Nový dokument se ptá, komu dnes patří město

Foto archiv GNOMON PRODUCTION
Foto archiv GNOMON PRODUCTION

Komu dnes patří města? A kdo vlastně určí, jak bude město vypadat a kdo, kde a jak v něm může žít? Na tyto a další otázky se ptají tvůrci nového dokumentárního cyklu Komu patří město? Ten bude mít předpremiéru 18. května 2023 v bývalé brněnské Káznici a od středy 24. května 2023 poběží v premiéře ve vysílání ČT2.

V dokumentárním cyklu se podíváme do Brna, Bratislavy, Krakova a Budapešti. „Ukážeme společné i rozdílné změny, kterými procházejí města zemí Visegrádské skupiny. Mají obdobnou historickou zkušenost, kulturní základy i politickou současnost,“ popisují projekt tvůrci filmu. V Brně se tvůrci zaměřili na oblast Cejlu, tedy tzv. brněnského Bronxu, ve které, kvůli snaze zvyšovat atraktivitu oblasti a následnému stavebnímu rozpuku, dochází v posledních letech k rychlé obměně obyvatelstva. V Bratislavě prozkoumáme plánovanou stavbu problematické tramvajové trati u Slovenského národního divadla. Třetí díl nás zavede do Krakova, kde obchody a služby pro místní obyvatele ustupují podnikům pro turisty, zejména barům a hotelům. V závěrečném díle se seznámíme s komunitním centrem Čáp v budapešťském 8. obvodě Jóžefvároši, kde probíhá největší městský rehabilitační projekt ve střední Evropě, v důsledku kterého byli původní obyvatelé nuceni se vystěhovat.

Dokumentární cyklus se v premiéře bude vysílat na ČT2 od 24. května 2023 každou středu od 22:00.

Předpremiéra dokumentárního cyklu proběhne 18. května 2023 v bývalé brněnské Káznici od 18:00, promítat se budou první dva díly cyklu, Brno a Bratislava.  Po promítání proběhne panelová diskuze zaměřená na proměny Brna a konkrétně Cejlu. Jejím cílem je zhodnotit, jakým směrem se aktivity v této oblasti ubírají, jaké změny se dějí a co je ve čtvrti nyní záměrem.  Hostem diskuze bude člen Rady města Brna Filip Chvátal, dále architekt David Mikulášek, developer Roman Šebela a další.

 

Komu patří město?

2023, dokumentární film

Česko / Slovensko / Polsko / Maďarsko

Režie: Jan Hubáček, Petr Kačírek, Dominik Jursa, Klára Trencsényi

Koprodukce: GNOMON PRODUCTION /CZ/, MediaVoice /SK/, Krakow Film Klaster /PL/,  Speak Easy /HU/

 

Comments

comments

Vyhledat