Orchestr Berg rozezní stovku metronomů pod letenským kyvadlem

foto: archiv pořadatele
foto: archiv pořadatele

V rámci unikátního koncertu pod širým nebem na piazzettě pod bývalým Stalinovým pomníkem zazní ikonická díla skladatelů Terry Rileyho a György Ligetiho.

Pro jedinečný koncert připravuje Orchestr Berg dvě skladby. Koncert zahájí kompozice „In C” vlivného průkopníka amerického minimalismu Terry Rileyho z roku1964. Riley v ní uplatnil principy náhody, opakování a variability, které se v následujícíh dekádách staly určujícími pro skladatele minimalistické hudby. Každé uvedení skladby je unikátní počtem hráčů, zvoleným tempem i celkovou délkou.
Program večera uzavře „Poème symphonique pro 100 metronomů”
maďarského skladatele György Ligetiho z roku 1962. Tato radikální skladba využívá zvuku stovky mechanických metronomů, jejichž jednotlivé rytmické tikání ve spojení s dalšími metronomy vytváří organickou rytmickou texturu. Uvedení Ligetiho skladby je více než příznačné – diváci koncertu budou usazení přímo pod impozantním letenským kyvadlem.

Koncert se koná v pondělí 13. srpna od 20:00 a je jedním z vrcholů programu letošní sezony kulturního centra Stalin, kde má klasická hudba své pevné místo. V roce 2016 zde spolek Run OpeRun uvedl site-specific představení opery Kouzelná flétna W.A.Mozarta, v roce 2017 pak proběhl koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Prostor je zcela unikátní svou polohou v historickém jádru Prahy, a diváci se tak mohou kromě hudebního zážitku těšit i na neopakovatelný výhled na Staré město. Vstup na koncert je zdarma, na místě bude možné přispět dobrovolné vstupné.

Orchestr Berg založil v roce 1995 dirigent Peter Vrábel, který je dodnes jeho uměleckým vedoucím. Orchestr se soustředí na hudbu z 20. století

i současnosti, na svém kontě má desítky světových i českých premiér. Stalin je prostor pro kulturu, který již pátým rokem provozuje v Letenských sadech spolek Containall o.p.s. Součástí programu probíhajícího od dubna do září jsou pravidelné filmové projekce, živé koncerty, komunitní akce, kulinářské pop-upy ale i večírky s djs.

Stalin x Orchestr Berg
Orchestr BERG & Peter Vrábel – dirigent
13. 8. 2018, 20:00
Stalin [pod metronomem v Letenských sadech]
Program koncertu:
20.00 – In C / Terry Riley
21.00 – Poème symphonique pro 100 metronomů / György Ligeti

Comments

comments

Vyhledat