Nový dokument Anny od Heleny Třeštíkové se chystá do kin

Režisérka Helena Třeštíková se chystá uvést v létě do kin svůj nový dokument Anny, příběh stárnoucí prostitutky, jejíž život Třeštíková sledovala téměř dvacet let. Světovou premiéru měl film už na podzim na jednom z největších a nejprestižnějších festivalů dokumentárních filmů IDFA v Amsterdamu, na konci března navíc získal Speciální cenu poroty na filmovém festivalu v Sofii.

 

V Amsterdamu i v Sofii měl snímek výborné ohlasy, které naznačují, že režisérka se svou unikátní časosběrnou metodou zaznamenala další silný příběh.

„Film Anny se mě osobně velmi dotkl, když skončil, měl jsem takový ten divný pocit v žaludku, který zažívám u jen málokterých filmů. Je to komplexní film o mnoha věcech, hlavně ale ukazuje život lidí z nižších vrstev, které ignorujeme a jichž je přitom po celém světě stále více. Když na Anny pomyslím, derou se mi do očí slzy, její neuvěřitelná síla a schopnost žít svůj život naplno přes to, z jakého je prostředí a čím si v životě musela projít. Tvůrcům gratuluji!,“ sdělil jménem poroty jeden z porotců Lech Kowalski.

 

Helena Třeštíková začala Anny sledovat v roce 1996 v rámci souhrnného filmu „Rozkoš bez rizika“ o pražských prostitutkách, po jeho uvedení v České televizi se pak k Anny vrátila a natáčela s ní ještě po dobu dalších deseti let.

 

„Anny byla zajímavá tím, že to nebyla typická prostitutka. Začala šlapat ve 46 letech, motivovalo ji přilepšení vnoučatům. Mně se líbilo, že se svými výraznými rysy podobá italské herečce Giuliettě Masinové. Ve Felliniho filmu Cabiriiny noci (1957) ztvárnila prostitutku, a mě tak přišlo, že tu máme jisté Cabiriiny noci po česku. Anny byla autentická, nestylizovala se, o profesi pouliční prostitutky mluvila s nadhledem a humorem,“ říká k filmu Helena Třeštíková.

 

Mezi nejslavnější projekty Heleny Třeštíkové patří filmy Katka, Mallory, série Manželské etudy a René, za něhož režisérka získala cenu Evropské filmové akademie označovanou jako „evropský Oscar“.

 

Producentem filmu je Negativ a Česká televize, distributorem je Bontonfilm.

Comments

comments

Vyhledat