Tipy na online filmy z NDR: Coming Out

Goethe-Institut momentálně nabízí zdarma online filmy z NDR. Mnoho z nich patří k zásadním dílům. Přinášíme vám bližší informace o tom, co můžete na platformě Gotethe on Demand vidět.
Všechny snímky najdete na adrese defa75.goethe-on-demand.de.

COMING OUT: PRVNÍ A POSLEDNÍ VÝCHODONĚMECKÝ GAY FILM

 

Východní Berlín, konec 80. let: Philipp, mladý učitel, naváže milostný vztah se svou kolegyní Tanjou. Své skutečné sexuální sklony dlouhá léta skrýval, dokud si při opětovném setkání se svým bývalým homosexuálním přítelem Jacobem neuvědomí svou potlačovanou touhu. Násleně potká Philipp v gay baru Mathiasse a zamiluje se do něj. Od té doby vede učitel dvojí život: Tanja se o Matthiasovi nesmí dozvědět a on svůj vztah s Tanjou před Matthiasem tají. To netrvá dlouho. COMING OUT byl prvním a jediným celovečerním filmem v NDR, který se otevřeně zabýval tématem homosexuality – premiéru měl 9. listopadu 1989, v ten večer, kdy padla Berlínská zeď.

 

Utrpení skutečné i hrané

Východním Berlínem se řítí sanitka, která odváží Matthiase do nemocnice. Mladý muž se pokusil o sebevraždu; lékaři mu nyní vypumpují žaludek: velmi drastická sekvence, v níž herec skutečně musí spolknout hadičku a bojuje s dávením, až mu z obličeje teče pot. Režisér Heiner Carow se ani nesnaží předstírat utrpení pomocí střihů, naopak, točí utrpení skutečné. V jeho inscenaci je cítit realismus, který někdy bolí i diváka. Proč jste to udělal?“ zeptá se lékař. Matthias vyjekne: Jsem gay!“ COMING OUT vypráví příběh o tom, jak k tomuto pokusu o sebevraždu došlo.

Philipp se představí školní třídě jako nový učitel. Na chodbě se srazí se svou budoucí kolegyní Tanjou, a to doslova a tak bolestivě, že jí musí ošetřit krvácející nos. To je také prorocký obraz. Pár spolu začne chodit, zamilují se do sebe, spí spolu a Philipp se k Tanje brzy nastěhuje. Je to dobrý, idealistický a zapálený učitel, někdy tak nekonvenční, že ředitel školy přísně a neústupně zasahuje. V podtextu filmu se objevují značné pochybnosti o úřadech, speciálně o socialistickém školství. Philipp, který podvědomě vyhledává odpor k autoritám, občas reaguje na konformní a nezaujatou práci svých žáků dosti hněvivě.

Philipp a Matthias sedí v opeře. Zatím se neznají. Na programu je Mozartova Kouzelná flétna v podání Harryho Kupfera. Později v S-Bahnu oba sledují, jak skupina skinheadů mlátí Afričana. Philipp a Matthias zasáhnou. I z dnešního pohledu velmi objevná scéna, která ukazuje, že pravicové násilí neexistovalo v NDR až po jejím zániku.

 

Touhy se derou na povrch

Opětovné setkání s bývalým přítelem Jacobem probudí ve Philippovi dlouho potlačovanou vzpomínku a promění ji v touhu. O něco později navštíví gay bar, kde se blíže seznámí s Matthiasem; druhý den ráno se probudí v cizí posteli. Philipp nemá odvahu říci Tanje pravdu, nechává jí jen vzkaz, že musí na pár dnů odjet. I další noc stráví s Matthiasem. Také toto setkání Carow inscenuje pečlivě, eroticky, ale bez provokativního homoexotismu, s nímž bojoval za homosexuální hnutí například režisér Rosa von Praunheim. Režisér Carow je mnohem blíže postoji Fassbindera, který o svém homosexuálním filmu FAUSTRECHT DER FREIHEIT prohlásil: Je v tom láska jako každá jiná!“


Coming Out

35mm, barevný, 112 minut, 1988/89

Režie: Heiner Carow. Scénář: Wolfram Witt. Kamera: Martin Schlesinger. Redakce: Evelyn Carow. Hudba: Stefan Carow. Hrají: Matthias Freihof, Dirk Kummer, Dagmar Manzel, Michael Gwisdek, Werner Dissel, Gudrun Ritter.

Produkce: DEFA Studio pro hrané filmy, Postupim-Babelsberg.

 

Tanja čeká s Philippem dítě. O přestávce koncertu ji překvapí, že se její partner a Matthias něžně zdraví. Tanja ani Matthias nejsou připraveni na Philippův dvojí život a cítí se jím zrazeni; Philipp své partnerce slíbí, že ji neopustí – a pak se vrátí do gay baru, aby vyhledala hluboce zklamaného Matthiase. Zpěvačka zpívá slavnou píseň Zarah Leander „Can Love Be Sin?“

 

Premiéra filmu 9. listopadu 1989 se ve Východním Berlíně setkala s tak živým zájmem, že se ten večer musely konat dvě projekce. COMING OUT by byl senzací, kdyby ho nezastínila jiná událost: diváci v kině se dozvěděli, že byly otevřeny hraniční přechody na Západ – byl to začátek konce NDR.

 

Comments

comments

Vyhledat