Chystá se tradiční Běh pro Paměť národa

V průběhu května se již tradičně koná Běh pro Paměť národa. Projekt, který zastřešuje nezisková organizace Post Bellum a proběhne již podeváté, si od svého založení získal mnoho příznivců. Letos odstartuje na 13 místech po celé České republice. Délku trasy si lze vybrat podle vlastních fyzických možností. Ať už se bude jednat o symbolický 1 km, sympatických 5 km, nebo nejnáročnějších 10 km, výtěžek ze startovného vždy půjde na natáčení pamětníků, vzdělávání a pomoc hrdinům. A v čem je závod unikátní? Běžci mohou symbolicky věnovat svůj sportovní výkon tomu, kdo je inspiruje k vytrvalosti nebo jehož příběh chtějí připomenout.

První závod odstartuje u příležitosti Slavností svobody v Plzni již 4. května. Další následují 11. května v pražské oboře Hvězda, 19. května v Olomouci a Ostravě a o necelý týden později 23. května také v Brně. I přesto, že se jedná o charitativní závod, bude na většině místech připravena profesionální časomíra a startovní čísla s čipy. Závodu se mohou účastnit jednotlivci, celé rodiny, ale také firmy či školy. V rámci podpory akce se rozhodly zapojit i známé tváře. V Praze bude možné setkat se například s Vavřincem Hradilkem nebo Marthou Issovou. Ta se rozhodla svůj běh symbolicky věnovat Milušce Havlůjové, která byla v roce 1953 zatčena a ve vykonstruovaném procesu odsouzena na pět let za pokus o pobuřování proti republice a vyzvědačství, a to přesto, že měla malého ročního syna. 

„Já poběžím za lidi, kterým minulý režim znemožnil žít mezilidské vztahy v jejich rodinách tak, jak si to představovali, protože byli postaveni před otázky, před které člověk ve svobodné zemi postaven být nemá,“ říká herec Václav Neužil, jenž se v minulých letech závodů také zúčastnil. Já osobně poběžím za pana Jana Medka, syna Ivana. Je již delší dobu kvůli mrtvici upoután na lůžku a pohybuje se pouze pomocí elektrického vozíku. Úžasný člověk. Strašně moc si vážím lidí, kteří se jen tak něčeho nezaleknou, překonávají obtíže, a ještě povzbuzují ostatní. Běhání tohle všechno obnáší. Těším se na letošní start, potkáme se na trase, dodává k běhu Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum a zakladatel projektu Paměť národa.     

Registrace na závod je velmi jednoduchá. Prostřednictvím webových stránek si lze zvolit variantu, která člověku nejvíce vyhovuje. Je například možné zvolit ukrajinské startovní číslo, v tom případě výtěžek automaticky poputuje na sbírku Pomozte Ukrajině. V rámci registrace jsou k dispozici také speciální předměty s motivy Běhu pro Paměť národa, jako například trička či kšiltovky. Jak již bylo zmíněno, výtěžek ze startovného půjde na natáčení vzpomínek pamětníků, vzdělávání a pomoc hrdinům. Jsme velmi rádi, že prostřednictvím tohoto projektu máme šanci oslovit skupinu lidí, kteří by se o aktivitách Paměti národa jinak třeba nedozvěděli. Zároveň si díky symbolickému věnování sportovního výkonu můžeme připomenout příběhy, na které by se nemělo zapomenout,“ říká Alžběta Chrobáková, mluvčí Paměti národa. 

Projekt je realizován s finanční podporou hl. města Prahy a Nadace Tipsport. Dalšími mediálními partnery jsou firma Seznam, Nadace Bigboard, Český rozhlas, magazín Reportér, Rádio 1 a Fórum 24. Více informací a možnost online registrace na www.behpropametnaroda.cz.

Comments

comments

Vyhledat