Podzimní festival Dny Severu bude. Online!

Idealista.foto Severský dům
Idealista.foto Severský dům

I navzdory nepříznivým okolnostem pořádá Skandinávský dům tradiční podzimní festival Dny Severu. Letošní jedenáctý ročník se uskuteční zcela či z velké části online (přes Facebook a následně YouTube), což dobře koresponduje s letošním tématem, kterým jsou média. 

 

Festival zahájí 5. listopadu debata se slovensko-finskou spisovatelkou Alexandrou Salmelou, jejíž román Antihrdina přeložil z finštiny do češtiny Michal Švec, který bude zároveň i druhým hostem večera. Spisovatelčin dystopický román zaujme námětem, který doplňuje svérázný jazykový humor a experimentální forma psaní spolu s nevšedním grafickým pojetím celé knihy. Ta čtenáři klade tíživé otázky: Kam jako společnost směřujeme? Co může přinést střet dvou diametrálně odlišných společenských zřízení: eko-terorismu a do extrému dotaženého kapitalismu? Hranice mezi ochranou a propagandou dokáže být tenká, ale náš náhled na svět kolem může změnit k nepoznání. Velký prostor dostávají právě média: pomocí nich je s obyvatelstvem účelně manipulováno, a právě s nimi jsou také spjaty hlavní postavy románu, fotograf Antti Hrdina a novinářka Lia. 

 

Další částí programu bude workshop s názvem Aby kniha nezapadla, jehož cílem bude seznámit účastníky se zásadami knižního marketingu a písemného projevu, který je s ním spojený. Tento seminář cílí na začínající překladatele a recenzenty, kterým nabídne kromě teoretických znalostí i možnosti, jak si své nově nabyté vědomosti vyzkoušet u praktických cvičení.

 

Celý program vyvrcholí 19. listopadu debatou s názvem Sever, kam se podíváš? Ta otevře podoby reflexe a prezentace severské kultury skrze rozličná česká média. Pojmy jako „hygge“, „lykke“ nebo třeba „fika“ se staly fenomény, které u nás plní stránky lifestylových magazínů. Severská (a už zdaleka nejen detektivní) literatura zažila před lety obdobný boom, který je dodnes aktuální. Je to ale všechno, co nám Skandinávie může nabídnout? A co nám tedy zůstává skryto? Na tyto a další otázky budou odpovídat Judita Matyášová, česká novinářka působící momentálně na Univerzitě v Aarhusu, Barbora Grečnerová, překladatelka z norštiny a šéfredaktorka severské sekce internetového časopisu iLiteratura.cz, a rozhlasový moderátor a švédštinář Tomáš Novotný. 

 

Bližší informace najdete na stránkách www.skandinavskydum.cz/dny-severu-2020.

 

PROGRAM FESTIVALU 

  1. 11. | 19:00 | Kdo je tady (anti)hrdina? Beseda s Alexandrou Salmelou (online)
  2. 11. | 19:00 | Život začíná po stovce: debata a film (online)
  3. 11. | 9:30–12:30 | Aby kniha nezapadla: seminář o knižním PR (online)
  4. 11. | 19:00 | Promítání: Idealista (Edison Filmhub)
  5. 11. | 19:00 | Sever, kam se podíváš? Severská kultura v českých médiích (online)

 

www.skandinavskydum.cz

 

Comments

comments

Vyhledat