Co je v Praze zadarmo v listopadu 2023

Korzo Národní - afterparty / Foto (c) archiv Díky, že můžem
Korzo Národní - afterparty / Foto (c) archiv Díky, že můžem

Aktuální akce bez vstupného v Praze.

Průběžně doplňujeme o nové akce, sledujte tuto stránku i stránku Co je v Praze zadarmo na Facebooku !

(aktualizováno 16. listopadu 2023)

Výstavy zdarma:

 

30. 9. – 26. 11. Poválečná architektura jako památka  / Galerie Jaroslava Fragnera

Mají poválečné budovy místo v naší historii? Nová výstava v Galerii  Jaroslava Fragnera „Poválečná architektura jako památka“ se zaměřuje na proměny pražských  staveb z období 1945–1989.

 

22. 9. – 7. 12. Praha zítra? Město a řeka / CAMP Praha

Nová výstava reaguje na znovuobnovený zájem města o „svoji“ řeku a představuje veřejnosti aktuální trendy v územním rozvoji říční krajiny na příkladech dvaceti pěti konkrétních projektů, které se na Vltavě či v jejím bezprostředním okolí chystají k realizaci. Škála projektů je široká a začíná velkými veřejnými realizacemi, jako je příměstský park na soutoku Vltavy a Berounky, první svého druhu v ČR, či komplexní proměna Trojské kotliny. Výstava také podrobně představí výsledky soutěžního dialogu na Rohanský park, který spojí rekreační využití s přirozenou protipovodňovou ochranou. Dále se představí menší projekty od úprav koryt přítoků Vltavy – Rokytky, Botiče nebo Motolského potoka – přes infrastrukturní stavby, reprezentované třeba novým Dvoreckým mostem a lanovkou v Podbabě, až po významné veřejné budovy na břehu řeky v podobě nového koncertního sálu – Vltavské filharmonie.

 

7. 10. – 3. 11. Doba genová / Na Smíchovské náplavce před kobkou č. 17

Panely v designu šroubovice lidské DNA vysvětlí pomocí grafiky a textu, proč se genetika týká každého z nás, i když si to často neuvědomujeme. Zjistíte, kdy a jak nás geny ovlivňují a jaká je jejich spojitost se vzácnými genetickými onemocněními, jejich diagnostikou a možnou léčbou.

 

 KALENDÁŘ

3. 11. Film: Nejlepší město na světě / CAMP Praha

Kodaň bývá označována za zářný příklad otevřeného, dostupného a příjemného města pro lidi. Jenže se postupně proměnila v bublinu, kterou si mohou dovolit jen bohatí. Konfrontační dokument se dívá pod pokličku tohoto fotogenického severského města a zkoumá jeho proměnu za několik posledních desetiletí – od zadlužené průmyslové metropole po neoliberální město poháněné levnými půjčkami.

4. – 5. 11. 10:00 Albi Game Day / bývalý Palác elektrických podniků

Svátek všech deskovkářů nabídne nejen organizované hraní s profesionálními vysvětlovači, ale také možnost sledovat mistrovství světa v Sabotérovi nebo se účastnit turnajů o ceny. Těšit se můžete i na odhalení a premiéry mnoha očekávaných herních titulů, včetně Karaku 2. V tomto pokračování rodinného herního fenoménu musíte nejen bojovat s nestvůrami, ale také budovat města a cvičit nové armády, abyste příšery porazili.

6.  – 19. 11. Festival Den poezie

Již 25. ročník Dne poezie – festivalu poezie, který se koná ve zhruba padesáti městech po celé republice po dobu dvou týdnů kolem narozenin velkého českého romantického básníka K. H. Máchy – přinese poezii do knihoven, škol, kaváren, kulturních institucí, galerií, kin, divadel i do přírody. Tématem letošního ročníku jsou Básně v obraze. Řada akcí proto oslavuje spojení slova a obrazu a je příznačné, že festival zahájí v pondělí 6. listopadu v Národní knihovně v Klementinu netradiční večer poezie a hudby a zakončí jej 19. listopadu v galerii DOX čtení a beseda o motivech šeříků v umění a literatuře v podání známého básníka Petra Borkovce, který je v současné době pražským „městským básníkem“. Celý program festivalu Den poezie najdete na www.denpoezie.cz

 

9. 11. KINO: Gundermann / Goethe-Institut, Masarykovo nábřeží 32, Praha 1

Lidový bard a slavný písničkář, na kterého „praskla“ spolupráce s tajnými službami totalitního režimu: to byl Gerhard Gundermann (1955—1998), bagrista ze saské Lužice, folková a rocková legenda východního Německa.

