Umělecká textilní tvorba bude k vidění v Brně

Tvorba Aleny Ptáčníkové
Tvorba Aleny Ptáčníkové

21. až 23. dubna 2023 nabídne PPM Quilt Show Brno již 15. ročník renomované mezinárodní textilní výstavy. Hala E brněnského výstaviště představí ve svých rozsáhlých prostorách to nejlepší ze světové, evropské i české textilní tvorby.

I letos mohou návštěvníci obdivovat přes 20 galerií jednotlivců i autorských uskupení. Více než 600 prací od téměř 200 autorů z celého světa zahrne široký okruh současné textilní tvorby – od klasického patchworku po moderní nástěnné obrazy a autorské art quilty. Mnoho z nich bylo vytvořeno právě pro tuto výstavu a po své brněnské premiéře bude dále propůjčeno na další výstavy po celé Evropě. V rámci PPM Brno Quilt Show se mohou návštěvníci zúčastnit i workshopů s renomovanými zahraničními lektory, kromě textilních technik si mohou zájemci poprvé vyzkoušet i tiskařskou dílnu. Velkou plochu zaberou opět obchody specializované na různé textilní a výtvarné techniky. Největší nabídka šicí, žehlící techniky a látek i pestrý doplňkový sortiment – vše soustředěné na jednom místě jsou magnetem pro návštěvníky. Vystavené originály, osobní přítomnost tvůrců a možnost setkání s nimi vytvářejí pro návštěvníky optimální mix inspirace a kreativity.

Gerlinde Merl Biskuit

Světovou tvorbu v Brně opět představí sdružení SAQA, letos oblast Evropa a Blízký Východ a inovativní kolekce Wide Horizons VIII. Mezinárodní je i soutěžní kolekce francouzské výstavy EPM Byla jednou jedna nit. Soubor Kýč a umění je diskutabilní polemikou o autorské proměně dřívějších typicky kýčových motivů v umělecká díla. Lotyšská autorka Elina Lusis Grinberga přiveze v Evropě velmi ceněnou kolekci Nitě. Korejské Pojagi představí jeho francouzská propagátorka paní Maryse Allard.

Tři německé autorky s velmi rozdílnou tvorbou zaujmou svými inovativním přístupem: Velkoformátové grafické kompozice paní Elke Klein, moderní quilty s ojedinělou kvalitou quiltování předvede Birgit Schüller a řasené a vrstvené práce nabídne Anke Pradel Schönknecht.  Návštěvníci po covidovém posunu uvidí i úžasné shibori krajiny švýcarské autorky Elisabeth Nacenta de la Croix. Poprvé v historii PPM předvede svoji samostatnou kolekci i rakouská autorka paní Gerlinde Merl. Mezinárodní spolupráce stojí nečekaně i za unikátní kolekcí z afrických brokátů firmy VEBA Broumov. Sponzorované balíčky látek si rozebraly autorky z Česka a Německa a Afrika v jejich podání bude průřezem všech soudobých textilních technik.

Elke Klein: Tiles#2

Zemí – hostem je v roce 2023 Polsko. Hvězdou české klasiky je pro rok 2023 paní M. Tilschová. Světovou premiéru bude mít nová galerie skupiny AQH Kameny sponzorovaná firmou Preciosa. Vlastní galerii a souhrn své tvorby nabídne R. Edlmanová, své nové quilty představí i R. Černá. Klubovým projektem Patch Fanynek je kolekce Okna synagog. Mezinárodní soutěžní kolekce na téma ENERGIE a SVATEBNÍ PRSTENY bude posuzovat odborná porota. Návštěvníci uvidí i další české a mezinárodní quilty.

Anke Pradel Schönknecht: Colours of the Desert

Doprovodné kurzy vedené renomovanými zahraničními lektory jsou vhodné pro pokročilé i začínající amatérky, na mnoha stáncích budou během výstavy probíhat ukázky různých technik a mini kurzy.

PPM již tradičně věnuje prostor charitativním projektům. Letošní PPM Brno seznámí návštěvníky s projektem Německo-afgánské iniciativy. Malé vyšívané čtverce, které autorky quiltů zakoupily na podporu afgánských žen, jsou zakomponovány do drobných textilních prací. Malá částka pro nás je významnou příspěvkem pro ně a jejich rodiny. Výstava PPM se k projektu připojuje již po několikáté.

PPM patří mezi světově nejnavštěvovanější textilní výstavy, v rámci Evropy se řadí na 4. místo. Ročník 2023 je dalším v brněnském působišti se stále se zvětšujícím rozsahem v regionu. Nejvýhodnější vstupenku lze pořídit v on-line předprodeji na etickets.bvv.cz. Více informací najdou zájemci na www.bvv.cz/ppmbrno/.

Hana Peissertová

Comments

comments

Vyhledat