Vyhlášení Cen Czech Grand Design za rok 2020 proběhne 21. dubna v alternované podobě

Objev_Lappa Studio_Eclipse 01 Vojtech Veskrna
Objev_Lappa Studio_Eclipse 01 Vojtech Veskrna

Slavnostní ceremoniál vyhlášení Cen Czech Grand Design, který v minulosti probíhal vždy v přímém přenosu ze Stavovského divadla, se letos uskuteční rovněž v přímém přenosu, ale v alternované podobě plně přizpůsobené epidemické situaci. Pořadatelé se z bezpečnostních důvodů rozhodli celý večer zorganizovat bez fyzicky přítomných hostů včetně nominovaných designérů. Ti se do přímého přenosu zapojí online v průběhu večera, během premiéry dokumentárního filmu o českém designu.

„Základem slavnostního ceremoniálu bude předtočený dokument Tomáše Luňáka, který koprodukujeme s Českou televizí. Ten bude prostříháván do přímého přenosu, který proběhne 21. dubna od 20:15 na ČT art. Nominovaní a předávající budou přítomni online. Moderátory večera budou, stejně jako uplynulé dva roky, Jiří Konvalinka a Jan Vejražka alias Mutanti hledaj východisko. Nepřišlo nám vhodné předávat ceny naživo, byť by si to designéři za výkon v epidemickém roce velmi zasloužili. Nezaháleli. Naopak. Přibylo osobních projektů, řada realizací pro zahraniční značky se nemohla uskutečnit, ale i tak jsou výsledky, které designéři představili velmi kvalitní,“ uvádí členka Přípravného výboru Cen Czech Grand Design a ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Vítězové jednotlivých kategorií produktového designu, módy, šperku, fotografie, ilustrace a grafického  designu se do letošního ceremoniálu zapojí na dálku, stejně tak proběhne i vyhlášení absolutního vítěze napříč kategoriemi, Grand designéra roku a také uvedení osobnosti do Síně slávy českého designu za celoživotní přínos ve svém oboru. Osobní setkání s vítězi a fyzické předání cen, které letos navrhla Grand designérka loňského roku Lucie Koldová, se uskuteční až v horizontu dalších měsíců podle vývoje protiepidemiologických opatření.

Vzhledem k situaci proběhne výstava finalistů ve spolupráci s galerií České spořitelny ve venkovním prostoru – na panelech na pražské Kampě od 1. dubna do 10. května 2021.

Vítěze nominuje a volí Akademie designu ČR ve tříkolovém hlasování. Pro rok 2020 přijalo členství 68 významných osobností z řad českých i zahraničních kurátorů, galeristů, šéfredaktorů, novinářů a teoretiků designu. Nejlepší projekty jsou voleny ve tříkolovém hlasování s účastí porot v odborných kategoriích. Absolutním vítězem je pak Grand Designér roku, zvolený napříč všemi kategoriemi.

 

Výstava Best of: 2020: 1. dubna – 10. května 2021 ve veřejném prostranství pražské Kampy

Vyhlášení Cen Czech Grand Design 2020 a premiéra dokumentu o českém designu: 21. dubna 2021 od 20:00 v přímém přenosu ČT

Comments

comments

Vyhledat