Pár věcí z výstavy Kafkaesque

Kafkaesque je velmi úspěšný projekt Doxu, kam s euž od vernisáže táhne spousta lidí. Při naší nedělní návštěvě se skoro nešlo vejít s kabáty do šatny, ale velkroysé prostory naštěstí umožnily, aby se lidi rozptýlili a prožívání děl nebylo rušeno přespočetnými hloučky, jako se to děje na Munchovi v Berlíně.

Výstava představuje interpretace Kafkova prožívání světa ve velké šíři podob: David Lynch, který se tu představuje jako autor znepokjových litografií, má Kafku v sobě (a nadává si, ovšem tiše).

Jan Švankmajer je tu zastoupen (mj.) filmem o bytě, kde věci nejsou, jak mají být. Viktor Pivovarov rozehrává příběh o chlapci, co chodí do bordelu, Jaroslav Róna bojuje s tlaky města, Liou Sia dělá na plátně z papírmašé „kresby“, které připomínají Kafkovy vlastní kresbičky.

Osobně považuji setkání s Kafkou vždy za až slavnostní radost, kdy je opojné vidět, jak někdo dokáže brilantně vystihnout různá hnutí mysli a zákonitosti fungování lidského rodu. Samozřejmě pro leckoho je to moc pesimistické a znepokojivé – ale pokud ve vás Kafka něco radostného nebo aspoň zvídavého probouzí, je dobré na výstavu jít a ponořit se do rezonance.

Kafkaesque

Praha, Dox

9.2.-22.9.2024

Otevřeno středa až neděle 12-18

Kurátoři: Otto M. Urban, Leoš Válka, Michaela Šilpochová

Vystavující umělci: Josef Bolf, Bratři Quayové, Pavel Büchler, Mat Collishaw, Rowynn Dumont, Martin Gerboc, Douglas Gordon, Matouš Háša, Gottfried Helnwein, Siegfried Herz, Jake a Dinos Chapmanovi, Magdalena Jetelová, David Lynch, Volker März, Stefan Milkov, Jan van Oost, Wolfgang Pavlik, Viktor Pivovarov, Nil a Karin Romanovi, Jaroslav Róna, Nicola Samori, Marek Schovánek, Liou Sia, Jakub Špaňhel, Jan Švankmajer, Johan Tahon, Mark Ther, Alexander Tinei, Maciej Toporowicz

https://www.dox.cz/program/kafkaesque

Comments

comments

Vyhledat