Smetana a Janáček zazní na Festivalu RE:PUBLIKA v nových podobách, třeba v úpravě Jana Čechtického

Prospect Hyperbinary - foto TIC BRNO
Prospect Hyperbinary - foto TIC BRNO
Smetana a Janáček na Festivalu RE:PUBLIKA
Vltava Bedřicha Smetany a Sinfonietta Leoše Janáčka patří mezi nejznámější skladby české klasické hudby u nás i ve světě. Na oslavě století tedy nemohou chybět. Festival RE:PUBLIKA je nabízí hned ve dvou světových premiérách. Již od svého zahájení v úpravě Jana Čechtického jako hudební doprovod světelné instalace Prospect od studia Hyperbinary. Od pátku 8. června se s těmito dvěma skladbami přidá také Česká filharmonie. Představí audiovizuální instalaci Má vlast – zblízka a nahlas v londýnské produkci.

Má vlast

Audiovizuální instalace České filharmonie Má vlast – zblízka a nahlas zve návštěvníky do podmanivého světa umění a nejmodernějších technologií, jejichž průnikem je nevšední koláž nabízející nové prožitky při vnímání ikonických děl české hudební literatury.

Česká filharmonie se tímto projektem hlásí ke stoletému výročí vzniku československého státu, a to tradičním příspěvkem v novém hávu. Mistrovské provedení básně Vltava z cyklu Má vlast Bedřicha Smetany a částí Sinfonietty Leoše Janáčka je doplněno vizuální kreací renomované londýnské společnosti 59 Productions, která se proslavila mimo jiné videoprojekcí pro zahajovací ceremoniál Letních olympijských her v Londýně v roce 2012, spoluprací na celosvětově úspěšném filmovém hitu Válečný kůň či návrhem a kreativní režií výstavy David Bowie je…

Smyslem tohoto u nás neobvyklého a experimentálního pojetí je konfrontace klasického hudebního žánru s trendem jeho výtvarné interpretace světově uznávanými specialisty, kteří ve svém výkladu nejsou zatíženi českou tradicí. Audiovizuální instalace osvobozuje díla českých klasiků od prostředí koncertních sálů a školních učeben a vychází vstříc všem, kteří chtějí cíleně zkusit vnímat věrně známou hudbu novým způsobem, i těm, kteří se nechají unést hravostí vizuální složky a nenásilně přijmou i stránku hudební, kterou by jinak ve svém životě aktivně nevyhledávali.

„V případě Smetanovy Vltavy zvolili animátoři ‚překvapivě nepřekvapivé‘ řešení stavící na přírodní lyrice české krajiny, kterou pozorovatele provází sama řeka. Janáčkova Sinfonietta je ve svém výtvarném obraze poctou mladistvé síle, originalitě, odvaze a nespoutanosti. V postupně seskupovaných obrazcích k divákovi probleskují nezaměnitelná výtvarná a architektonická díla,“ popisuje vizuální ztvárnění ředitel České filharmonie David Mareček.

Prospect

Umělecké studio Hyperbinary zvolilo pro svůj projekt název Prospect, neboť jeho význam (vyhlídka, naděje, široký rozhled) se váže k samotnému místu nejen formálně, ale také obsahově. Světelnou show složenou ze 160 programovatelných LED světel chtějí vykročit do budoucnosti a poskytnout divákům unikátní zážitek dialogu inteligentních moderních technologií s funkcionalistickou architekturou. Instalace je doplněná originální hudební složkou od Jana Čechtického.

„Už na začátku projektu jsme si s autorem světelné instalace Janem Šímou řekli, že bychom rádi šli moderní cestou a použili elektronickou hudbu jako současný výrazový dramatický prostředek, ale s odkazy citací českých klasiků. Proto jsme hledali ta nejzákladnější témata, která bychom měli mít v ‚národním DNA‘, která zná prakticky každý. Vyšly nám skladby Vltava, Novosvětská a Synfonietta. Zpočátku jsme citovali všechna tři, ale nakonec jsme od Dvořáka upustili, protože se nám zdálo, že na celkovou délku projekce, tak, jak to chceme zpracovat, není pro tři témata prostor. Celkově jsme se snažili, aby zařazení citací nebylo samoúčelné, aby hudba obstála i bez nich, ale zároveň aby byly jasně rozpoznatelné,“ popisuje autor hudebního doprovodu světelné instalace na věži brněnského výstaviště.

Pro Festival RE:PUBLIKA vybrali kurátoři SIGNAL festivalu kromě instalace studia Hyperbinary ještě dílo japonského umělce Yasuhira Chidu Brocken 5. 2., vycházející z jevu, kterému se říká brockenské strašidlo nebo také horský přízrak.

Otevřeno již jen do 17. června!

Obě světelné show jsou v areálu brněnského výstaviště k vidění každý víkend.

Vernisáž instalace České filharmonie proběhne v pátek 8. června ve 14 hodin v pavilonu A2 a k vidění bude po zbytek festivalu každý den od 9 do 19 hodin.

Festival RE:PUBLIKA každý den do 17. června nabízí řadu dalších expozic, výstav, divadel, filmů, koncertů… Otevřena je Gastrozóna s prvorepublikovými specialitami i Kavárna PRAHA s výběrovou kávou, koktejly a domácími nanuky.

Přijít můžete každý všední den od 9 do 21 hodin, v pátek a v sobotu je otevřeno až do 23 hodin.

Prvorepublikový a folklorní víkend (8-10/6/2018) nabídne mimo jiné swingové večery, Brno folklorní, závody mopedů Stadion, sraz veteránů motocyklů Jawa nebo II. československé všecyklistické hry.

Finále grande (15-17/6/2018) přivítá vzácné hosty, v doprovodném programu vystoupí například skupina Buty, Anna K. nebo Michal Hrůza, nebe nad Špilberkem rozzáří ohňostroj a uskuteční se největší československé rande!

www.republika2018.cz

Comments

comments

Vyhledat