Objevujeme: Nové pražské kavárny 

foto Ye's kafe wine
foto Ye's kafe wine

Jestli uplynulý rok něčemu skutečně nepřál, byly to kavárny a další gastro podniky, které své dveře musely nedobrovolně zavřít. Obsluha se na zákazníky často usmívala přes roušky pouze z výdejních okének a výběrovou kávu předávala do nedočkavých rukou v kelímcích. Přesto se v posledních měsících objevilo po Praze hned několik nových míst, do nichž můžeme zavítat…

foto FLAT Cafe

Flat cafe

 

Vršovice mají novou kavárnu – začátkem června v ulici Kodaňská své dveře poprvé otevřelo Flat cafe.  Jde o hipstersky, avšak originálně laděné místo s potenciálem stát se hojně navštěvovanou zastávkou jak místních, tak i těch, kteří do hlavního města vyrazili možná právě s úmyslem strávit den požitkářským popíjením výběrové kávy v podnicích s jedinečnou atmosférou. A ta vršovické kavárně rozhodně nechybí, což ostatně musí potvrdit každý, kdo si zde řádně vychutnal třeba jejich proper english breakfast ,,pod laskavým dohledem Jejího Veličenstva“, tedy s výhledem na dominantu podniku, nepřehlédnutelný portrét britské královny. O nabídku sladkého je však také postaráno, dorty a zákusky podnik odebírá od vinohradského Cukrářství čp. 1, a tak si k čaji o páté můžete dát třeba typicky anglický victoria sponge cake. 

 

Adresa: Kodaňská 81, Praha 10 

Instagram: http://www.instagram.com/theflatcafe/?hl=cs

Kafe Vzlet

Na Praze 10 ještě zůstaneme a nahlédneme do prostor na jaře otevřeného Vzletu, kulturního paláce, jehož je stejnojmenná kavárna součástí. Koncem minulého roku se tři pražské kulturní organizace, divadlo Vosto5, barokní orchestr Collegium 1704 a vršovické Kino Pilotů, rozhodly vdechnout nevyužívané budově prvorepublikového kina založeného vršovickými Sokoly nový život. Uspořádaly veřejnou sbírku a cíle 1 200 000 korun se skutečně podařilo dosáhnout. Letos tak byla Praha obohacena o další kulturní centrum, multifunkční prostor s divadlem, galerií, hudbou a v neposlední řadě také kavárnou. Výběrová káva od liberecké pražírny Nordbeans je samozřejmostí, stejně tak i sladkosti z dílny Káva&dort. Ať už preferujete víno či pivo, k dispozici je obojí: pivo z Vinohradského pivovaru i víno z vinařství Michlovský. A co se nealkoholického pití týče, k osvěžení se nabízí například veganské limonády značky OnLemon nebo nedoslazovaný ledový čaj, který si kavárna sama připravuje. 

 

Adresa: Holandská 669, Praha 10 

Webové stránky Vzletu: http://vzlet.cz/

Instagram kavárny: http://www.instagram.com/kafevzlet/?hl=cs

foto Antonínovo pekařství

Antonínovo pekařství – Chléb a hry 

Antonínovo pekařství je v Praze oprávněnou stálicí. Přepadla-li vás chuť na čerstvé, poctivě a tradičně připravované pečivo, ať už slané či sladké, volbou Antonínova pekařství neuděláte chybu. První pobočka byla otevřena již před sedmi lety u náměstí Jiřího z Poděbrad, od té doby jich ale na mapě hlavního města přibylo dalších pět – ve Vršovicích, Karlíně, Holešovicích, Dejvicích a nejnověji také na Smíchově na Arbesově náměstí přímo u tramvajové zastávky. Posledně jmenovaná pobočka se však liší propojením s prodejnou (nejen) deskových her Albi. A tak zatímco přízemí budovy je provoněno čerstvě upečeným chlebem a speciálně namíchanou kávou z pražírny Doubleshot, první patro zaplňují dekorace na oslavy, dárkový sortiment anebo právě zmíněné hry. I v této pobočce Antonínova pekařství se od jara do podzimu točí zmrzlina a po celý rok je pak každodenně podávána polévka dle týdenní nabídky. Nově jsou zde v nabídce navíc snídaně, přičemž třeba na krupicovou kaši nebo chleba se šunkou a volským okem si můžete zajít kdykoli během dne od 7 do 18 hodin. 

 

Adresa: Štefánikova 339, Praha 5 

Webové stránky: http://www.antoninovopekarstvi.cz/

Instagram: http://www.instagram.com/antoninovopekarstvi/?hl=cs

foto Antonínovo pekařství

Espresso bar 20m2

Malý prostor nemusí být nevýhodou, naopak právě útulná subtilnost prostředí, v němž se plně rozline bohatá vůně čerstvě namleté kávy, je jedním ze základních předpokladů pro skvělý espresso bar. V jednom takovém espresso baru se pro kávu s sebou můžete stavit i na Bělohorské ulici v Břevnově, kde v únoru otevřelo 20m2.

Pokud náhodou půjdete kolem, tento nový, energicky se prezentující podnik jistě nepřehlédnete – oči přitahuje svěží tyrkysová barva vchodových dveří i rozměrné okrové venkovní označení. Odnést si pak můžete nejen vynikající kávu, ale například i dvojctihodné koláče, linecké kolečko, brownies, bio limonádu nebo cider. 

 

Adresa: Bělohorská 265, Praha 6

Instagram: http://www.instagram.com/20m2_kapkafe/?hl=cs


 

foto Ye’s kafe wine

Ye´s kafe wine 

Kaváren není nikdy dost, a to dokonce ani na pražském Karlíně, proslulém právě jejich hojností. Espresso bar s vinárnou v jednom však scházel dokonce i této Mekkce kaváren a bister nejrůznějšího druhu. Kavárna pod jménem Ye´s je součástí gastro scény Letné, ale její novou, vzdušnější a prostornější pobočku s trochu odlišným konceptem najdete od března i na Praze 8. Jak je zřejmé už ze samotného jména podniku, v hlavní roli se zde představuje vynikající káva a lahodná vína. Výhled na Vltavu z přilehlé zahrádky požitek z dobrého pití už jen umocňuje. 

 

Adresa: Za Karlínským přístavem 699, Praha 8 

Instagram: http://www.instagram.com/yeskafewine/?hl=cs

 

 

Máte v oblibě jiné nové kavárny? Máte tipy na nová bistra? Pište nám na protisedi@protisedi.cz!

Comments

comments

Vyhledat