Vyhlášení a předávání audiovizuálních cen TRILOBIT 2021

Navzdory koronavirové pandemii se rozhodli pořadatelé realizovat 34. ročník audiovizuálních cen Českého filmového a televizního svazu FITES, TRILOBIT 2021. Z bezmála stovky přihlášených snímků, hraných i dokumentárních, vybrala odborná porota pod vedením režiséra Romana Vávry dvaadvacet finalistů. Mezi nimi hrané tituly Herec, Karel, já a ty, Šarlatán, Vlastníci, Krajina ve stínu, Amnestie, z dokumentů Trezínští hrobaři, Strážce paměti Ján Langoš,  KDO JINÉMU JÁMU Rudolf Slánský, Můj otec Antonín Kratochvíl, V SÍTI, Český žurnál-Vojna Ztohoven, Alchymistická pec, Provinční městečko E, Postiženi muzikou, Vlci na hranicích, Kiruna-překrásný nový svět, sKORO NA mizině, Vodňanský & Skoumal – všechno je proměnlivé, FILM NAživo.  V kategorii tvorby pro děti se uchází o vavříny pohádka Princezna zakletá v čase.

 

Vítězové budou odtajněni v průběhu slavnostního večera, který se koná v sobotu 23. ledna 2021 od 18. 00 do 19. 30 v  Kulturním domě Plzeňka v Berouně, a to poprvé bez diváků a vzhledem k pandemii bude k vidění na streamu České televize. Moderovat bude Jiří Havelka, hudbu obstará NAČEVA & Zdivočelí koně.

 

Vzhledem k okolnostem nebude letos udělena Cena diváků – berounský Klepáček.

Natáčení a přenos slavnostního udílení cen TRILOBIT 2021 lze sledovat na streamu České televize  na adrese

www.ceskatelevize.cz/trilobit2021 a na   www.ctart.cz

 

Ceny TRILOBIT 2021 opět udělí Český filmový a televizní svaz FITES za spolupráce města Beroun a Městského kulturního centra Beroun.

 

I letos bude udělena Cena Vladislava Vančury za dlouhodobý přínos kinematografii i Zcela zvláštní cena – Zlatý citrón.

Odbornou porotu letošního ročníku cen Trilobit tvoří:

Bc. Jan Beznoska (ředitel Městského kina Beroun), MgA. Ivana Kačírková (filmová střihačka), Mgr. Šárka Kosková (redaktorka a scenáristka Českého rozhlasu, televizní dramaturgyně hrané tvorby). MgA. Ivo Popek, (kameraman, režisér), PhDr. Jan Svačina (novinář, kritik a analytik především televizní tvorby), Ing. MgA. Roman Vávra (režisér, dokumentarista) – předseda poroty

 

3 otázky pro Romana Vávru

 

Může být celosvětová pandemie pro filmaře výzvou?

Pro filmaře může být výzvou cokoliv, tím spíše situace, která se týká celého světa, všichni jí tím pádem rozumí a stává se tak univerzální zkušeností. Otázkou samozřejmě zůstává, jak takovou výzvu uchopit.

 

Co je typické pro špatný a co pro dobrý film?

Dobrý film má většinou tu vlastnost, že plyne jako by nic, a proč tomu tak je, mnohdy ani sami nevíme. Dobrý příběh? Dobří herci? Dobrá režie? … U těch tzv. špatných, co nám vadí, zpravidla víme hned. Z toho plyne, že „dobrý“ a „špatný“ film může být pouze odrazem toho, co se nám jako divákům odehrává v hlavě.

 

V čem spatřujete specifikum audiovizuálních cen TRILOBIT?

Širokospektrálnost. Stačí se podívat na šíři ocenění. Také bych byl rád, kdyby jeho specifikem bylo upozorňovat na činy a díla, která by jinak mohla být přehlédnuta.

 

 

 

O cenách Trilobit

TRILOBIT je symbolem cen, které v 60. letech uděloval Svaz československých filmových a televizních umělců – FITES nejlepším uměleckým počinům za uplynulé roční období ve filmu a v televizi. Vedle karlovarského festivalu se tak jedná o jedno z nejstarších ocenění svého druhu v České republice. Ve svém oboru patří mezi nejprestižnější a současně není tak snadné jej získat. Cena TRILOBIT byla poprvé udělena v roce 1966 a dále v letech 1967, 1968 a 1969. V lednu 1970 byla činnost FITESu zakázána, tím se i udělování cen TRILOBIT na dlouhá léta přerušilo. Cena byla obnovena až v roce 1991.
V roce 1995 Český filmový a televizní svaz FITES zřídil CENU VLADISLAVA VANČURY, udělovanou za dlouhodobý či celoživotní přínos české audiovizuální kultuře. Jejími nositeli se v předchozích letech stali Jiří Menzel, Oldřich Daněk, František Vláčil, Jan Špáta, Jiří Hubač, Jiří Krejčík, František Pavlíček, Vladimír Körner, Věra Chytilová, Arnošt Lustig, Jan Švankmajer, Pavel Koutecký in memoriam, Petr Weigl, Ladislav Helge, Miroslav Ondříček, František Filip, Jan Němec, Drahomíra Vihanová, Zdeněk Svěrák, Miloš Forman, Vojtěch Jasný, Jaromír Šofr Čestmír Kopecký, in memoriam Evald Schorm a naposledy Vladimír Pucholt.
Od roku 2000 se slavnostní udílení audiovizuálních cen TRILOBIT v Berouně stalo tradicí.

Comments

comments

Vyhledat