R.I.P. Jonty Skrufff

Jonty a Fidelity,. Pioneer DJ Radio’s show image:
 / foto archiv
Jonty a Fidelity,. Pioneer DJ Radio’s show image: / foto archiv

V Berlíně zemřel anglický DJ, producent, hudební novinář, kurátor, instruktor a celkově důležitá kulturní postava, Jonty Skrufff.

JONTY SKRUFFF

Na jeho facebookové stránce se objevila informace, že zemřel na rakovinu, a jak cituje časopis Mixmag, do posledních dnů o své diagnóze záměrně veřejně neinformoval.


Poté, co jeho spolupracovnice a žena Fidelity Kastrow oznámila jeho úmrtí (6. března 2020) se DJs, kapely a média začali přidávat s kondolencemi a vzpomínkami na tuhle výraznou osobnost světové scény.

Významná světová média i řadoví fans na webech připomínají jak jeho hudební zásluhy, tak osobní integritu, mimořádně vlídnou povahu a naprostou profesionalitu.


Jonty (Jonathan Adderley) psal už od 90. let o taneční hudbě, dělal rozhovory s tehdy novátorskými a mladinkými kapelami a DJi, spolupracoval s nejvyhlášenějšími časopisy a založil si i vlastní malou tiskovou agenturu Skrufff. Až později se stal také DJem a producentem. Přesídlil do Berlína a byl rezidentem tamějších klubů, sestavoval kompilace, jezdil na řadu konferencí, kam byl často zván jako speaker, případně působil jako jejich kurátor. Učil další DJe a měl také pořad Berlin Calling, který jsme rádi poslouchali na Mixcloudu. Jeho odchod je velmi smutná zpráva pro hudební branži a vůbec pro lidi, se kterými se setkal. Dovolte mi pár osobních vzpomínek na tohohle mimořádného týpka, který hrál zatraceně nahlas a zároveň zůstával tichým gentlemanem.

 

Londýňana Jontyho jsem poznala v 90. letech, kdy jsem pracovala v časopise Rock & Pop. Internet byl tehdy nová věc a pokud jste se zajímali o elektronickou taneční hudbu, bylo téměř nemožné nenarazit na web Dancesite.com, tehdejší stránky věnované taneční hudbě, které v roce 1997 založil právě Jonty (předtím, v letech 1995-1997, byl redaktorem časopisu Muzik, tehdejšího zásadního titulu pro milovníky dance music.)

Stránky patřily gramofirmě EMI a Jonty na ně velmi profesionálně, erudovaně a se zápalem tvořil obsah pokrývající hudbu i navázaný životní styl.

Později se osamostatnil. V roce 2001 založil agenturu Skrufff pojmenovanou podle svého psa a začal používat pseudonym Jonty Skrufff. Komunikovali jsme e-mailem o hudbě a navázali spolupráci, která byla příjemná a mnohaletá a proměňovala se podle toho, co kdo z nás dělal.

V samých začátcích šlo hlavně o to, že jsme mohli zveřejňovat Jontyho obsah v Rock & Popu, což bylo v dobách začátků internetu nesmírně obohacující: pro nás nebylo možné se dostat třeba k rozhovorům s DJi, leda snad na pár minut, když přijeli hrát do Prahy, zatímco Jonty v Londýně byl u zdroje, nadto byl díky své skromnosti a profesionalitě velmi oblíbený. Dělalo mi ohromnou radost nejen dostávat e-maily s oblíbeným předmětem typu „1 February 2008 Skrufff-E #347“, nabité čerstvým obsahem k exkluzivnímu využití v médiích, kde jsem pracovala, ale i řešit veškerou návaznou komunikaci: Jonty vstupoval ve všech případech velmi jemně, skromně a přitom pevně.

Přes mnohaleté mailové kontakty jsme se setkali jen jednou, v Londýně na jaře 2004, kde mi i pomohl zařídit jeden rozhovor a i když jsme měli čas si povídat jen chvíli, bylo to milé setkání i naživo – s některými lidmi je prostě příjemná komunikace ve všech formách.

Když se Jonty začal v roce 2004 věnovat také DJingu, bylo to vlastně netypicky pozdě. Velmi rychle si ale získal renomé a zejména poté, co se v roce 2008 přestěhoval do Berlína, jeho DJ kariéra odstartovala naplno. Brzy se stal rezidentem tamějších klubů a hrál i na mezinárodních akcích, několikrát se objevil i v Praze (velký fotoreport z roku 2011 je tady). Záhy byl zařazen magazínem DJ Broadcast mezi nejdůležitější lidi berlínské hudební scény.

 

 

Na našem webu a facebooku jsme sdíleli odkaz na jeho DJ sety a zároveň jsme spolupracovali i na obsahu: Jonty nám dodával články a materiály o světové hudební scéně, my jsme občas lehce podpořili jeho aktivity: v podstatě to bylo pro nás výhodnější než pro něj, ale nikdy nedal najevo, že by to nebylo v pohodě. Když jsme začínali s naším webem, byla jeho agentura zdrojem řady materiálů pro naše stránky (přečíst si je můžete v našem archivu na http://archiv.protisedi.cz/author/jonty-skrufff). Rozhovor s Jontym (v angličtině) máme tady.

Později se aktivně věnoval hlavně DJ hraní, takže jsme rádi sdíleli odkazy na jeho sety. Když výjimečně něco chtěl on, bylo to naprosto skromné, ale ne uťáplé. Měli jste vždycky pocit naprosté svobody a toho, že všechno je správně.

Tenhle pocit, který obklopoval našich více než 20 let virtuálního setkávání, je to, co pro mě zůstane jako nejzásadnější vzpomínka na Jontyho: můžete být skromný, vlídný, tolerantní, a přece silný v kramflecích, ať jste kdekoli. Jonty bude chybět.


Pokud si chcete připomenout jeho mixy a rádiové pořady, můžete je najít třeba na mixcloudu:

 

PS: O Jontyho raném životě v New Yorku si můžete přečíst v obsáhlém článku na http://skrufff.com/2009/06/life-death-danceteria-mash-ups/

Stránka s radiovými pořady na mixcloudu je na https://www.mixcloud.com/jontyskrufff/

Bio a blog na http://skrufff.com/what-is-skrufff/business-biography/

Comments

comments

Vyhledat