Osmdesáté výročí Rychlých šípů

foto: albatrosmedia.cz
foto: albatrosmedia.cz

17. prosince 2018 uplyne přesně osmdesát let od prvního vydání komiksu Rychlé šípy v časopisu Mladý hlasatel. Kulaté výročí předznamená tento týden vydání Plakátů Rychlých šípů s dvanácti kvalitními velkoformátovými reprodukcemi vybraných příběhů spisovatele Jaroslava Foglara a ilustrátora Jana Fischera – mezi jinými se zde objeví například Černí jezdci řádí nebo Dlouhé Bidlo hledá kočičí pracku. Plakáty ve velikosti A2, které jsou vytištěny speciální technologií včetně dopisovaných poznámek, nakladatelství Albatros navíc vlepilo do kartonových desek svázaných plátnem. K dostání budou Plakáty Rychých šípů v knihkupectvích či v e-shopu nakladatelství na www.albatrosmedia.cz.

S nápadem přišel Petr Eliáš z Albatrosu. Výběr příběhů byl zúžený, neboť většina Fischerem nakreslených Rychlých šípů je v originále černobílá, takže jsme museli vycházet pouze z omezeného barevného spektra,” říká na úvod Roman Šantora ze Skautské nadace Jaroslava Foglara. “Snažili jsme se přinést jak vtipné díly, tak naučné a dobrodružné, aby to byl pestrý mix,” vysvětluje Šantora. Grafik Martin Pecina pečlivě a zároveň velmi citlivě všechny díly vyčistil a barevně vyladil, aby se co nejvíce blížily originálu. “Pak jsme vybrané kousky nechali na zkoušku vytisknout a tisk srovnali přímo s originály a dle výsledku Martin barevnost ještě doupravil,” dodává Šantora. Tisk navíc proběhl speciální technologií, která  zneviditelní rastr a zvýrazní barevnost, takže výsledek je téměř srovnatelný s originálem. K plakátům je navíc připojen rozsáhlý doslov o technické výrobě seriálu v minulosti s ukázkami a krásné desky s ražbou a plátěným hřbetem.

Plakáty je možné si prohlédnout na výstavě v kavárně Skautského institutu v Praze, kde budou viset až do 17. prosince. Zároveň je zde možné si dva plakáty samostatně koupit. Výstava je součástí Měsíce s Rychlými šípy, v rámci něhož zde každou neděli od 14 do 15h probíhá čtení ze stínadelské trilogie (např. cestovatel a spisovatel Ladislav Zibura, herci z Divadla v Dlouhé Jan Meduna a Pavel Neškudla a další), návštěvníci se mohou připojit k pátrací hře Hledáme Rychlé šípy nebo k narozeninové výzvě, jejíž cílem je pomoci skautům, kteří přišli o svou klubovnu.

Akce jsou součástí #RokRychlychSipu – oslav 80. výročí od prvního vydání, více info na www.rychlesipy80.cz nebo www.skautskanadace.cz.

Comments

comments

Vyhledat