Polský post-punkový objev JAVVA zahraje poprvé v Praze

Živelný post-punk, sedmdesátková psychedelie i groovy, alter-rocková avantgarda a syrová energie – to všechno přivezou do pražského Kaštanu 10. září jak čerstvé polské naděje, tak i už osvědčené party ze Slezska a jihu Čech.

Pětice JAVVA dostala letos pozvání na slovenský showcase festival Sharpe, který spolehlivě vychytává to nejlepší a nejzajímavější z poslední doby, a jehož tipy využívá i například dramaturgie festivalu Pohoda. Bratislavská přehlídka se nakonec kvůli koronaviru nekonala, ale za to si polské čerstvé jméno může užít poprvé Praha.

Polská „taneční skupina zrozená z rytmu, alternativních kytar a vášnivé mikropsychózy“, jak se sama označuje, je svěží fúzí hudební historie i současnosti .V kombinaci s elektronikou, retro estetikou inspirovanou sedmdesátými a osmdesátými lety, syrovou punkovou energií a chytlavými groovy, přináší JAVVA hudbu blízkou avant-rockovým / post-punkovým / afro-beatovým teritoriím, ale tyto žánry bere poněkud ležérně – jako výchozí body pro další hudební průzkum.

Debutové album s názvem Balance of Decayis vyšlo přesně před rokem u respektovaného polského indie vydavatelství Antena Krzyku, a věnovalo se převážně technologické, sociální a ekologické krizi, které jsme jako lidstvo svědky na konci druhé dekády XXI století.

Ač se jedná u JAVVA o vyloženě čerstvé jméno, tvoří ho už zkušení muzikanti – kupříkladu bubeník Bartek Kapsa býval dříve oporou i u nás vcelku známých Something Like Elvis.

Set JAVVA doplní i dvě česká, co do popularity přehlížená, ale rozhodně zajímavá jména, která můžeme v hlavním městě vidět opravdu jen občas.

ILLEGAL ILLUSION

Je to alternativní rock? Indie? Post hard core? Grunge-psychedelie? Post-punk? Zařadit hudbu bílovické kapely Illegal Illusion je těžké nejen kvůli tomu, že se s každou deskou posouvá do trochu jiných krajin. Na loňském už pátém albu Dried Blood Syndrome, je přímočará i eklektická, energická i tajuplná. Přísná a živelná. S dráždivou kombinací melancholické atmosféry a plynule stupňovaného napětí. Nezvyklé melodie, aranžérské fígly, a porce nezvyklých emocí je vyčleňují z davu a právem řadí do první ligy české nezávislé rockové scény.

FOTBAL

Českobudějovická squadra, poskládaná z členů se zkušenostmi z Kidney Trauma, Sýček, Unna nebo Microvomit. Psychedelické kytarové parno, synťák a ukolébávájící zastřený vokál potěší všechny příznivce prvních desek Deerhunter, Slowdive nebo Cocteau Twins. „Psychedeličtí dreamrockeři,“ shrnuli to na Radiu Wave. Přidejte nálepky kraut-pop, shoegaze a mathcore. S kytarou na krku je svět zkrátka krásnější.

 

Vstupné: 150,- (předprodej), 180,- (na místě)

Comments

comments

Vyhledat