Noční hlídač Milana Caise ožil

foto: supraphon.cz
foto: supraphon.cz

V rámci jihočeské přehlídky exteriérového umění Umění ve městě rozzářil v noci ze 6. na 7. června dvě chladící věže temelínské elektrárny Velký noční hlídač Milana Caise. Dnes se multimediální instalace přesune na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II., kde bude promítána v rámci zahajovacího večera Umění ve městě během koncertu Tata Bojs. Ti letos slaví 30 let existence, přičemž první z plánovaných narozeninových dýchánků proběhne již v pátek 22. června na festivalu Metronome, kde bude Tata Bojs a jejich hostům patřit druhá největší stage.

„Doufal jsem, že tenhle moment nastane. A nastal. Oči jsou v téhle velikosti na betonovém monstru nesmírně magické, je to podivný a sugestivní zážitek. Líbí se mi i proměnlivá intenzita tmy v průběhu projekce. Ze začátku byl jasně viditelný Temelín a jak padala tma, obrysy věží se ztrácely a nakonec při pohledu z dálky, jsme viděli levitovat ohromné oči nad horizontem krajiny, jako kdyby se probudila nějaká obří bytost. Bylo to snové a bizarní zároveň,“ podělil se o své dojmy Milan Cais.

Videomaping, kterému přihlížely stovky lidí a byl vidět i z Českých Budějovic nebo Hluboké nad Vltavou, se stal největší projekcí, která kdy byla historii v české krajiny realizována, když bylo každé oko velké zhruba půl hektaru. „Na šířku mají chladící věže v místě projekce 80 metrů, oko mělo na výšku 30 metrů. Projektory byly umístěny ve vzdálenosti dvě stě metrů, oči se promítaly ve výšce 130 metrů,“ dodává k tomu mluvčí Jaderné elektrárny Temelín Marek Sviták.

Po dnešní vernisáži Milana Caise v českobudějovické galerii Mariánská, která je jeho druhým letošním příspěvkem k Umění ve městě, se Cais opět stane především hudebníkem. Kromě řady obvyklých festivalových koncertů čeká jeho kapelu Tata Bojs také jedno velmi speciální vystoupení, kterým Tatáči odstartují letošní oslavy svých 30tých narozenin. Stane se tak v pátek 22. června na pražském festivalu Metronome, kde kapela na celý den obsadí „Moon stage“ a společně se svými hosty, skupinami Midi Lidi, Zrní a Umakart nachystá speciální narozeninový program.

Na jeho podrobnosti stejně jako na oznámení dalších plánovaných aktivit v rámci třicátého výročí populární kapely se těšte v následujících dnech. Jak už to u Tata Bojs bývá,  chystá se leccos velmi zajímavého…

Comments

comments

Vyhledat