Nový cyklus Umění v kině ukáže zrod Botticelliho kultu krásy, odhalí neřesti Pompejí a představí Raffaelovy ženy

Po úspěšném uvedení snímků Ermitáž – síla umění, Frida – viva la vida nebo Tintoretto – rebel z Benátek se do kin chystá další část dokumentárního cyklu ze světa výtvarného umění. Trojice filmů tentokrát představí tvorbu renesančních umělců Raffaela Santiho a Sandra Botticelliho a odhalí neřestnou stránku antických Pompejí. V kinech od 6. září. 

 

Dva snímky z letošního Umění v kině se zabývají životem výrazných představitelů renesance a jejich pojetím krásy, jímž dodnes inspirují výtvarníky, filmaře i módní návrháře.

 

Trailer k podzimní sezóně Umění v kině je zhlédnutí zde.

 

V případě dokumentu Botticelli – Florencie a Medicejští jde o příběh umělce na dlouhá staletí zapomenutého, který je dnes považován za samotného objevitele novodobé krásy. Spolu s ním se jako muzeum pod širým nebem otevře jeho Florencie – centrum ekonomického a kulturního rozmachu, v němž se probouzejí k životu Botticelliho mistrovské kousky. Do kin vstupuje 6. září.

 

Pět set let od úmrtí Raffaela Santiho připomíná Raffael – mladý génius. Na tvorbu tohoto rodáka z Urbina, kterému se podařilo zachytit ideál nebeské krásy, nahlíží z pohledu jeho životních žen – matky, bohyně, milenky. Ať už skutečně existovaly, nebo byly pouhými výplody jeho fantazie, stály za zrozením jeho nejvýznamnějších děl i jeho přerodu jako umělce. Více se dozvíte od 1. listopadu na plátnech kin.

 

Třetí snímek je výpravou do ještě vzdálenější historie. Diváci ve filmu Pompeje – město hříchu poznají město ztracené a znovu nalezené v popelu z jeho neřestné stránky. Vyslechnou si přitom příběhy a mýty, které byly považovány za zvrhlé, ještě než vůbec byla zvrhlost objevena. Cesta začíná 4. října.

 

Botticelli – Florencie a Medicejští • režie: Daniele Pini • IT • 2020 • 90 minut • výtvarné umění 

Muzeum pod širým nebem s objevitelem novodobé krásy a nekončící fascinace mistrovskými díly jako Zrození Venuše.

 

Krása, kreativita, genialita. Renesanční Florencie Lorenza Medicejského, známého jako il Magnifico (Nádherný), byla hybnou silou umění a kultury, ale i temných sil. Mocenské boje, intriky i brutální násilí. Výjimečný Sandro Botticelli (1445-1510) byl více než kterýkoliv jiný umělec schopen do svých děl promítnout světla i stíny éry, která nebude nikdy zapomenuta. Od počátku své kariéry tvořil pod křídly mocné rodiny Medicejských a prosadil se jako tvůrce ideální krásy, která našla své maximální vyjádření v takových mimořádných dílech, jakými jsou Jaro či Zrození Venuše. Po své smrti upadl na několik staletí v zapomnění, dnes ale platí za jeden z nejvýznamnějších symbolů renesančního umění, z jehož tvorby čerpali umělci různých směrů, od Salvatora Dalího po Andyho Warhola, Davida LaChapelle, Jeffa Koonse či Lady Gaga.

 

 

Pompeje – město hříchu • režie: Pappi Corsicato • IT • 2020 • 83 minut • výtvarné umění 

 

Filmem provází: Isabella Rossellini

 

Pompeje nejsou jen město, ale legenda – zničená, ztracená a opět objevená.

Pompeje jsou unikátním místem, které každoročně navštíví více než čtyři miliony lidí z celého světa. O jeho utajované, nespořádané historii se ale obecně mnoho neví. Napravuje to dokumentární snímek Pompeje – město hříchu, vydávající se na cestu zpět po proudu času, za mýty a postavami, jež byly považovány za zvrhlé dříve, než byla vůbec zvrhlost objevena. Příběh skandálů, obscénnosti, ambicí a tvůrčího génia, který se katolická církev marně pokoušela skrýt. Cesta života skrze mytologii, ideály, sny a vztah k nesmrtelnosti.

 

Raffael – mladý génius • režie: Massimo Ferrari • IT • 2020 • 82 minut • výtvarné umění 

 

Jeden z nejvýznačnějších renesančních malířů, objevený skrze své výjimečné portréty žen.

 

Pět set let od úmrtí Raffaela Santiho (1483-1520) připomíná dokumentární snímek Raffael – mladý génius. Osobnost tohoto významného renesančního malíře nachází zejména v jeho působivých portrétech žen. Od matky, která umřela, když mu bylo pouhých osm let, přes obdivovatelky, jež ho doprovázely na cestě k úspěchu, až po milenku, která ho měla podle pověstí dovést k smrti. Většina z nich skutečně existovala, jiné byly pouhými výplody umělcových představ. Ať už tak či onak, není pochyb o tom, že Raffael dokázal ve svých dílech zachytit ideál nebeské krásy. Díky příspěvkům mezinárodně uznávaných odborníků nám tento dokumentární film umožní objevit nejdůležitější města a místa v životě tohoto renesančního mistra.

 

Comments

comments

Vyhledat