 

11. 11. Kryt Folimanka – prohlídka pro veřejnost

Přijďte se podívat do jednoho z největších krytů civilní ochrany na území hlavního města Prahy.

11.11.2023 10:00 Zimní Apetit piknik 2023 / Novoměstská radnice

Setkání milovníků jídla a příznivců časopisu Apetit v historických prostorách Novoměstské radnice

11. 11. v 10:30 hod. Procházka Vyšehradským hřbitovem 

Připomeneme si počátky i současnost našeho národního pohřebiště, nejvýznamnější osobnosti, zde pochované, a všimneme si i umělecké výzdoby, kterou tvořili naši nejvýznamnější sochaři a architekti. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je před vchodem do baziliky sv. Petra a Pavla.

11. 11. ve 13:00 hod.  Procházka Ďáblickým hřbitovem

Procházka unikátním hřbitovem s kubistickým tvaroslovím. Nacházejí se zde hromadná pohřebiště popravených a umučených v dobách represivních režimů a také první české přírodní pohřebiště Les vzpomínek a nyní i unikátní Luční hřbitov. Provede vás Kateřina Konečná. Sraz účastníků je u hlavní brány do hřbitova (zastávka Sídliště Ďáblice).

14. 11. Kde se v Praze vykoupu? / CAMP Praha

Jak důležitý je veřejný prostor kolem řeky? A vnímáme řeku všichni stejně?  Vltavu automaticky nevnímáme jako místo, kam se chodíme koupat během horkých letních dnů. U nás totiž přetrvává názor, že je řeka špinavá, přestože ve spoustě zahraničních měst už se v ní koupou. Budeme diskutovat o tom, proč je zásadní, aby řeka byla přístupná pro všechny a kdo vůbec rozhoduje o tom, kde se k ní můžeme dostat, a kde ne.

15. 11. Camping s Ondřejem Cihlářem: Kristina Magasaniková a Richard Loskot / CAMP Praha

Jak se starat o Ústí nad Labem, aby z něj bylo ještě lepší město? A jak propojit veřejný prostor s uměním? O tom se přijdou pobavit architekti Kristina Magasaniková a Richard Loskot.

15. 11. ve 14:30 hod.  Procházka olšanským 2. obecním hřbitovem

Vedle čestných vojenských pohřebišť a pohřebiště pražských barikádníků si povšimneme především zde pochovaných významných osobností – např. spisovatele Ladislava Fukse, herců Oldřicha Nového či Jindřicha Plachty, ale také Spravedlivého mezi národy – Antonína Kalinu. Věnujeme pozornost také uměleckým dílům na této části hřbitovů. Provede vás Kamila Jurajdová. Sraz je před vstupem na 2. obecní hřbitov v ul. J. Želivského

15. 11. 17:00 Příroda ve věku antropocénu – ekologie a environmentální etika / Francouzský institut

 

17. 11. 09:00 Korzo Národní 2023

Korzo Národní zve na živé podcasty, debaty, koncerty, výstavy, divadlo a tradiční Havlův obývák. Zazní i Modlitba pro Martu doprovázená živě malovaným videomappingem

 

17. 11. Koncert proti totalitě / Sál Martinů HAMU v Praze

Koncert proti totalitě letos podesáté v Sále Martinů pražské HAMU připomene Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva. Koncertu, který opět slibuje unikátní přehlídku skvělého interpretačního umění, bude předcházet vernisáž doprovodné výstavy fotografií Odsun sovětských vojsk Dany Kyndrové.  Více na www.koncertprotitotalite.cz.

