Nové tipy na podcasty I.

Photo by <a href=Steve Harvey on Unsplash ">
Photo by Steve Harvey on Unsplash

Zdá se vám, že všechny podcasty, které by za to stály, jste si již poslechli? Opak může být pravdou – v posledním půl roce se totiž objevila spousta nových, a to různých žánrů i časových stopáží. Tento přehled by vám proto mohl být pomocí v rozhodování se, do jakého z nich se pustit nejdříve. Tohle je první ze čtyř dílů nového miniseriálu, který jsme pro vás připravili na květen. Další očekávejte zase v úterý.

 

Literatura 

 

Meandry dětské literatury 

O tom, že dětské knihy nemusí být k radosti pouze dětem, panuje v dnešní generaci čtenářů již všeobecná shoda. Nakladatelství Meandr, jež je proslulé svou originální tvorbou pro děti a mládež, se proto rozhodlo nahrávat vlastní podcast, jehož náplní by byly rozmluvy právě o této svébytné kategorii literatury. Jednotlivými díly provází Jakub Pavlovský, mimo jiné autor instagramového účtu @bookscalling, který si do podcastového pořadu zve hosty ať už z řad odborníků, nebo zkrátka jen rodičů, ,,kterým jsou blízké kvalitní a krásné dětské knihy a kteří se o nich rádi baví.“ Toho je ostatně důkazem i první díl, do něhož byla přizvána Veronika Hejlíková, máma 5letého Vojty. Ta v průběhu půlhodinové epizody přibližuje posluchačům svůj vztah ke knihám, popisuje své vlastní čtecí začátky a také se zamýšlí nad rolí knihy v každodenním životě rodiče i dítěte. V dalších dílech jsou hosty třeba Jana Segi Lukavská, výzkumná pracovnice v projektu ZaČtení, nebo herečka, zpěvačka a taktéž matka Berenika Kohoutová. 

 

Natrhnutá hlasivka

V přemíře nově vydávaných knih si člověk udělá čas na návrat ke starým klasickým dílům jen málokdy. O to více je pak zapomínáno na povídky a pohádky, jejichž příběh se nám v hlavě vybavuje možná už jen velmi nejasně a neúplně. Řešením by v takovém případě mohl být podcast Natrhnutá hlasivka, v jehož repertoáru se k poslechu nabízí kupříkladu vybrané české pověsti Aloise Jiráska (O Žižkovi, O Přemyslovi, Dívčí válka…), Pohádky tisíce a jedné noci (Kupec a duch, Vůl a osel, Pohádka o nevinně uvězněném vezíru…) nebo Čapkovy Povídky z jedné kapsy a Povídky z druhé kapsy. 

 

Neplecha ukončena 

Milovníci Harryho Pottera si jistě přijdou na své při poslechu podcastu příznačně pojmenovaného Neplecha ukončena. Jeho autorka Bára se v každé epizodě zaměřuje na určitou kapitolu všeobecně známých a oblíbených knih ze světa čar a kouzel, přičemž diváka vtahuje do děje poutavým líčením zajímavých podrobností, jež při běžném čtení pozornosti často unikají. Začátek týdne můžete tak začít zpravidla půlhodinovým rozborem ,,všeho, co jste o brýlatém hrdinovi věděli i nevěděli“, jelikož nová epizoda vychází pravidelně každé pondělí. Autorka podcastu navíc spravuje i stejnojmenný instagramový profil, kde se o svou fascinaci příběhem Harryho Pottera dělí tentokrát vizuální formou. 

 

Knihkupectví LUXOR – Podcast nejen o knihách 

Ani síť knihkupectví Luxor nechce zůstat pozadu a od letošního února se můžete ve své podcastové aplikaci zaposlouchat i do jeho epizod. V době, kdy musí zůstat pobočky Luxoru zavřené, tak udržuje toto celorepublikově rozšířené knihkupectví kontakt se čtenáři alespoň prostřednictvím nahrávaných rozhovorů s autory vybraných knih (Adam Gebrian, Alena Mornštajnová, Ema Labudová, Viktorie Hanišová…) nebo tipů na knižní novinky. Ty posluchačům předává moderátorské duo tvořené Lucií Zelinkovou a Ivanou Oberhofnerovou, knižními influencerkami, které se knížkám dlouhodobě věnují na svých instagramových profilech. 

 

Comments

comments

Vyhledat