Oblak, který tančil valčík připomene v Divadle Viola Ferdinanda Peroutku

Ferdinand Peroutka, vynikající český žurnalista, spisovatel, historik i dramatik, zakladatel vysílání Rádia Svobodná Evropa, a především neochvějný zastánce demokracie. Právě jemu je věnována nová inscenace Oblak, který tančil valčík režiséra a scenáristy Tomáše Vondrovice s Ondřejem Kepkou v hlavní roli. Premiéra se odehraje 28. února v Divadle Viola, reprízy následují 22. března a 24. dubna.  

„Představení nebude klasickým divadlem ani historicko-vědeckou přednáškou. Chceme vytvořit atraktivní scénickou formu, tvar, typický pro divadlo Viola, který dokáže diváka poučit i pobavit. Cítíme se přinejmenším tímto být Ferdinandu Peroutkovi zavázáni,“ podotkl Tomáš Vondrovic. Významným výrazovým prvkem doplňujícím inscenaci je scénický tanec v provedení studentů Taneční konzervatoře hl. m. Prahy Luisy Brychcínové a Vojtěcha Pilbauera nebo Julie Miadikové a Jana Kaluse pod choreografickým vedením Aleny Drapalíkové.

Inscenace Oblak, který tančil valčík, vznikla při příležitosti 45. výročí úmrtí Ferdinanda Peroutky – zemřel 20. dubna 1978 v New Yorku. Název vychází z Peroutkova románu (a divadelní hry) Oblak a valčík, který vznikl na základě zkušenosti z věznění v koncentračním táboře a jedinečným způsobem zobrazuje projevy války a nacismu v lidské existenci. K jeho stěžejním dílům patří také čtyřsvazkové Budování státu o historii Československa v letech 1918–1922. Do dějin české žurnalistky se Ferdinand Peroutka zapsal zejména působením v týdeníku Přítomnost, v Lidových novinách a publicistickou činností v exilu.

Předprodej vstupenek v pokladně Divadla Viola (Národní 7, Praha 1) nebo online prostřednictvím webu Divadla Viola. 

 

Comments

comments

Vyhledat