Podzimní novinky v Národním muzeu
Národní muzeum i v době podzimního koronavirového uzavření pracuje na plánovaných výstavách, stálých expozicích a projektech, které postupně návštěvníkům zpřístupňuje ve virtuálním prostoru. Nemohou-li návštěvníci do Národního muzea, přichází muzeum k nim domů. Za pomoci moderních technologií zprostředkovává návštěvníkům nejen zážitek z výstav, ale také množství zajímavých informací k tématům výstav a jednotlivým exponátům. Na webových stránkách www.nm.cz lze také navštívit celou řadu vzdělávacích programů pro děti. Novinkou jsou pak vernisáže nových výstav prostřednictvím on-line přenosů na facebookovém profilu Národního muzea: https://www.facebook.com/narodnimuzeum/.
Podzimní výstavní projekty
1620. Cesta na horu (Nová budova Národního muzea)
Výstava je uspořádána k 400. výročí bitvy na Bílé hoře. Národní muzeum například vůbec poprvé představí multimediální rekonstrukci bitvy. Výstava pracuje i s emocí staroměstského popraviště nebo tématem exilu a konfiskací. Velkým tématem je druhý život Bílé hory a mýty kolem této události. On-line vernisáž se uskuteční v den výročí bitvy 8. 11. 2020 od 11.00.
Slavní čeští skladatelé (Historická budova Národního muzea)
Čtyři největší skladatelé Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček a Bohuslav Martinů v jedinečné instalaci. Ta klade důraz na samotnou hudbu a vystavuje mimo jiné i nesmírně cenné autografy všech čtyř autorů, to vše v kontextu jejich životů, cest a inspirací. On-line vernisáž se uskuteční 12. 11. 2020 od 11.00.
Lvem mě nazývají (Historická budova národního muzea)
Středobodem výstavy je symbol českého lva. Jedná se o nejstarší státní symbol, který představujeme od jeho nejstarších zachovaných podob až po dnešek. Na jedné straně proudu času je tak vyobrazení českého lva na kachli z hradu Zvíkov z 13. století až po současné vyznamenání – Řád Bílého lva. On-line vernisáž se uskuteční 16. 11. 2020 od 11.00.
Hudební zvěřinec (České muzeum hudby Národního muzea)
Výstava v Českém muzeu hudby ukazuje na mnoha barvitých příkladech, jak se svět hudby může v různých formách prolínat se světem zvířat. Zvířata vstupují do hudby jako inspirace i názvy hudebních nástrojů. Výstava je přitom mimořádně hravá a vychází vstříc zejména dětskému návštěvníkovi. On-line vernisáž této výstavy již proběhla a je k vidění na webových stránkách Národního muzea a na Facebooku Národního muzea. On-line vernisáž proběhla 20. 10. 2020.
Nástroje paměti (Nová budova Národního muzea)
Tato výstava se věnuje lidské paměti a jejím nosičům od nejstarších dob po dnešní moderní technickou paměť. Svým návštěvníkům tak představí nejen historii klínového písma a osobnost Bedřicha Hrozného, ale i nejnovější trendy.
Lidová víra (Národopisné muzeum Národního muzea v Letohrádku Kinských)
Výstava přibližuje zejména pestrý duchovní svět venkovského člověka 18. a 19. století s přesahy do dalších staletí. Návštěvníkům představí artefakty, které například propojují náboženský život a osobní zbožnost s předměty souvisejícími s každodenní činností člověka. Pohled do světa, kdy víra byla automatickou součástí životů i krajiny.
Virtuální návštěva Národní muzea
Národní muzeum již v jarní vlně koronavirových opatření zpřístupnilo na svých stránkách on-line prohlídky výstav. Na podzim pak přibylo několik novinek a zajímavých kategorií:
On-line výstavy – https://www.nm.cz/virtualne-do-muzea/online-vystavy
Zde se mohou návštěvníci podrobně seznámit jak s aktuálně otevřenými výstavami, tak i s těmi již ukončenými. V současné chvíli si takto mohou projít výstavy: Hudební zvěřinec, Slavní čeští skladatelé, Před sto lety na Tahiti, České národní povstání, Staré pověsti české, Národní muzeum v éře Československa, Příběh plejtváka myšoka, Sametová revoluce: Říká se jí sametová, Znovu svobodně, Labyrint informací a ráj tisku, Račte vstoupit do divadla, Na Sibiř z domova, Přírodovědecké sbírky ve fotografiích, Století trampingu a Import / Export / Rock’n’Roll.
Národní muzeum pro děti – https://www.nm.cz/virtualne-do-muzea/narodni-muzeum-pro-deti
Na děti zde čekají nejrůznější činnosti i videa, které ty nejmenší nejen vzdělají, ale i pobaví. Užít si mohou: Muzeohraní, Nakoukni do muzea, Malované muzeum, Učím se s muzeem nebo videa Honzík a Fany v muzeu.
Muzejní jednohubky – https://www.nm.cz/virtualne-do-muzea/muzejni-jednohubky
Tento nový formát se setkal s velkou oblibou. Jedná se o krátká videa s odborníky vždy na zajímavé a velmi specifické téma. V současné době Národní muzeum nabízí bližší seznámení s tématy: Příběh praporu roty Nazdar, Řád Bílého lva, Akvadukt císaře Augusta, Počítač starých Řeků, Neolitické studny, Dětské oběti u Inků a Porod v rakvi.
Virtuálně do muzea bez bariér – https://www.nm.cz/virtualne-do-muzea/virtualne-do-muzea-bez-barier
V této sekci na vás čeká výběr upravených virtuálních prohlídek, které přiblíží aktuální i ukončené výstavy, expozice, sbírky, budovy či zajímavosti ze života muzea pro neslyšící návštěvníky, stejně jako audiozáznamy vybraných virtuálních prohlídek.
„Národní muzeum má své objekty opět pro veřejnost uzavřené. Stejně jako na jaře však pracovníci muzea nesložili ruce do klína, naopak usilovně pracují na tom, aby pro návštěvníky připravili mnoho nového. Postupně dokončujeme všechny výstavy, které jsme měli na podzim tohoto roku v plánu otevřít. Pro veřejnost je v této době otevíráme on-line a připravujeme jejich prohlídky a virtuální verze včetně dalších doprovodných programů.Zahájili jsme též realizaci našich stálých expozic tak, abychom je mohli na jaře roku 2021 slavnostně otevřít. V Národním muzeu se snažíme dělat maximum, abychom ani v současné době neztratili kontakt s našimi návštěvníky. A především je ihned po otevření muzea mohli přivítat mnoha novými výstavami a akcemi a pomohli tak opět začít život v naší vlasti vracet k normálnímu fungování,“ říká generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.
Příprava nových stálých expozic a výstava Sluneční králové
Po dlouhých měsících průtahů, způsobených odvoláváním neúspěšných uchazečů, se Národnímu muzeu podařilo uzavřít všechny smlouvy s dodavateli potřebné pro zhotovení nových stálých expozic v Historické a Nové budově Národního muzea. V současné době Národní muzeum intenzívně pracuje na realizaci expozic jak přírody, tak dějin. Jejich slavnostní otevření je plánováno na jaro roku 2021.
Uzavření muzeí s sebou bohužel přineslo i uzavření mimořádné výstavy o době starověkého Egypta Sluneční králové, která se měla konat od 30. srpna 2020 do 7. února 2021. Vzhledem k současné situaci zahájilo Národní muzeum jednání s egyptskou stranou o možnosti prodloužení výstavy. O výsledcích jednání budeme průběžně informovat.