NORMÁLNÍ AUTISTICKÝ FILM je v lednu online a zdarma

Do konce ledna máte jedinečnou možnost zhlédnout Normální autistický film Miroslava Janka o světě autismu online a zdarma. K dispozici je ode dneška do 1. února na webových stránkách KineDok na území KineDok zemí (Česká republika, Slovensko, Rumunsko, Chorvatsko, Maďarsko a Gruzie). Film je v českém znění a jsou k němu k dispozici anglické, chorvatské, rumunské nebo maďarské titulky.

Pokud si ho chcete přehrát zdarma, zadejte voucher kinedok100film

NORMÁLNÍ AUTISTICKÝ FILM

Miroslav Janek, 2016, 88 min., Česká republika

Upřímný, přemýšlivý Lukáš má osobitý smysl pro humor, miluje film a píše vlastní scénáře. Klavírní virtuos Denis dokáže zahrát náročné skladby vážné hudby, je nesmírně inteligentní a sečtělý. Malého prince zbožňuje natolik, že se k němu neustále vrací. Majda zase ráda rapuje, a jelikož se ničeho neostýchá, okolní svět ve svých textech obnažuje s odzbrojující přesností. Marjamka dokáže vyprávět dlouhé příběhy v angličtině, její neúnavný bráška Ahmed je zase neobyčejně přátelský. Pět obdivuhodných dětí, jež společnost shodně opatřila nelichotivou nálepkou „autista“. Přední český dokumentarista s unikátním autorským viděním nás však nabádá, abychom fenomén autismu navždy přestali vnímat jako lékařskou diagnózu a pokusili se mu porozumět jako fascinujícímu, byť často jen obtížně rozluštitelnému způsobu myšlení. Neboť kdo má určit, co je normální: žít ve spěchu a přehlížet absurdity modernity, nebo spíš ve světě toužebně hledat řád, ticho a klid?

Miroslav Janek

Narodil se v roce 1954 a již od dětství natáčel krátké filmy. V roce 1979 emigroval do Německa a odtud posléze přesídlil do USA, kde pracoval jako střihač a kameraman. Od roku 1987 spolupracoval jako střihač s Godfrey Reggiem na slavných filmech tzv. Quatsi trilogie a dále na krátkém filmu Anima Mundi. Později se vrátil zpět do ČR a od roku 1993 pracuje pro Českou televizi na dokumentárních filmech, které získaly již řadu ocenění na mezinárodních festivalech. Od roku 1998 je stálým pedagogem na FAMU.

Comments

comments

Vyhledat