 

17. 11. Den volného vstupu do kulturních institucí 

Národní muzeum – www.nm.cz/

Národní galerie v Praze – www.ngprague.cz

18. 11. ve 14:00 hod. Procházka Olšanskými hřbitovy za osobnostmi Českého národního obrození

Při procházce si připomeneme slavná jména našich národních buditelů, jako byli K. H. Borovský, Josef Jungmann, Karel Jaromír Erben, František Ladislav Čelakovský, Václav Kliment Klicpera, Václav Matěj Kramerius, Karolína Světlá a další. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

18. 11. Noc divadel 

Jedenáctý ročník Noci divadel se uskuteční tradičně třetí listopadovou sobotu – 18. 11. 2023, letos s podtitulem „HOŘÍ!”. Největší divadelní svátek opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance – zdarma nebo za symbolické vstupné.

 

22. 11. 19.15 Prager100: Noční sympozium na Pelc-Tyrolc / CAMP Praha

Karel Prager by letos oslavil 100. narozeniny a my společně s vámi navštěvujeme jeho budovy. Některé z nich slouží svému účelu už 50 let, jiné čeká rekonstrukce a pro další již začala úplně nové etapa. Jednou z nich je i část vysokoškolského kampusu, který podle projektu Karla Pragera, Jiřího Albrechta a Jiřího Kadeřábka vznikal v oblasti Libně známé jako Pelc-Tyrolka a stal se sídlem Fakulty humanitních studií Karlovy Univerzity.

23. 11. Udělování ceny Asociace režisérů, scenáristů a dramaturgů / Ponrepo

Cenu vyhlašuje a uděluje ARAS jednou ročně a je udělována v jediné kategorii – debut nad 30 minut. 24. 11. Večer ARAS je každoročním setkáním všech členů asociace, na kterém se diskutuje o aktuálních tématech, která ovlivňují činnost a práci režisérů, scenáristů a dramaturgů.

 

24. a 25. 11. MINT Market Praha VÁNOCE 2023 / Holešovická tržnice

Moderně pojaté trhy se svěží módou, šperky, designem, delikatesami, kosmetikou a dalšími poctivě zpracovanými výrobky, které poskytují prostor menším a začínajícím návrhářům, tvůrcům a všem nadšencům, kteří se zkouší postavit na vlastní nohy – to je MINT Market. Letos se poprvé a naposledy vrací pod střechu Haly 13Holešovické tržnici.

24. 11. Bezplatné anonymní testování na HIV a hepatitidu C / Hlavní nádraží

25. 11. ve 14:00 hod. Procházka Olšanskými hřbitovy za uměleckými díly

Procházka je věnována zajímavým sochařským dílům na Olšanských hřbitovech, kterými je možné se procházet jako galerií pod širým nebem. Provede vás Tereza Frindová. Sraz účastníků je před hlavní branou (zastávka Olšanské hřbitovy).

29. 11. 16:00 Komentovaná prohlídka: Bubenská 1 / CAMP Praha

Multifunkční palác, postavený podle návrhu architektů Adolfa Benše a Josefa Kříže v roce 1935, byl ve své době ukázkou moderních stavitelských postupů a technologií. Stavba je současně plná atypických a experimentálních prvků a detailů. Její rozsáhlou přestavbu spojenou s částečnou konverzí lze označit za jednu z nejnáročnějších rekonstrukcí památkově chráněného objektu na území Prahy. Jak rekonstrukce probíhala? A co vše v budově změnila? Přijďte na komentovanou prohlídku s architektem Markem Tichým, který se svým studiem TaK Architects stojí za její obnovou.

30. 11. ve 14:30 hod.  Procházka Olšanskými hřbitovy – umělecké pomníky konce 19. století, letošní jubilanti A. Barvitius, K. Sladkovský, J. Barák, J. Jungmann a K. Hartig

Procházkou si připomeneme období, kdy vznikaly pomníky osobnostem vrcholícího českého národního obrození, se zvláštním zaměřením na ty, kteří letos slaví kulaté jubileum. Provede vás Kamila Jurajdová. Sraz účastníků je u vstupní brány na hřbitovy u Flory.

 

 

 

 

 


To je zatím vše, ale přehled průběžně aktualizujeme – přijďte zas!

Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

Comments

comments

Vyhledat