Paní Dallowayová Virginie Woolfové vychází poprvé jako audiokniha

Virginia Woolf / Foto archiv Supraphon
Virginia Woolf / Foto archiv Supraphon

 Nejznámější dílo britské autorky Virginie Woolfové Paní Dallowayová vznikalo v letech 1922 až 1924. Původně se mělo jmenovat Hodiny, protože údery zvonu Big Benu prostupují celou knihou jako uvědomění si neodvolatelně uplývajícího času, pomíjivost dění. Dalším významným vnějším detailem příběhu jsou květiny, kterými autorka dokresluje povahové rysy postav. Vyprávění o jednom dni hlavní hrdinky, chystající se uspořádat večírek, paralelně doprovázejí popisy pocitů jejích přátel a známých, zároveň s pozorováním pohybu všech zúčastněných po Londýně, záznam detailů světla, změn přírody, zvuků města. Autorka o své knize prozradila, že jde současně o svět viděný očima duševně zdravých a šílených.

„Načtení románu Paní Dallowayová pro mě bylo obrovskou výzvou. Zároveň to byla jedna z nejzajímavějších audioknih, na kterých jsem kdy pracovala. Paní Dallowayová je totiž nepřetržitým tokem myšlenek a obrazů, které na sebe asociativně navazují. Je příjemné nechat se jimi unášet. U Woolfové obdivuji její výjimečné umění zachytit nejednoznačný vnitřní život postavy,“ komentuje nahrávání audioknihy herečka Marie Štípková.

Třebaže jedna z postav během vyprávění ukončí sebevraždou svůj život, výsledným dojmem z díla je pocit radosti ze života, a jak píše v doslovu Martin Hilský: nejhlouběji se vryje do paměti atmosféra toho nádherného červnového rána, kterým prochází drobná, prošedivělá žena s kyticí hrachorů v ruce. Jsem paní Dallowayová,“ jako by říkala, „chyť si mě, můžeš-li.“  

Slavný román v podobě audioknihy ve formátu CD-MP3 (v celkovém čase 9 hodin) vychází 26. srpna 2022 u příležitosti 140. výročí narození Virginie Woolfové.   

Kniha inspirovala světoznámý román Michaela Cunninghama Hodiny (román byl oceněn Pulitzerovou cenou) a stejnojmenný oscarový film z roku 2002 režiséra Stephena Daldryho s Nicole Kidmanovou, Meryl Streepovou, Toni Colletteovou a Julianne Mooreovou

TEASER https://www.youtube.com/watch?v=BdfKdWNjlgo   

MULTILINK https://lnk.to/VirginiaWoolfovaPaniDallowayovaCj   

Comments

comments

Vyhledat