Podnikáte? 5 tipů, které vám to usnadní
Zvolili jste si podnikatelskou dráhu a někdy máte již všeho nad hlavu? Výsledkem podnikání by rozhodně neměl být nadměrný stres a nedostatek času a financí. Přinášíme vám proto 5 tipů, které vám podnikání usnadní.
Digitalizujte: Dejte sbohem papírům
Skladujete faktury v krabici od bot, máte tlačítkový telefon a od zákazníků přijímáte pouze hotovost? Elektronizace vám podnikání usnadní. Naučte se vést elektronicky účetnictví a přes internet podávat daňové přiznání. Velkou část komunikace s úřady lze dnes vyřešit digitálně, aniž byste se museli hnout z kanceláře. Kromě nervů ušetříte i spoustu času.
Svůj podnikatelský účet můžete využívat i pro příjem plateb od zákazníků bankovním převodem či kartou. Moderní platební metody vám dokonce pomohou přilákat nové zákazníky.
Vzdělávejte se: Podnikatel musí být vždy v obraze
Myslíte si, že po škole učení končí? Podnikatel se musí vzdělávat celoživotně. A to nejen ve svém hlavním oboru. Kromě oblasti svého podnikání by se totiž měl věnovat i rozvoji osobnosti – komunikačním a prezentačním schopnostem. Rozumět je nutné i byrokracii, marketingu, logistice nebo managementu.
Plánujte: Jasná vize a cíle pomohou k úspěchu
Každý má určité sny, které ho ženou kupředu. Podnikání by ale mělo být založeno na konkrétním byznys plánu. A to jak v krátkodobém, tak dlouhodobém výhledu. Stanovujte si předpoklady a cíle – na příjmové i výdajové stránce, stejně jako na stránce majetkové. A samozřejmě i nástroje a postupy, kterými chcete těchto cílů dosáhnout.
Pravidelně analyzujte, zda se vám cíle daří plnit a kde se případně stala chyba. Cíle i cesty k jejich dosažení poté aktualizujte.
Počítejte: Podnikatel si musí umět říct o peníze
Máte dostatek klientů i zakázek, pracujete od rána do večera, a přesto vaše finanční situace neodpovídá vašim představám? Problém je pravděpodobně v kalkulaci ceny vašich služeb.
Neorientujte se podle cen konkurence – sami si spočítejte své náklady na nájmy, zaměstnance a služby či zboží. Připočtěte k nim odpovídající marži a následně své vlastní výrobky či služby adekvátně naceňte. Pokud si to situace žádá, ceny odpovídajícím způsobem upravte a svým klientům zdražení odůvodněte. Počítejte s tím, že část klientů nové ceny pravděpodobně nebude akceptovat, část však ano a vám se bude lépe dýchat.
Odpočívejte: Vyčerpaný člověk mnoho práce neudělá
Podnikání umí být psychicky i fyzicky vyčerpávající. Pravidelná práce na hranici sil přitom nevěstí nic dobrého. Kromě toho, že dlouhodobá únava znamená nižší produktivitu, zaděláváte si i na budoucí zdravotní problémy.
Nezapomeňte si proto pravidelně vyhrazovat čas také na volnočasové aktivity, díky kterým se dokonale zrelaxujete a budete opět připraveni na plné pracovní nasazení.