Oslavy 17. listopadu se letos vrací zpátky na Národní třídu
Korzo Národní se vrací zpátky na hlavní dějiště sametové revoluce. Výročí se na Národní třídě ponese ve znamení pouličních výstav, světelných instalací a audiovizuálních projekcí. Organizátoři zároveň slibují pestrý kulturní program včetně divadelních představení a debat. Po vzoru minulého ročníku se pietní místo přenese také do online prostředí. Položit svíčku na dálku tak budou moct i lidé, kteří se na Národní třídu nedostanou nebo se rozhodnou slavit z domova.
Osmý ročník oslav svobody známých jako Korzo Národní se po nucené odmlce oficiálně vrací do veřejného prostoru. Organizátoři z Díky, že můžem zároveň berou v potaz proměnlivou situaci kolem koronaviru. Program na Národní třídě sestavili tak, aby se návštěvníci u jednotlivých aktivit neshlukovali ve velkých davech, ale v bezpečných vzdálenostech korzovali po celé délce ulice. „Letošní ročník je pro nás příslibem návratu do normálu. Lidé si během 17. listopadu budou moct užít program přímo na Národní třídě, podobně jako byli v minulosti zvyklí. Nabídneme také několik způsobů, jak výročí oslavit i na dálku,“ vysvětluje Lucie Bílková, předsedkyně pořádajícího spolku Díky, že můžem.
Národní třída se během výročí sametové revoluce na den promění v živý galerijní prostor. Kralovat mu budou audiovizuální a světelné umělecké instalace. V plánu je mimo jiné venkovní projekce na fasádu obchodního domu Máj tematizující současnou politickou situaci v Bělorusku. Návštěvníci se dál mohou těšit na pouliční výstavy či vzdělávací procházky mapující období komunismu, události sametové revoluce i raná porevoluční léta. Součástí ulice budou také prvky upozorňující návštěvníky na platná bezpečnostní opatření.
Na rozdíl od minulého ročníku se program uskuteční také ve vnitřních prostorách budov kolem Národní třídy. Korzo Národní představí divadelní představení, talkshow Kupé v lese ve spolupráci s divadlem Vosto5, výtvarné workshopy se Skautským institutem, debaty spolupořádané s českými médii o nerovnoměrném zastoupení žen ve veřejný sféře a politice nebo o angažovanosti mladých lidí ve společenském a politickém dění.
Středobodem dění se během Dne boje za svobodu a demokracii tradičně stává pietní místo v polovině ulice, kam občané míří položit svíčky, věnce a květiny. „V roce 2020 jsme vlivem okolností hledali kreativní řešení, jak lidem přenést oslavy svobody do jejich domovů. Vznikla tak online pieta a možnost zapálit svíčku na dálku využilo přes 2 000 lidí. Rozhodli jsme se ji pro letošek zopakovat a umožnit lidem uctít památku listopadových událostí, i když nemohou nebo nechtějí z různých důvodů přijít přímo na Národní třídu,” říká Lucie Bílková.
Ani letos se neopomíjí propojení celé republiky. V plánu je již tradiční iniciativa nasvícení budov do českých státních barev, do které se v minulém roce zapojilo více než 55 významných budov po celé zemi. Souběžně má v programu své místo ikonická Modlitba pro Martu. Po vzoru proběhlých ročníku chtějí organizátoři zprostředkovat lidem hymnu sametové revoluce televizním přenosem, a to v symbolickém datu a čase 17. 11. v 17:11 hodin. Písní se plánují ozvučit také městské rozhlasy po celé zemi a rádiový éter.
Pro letošní ročník Korza Národní doufají organizátoři především v občanské oslavy plné vzájemného respektu. „Věříme, že si státní svátek jako společnost užijeme důstojně, připomeneme si důležitost před 32 lety nabytých svobod a vytvoříme prostředí pro zamyšlení se nad současným společenským vývojem. Těší nás, že současná situace dovoluje vrátit oslavy tam, kde to všechno začalo – tedy na Národní třídu,“ uzavírá Lucie Bílková.
Další informace o programu naleznete na www.dikyzemuzem.cz nebo na následující facebookové události.