Potravinové balíčky pro zdravotníky znovu ožívají

foto archiv iniciativy Energii lékařům
foto archiv iniciativy Energii lékařům

 

 

Tým dobrovolníků vedený Janem Lukačevičem z Akademie věd ČR v pátek odstartoval druhou vlnu sbírky Energii lékařům. Navazuje na jarní iniciativu energetických balíčků pro vyčerpané zdravotníky, během které přispěli dárci Energii lékařům více než 5 miliony Kč. Celkově putovalo 66 tisíc balíčků do 70 zařízení v celé České republice. Nyní, kdy se situace ve zdravotnictví opět blíží ke kritickému bodu, se Jan se svým týmem rozhodl dodávky nutričně hodnotných zásilek obnovit a dodat energii jak zdravotníkům, tak celé společnosti. 

Iniciativa, která byla spuštěna v březnu letošního roku, měla podle Jana skvělé ohlasy. „Reakce veřejnosti, médií a hlavně zdravotníků byly nadšené. Práce to byla náročná, ale potvrdila nám, že každá drobná pomoc, třeba i ve formě energetické tyčinky nebo kávy, se počítá. Zprávy z nemocnic, že jim balíček zlepšil náročnou směnu, byly naším hnacím motorem.“ 

Situace ve zdravotnictví je nyní velmi dramatická. Druhá vlna pandemického onemocnění zasáhla české lékaře a sestry na mnoha místech plnou silou. “Delší dobu jsem sledoval zprávy opakovaně upozorňující na personální kolaps českého zdravotnictví. Bylo mi jasné, že lékaře a sestry čeká velice těžká zkouška, a že budou naši pomoc potřebovat více než kdy předtím. Zároveň jsem postrádal vlnu solidarity veřejnosti z jara, nadšení vystřídala spíše bezmoc“. S obměněným a posíleným týmem má i nyní ambici zdravotníky podpořit prostřednictvím zapojených partnerů, se kterými budou vybrané nemocniční zařízení zásobovat nutričně hodnotnými balíčky. Dobrovolníci všech profesí společně organizují pomoc, kterou jim po zkušenosti z první vlny firmy samy nabízejí. „Je úžasné, že se na nás firmy obracejí s dotazy, jak pomoci, ať už logisticky nebo materiálně. Ozývají se nám i dobrovolníci a především, sami zdravotníci, kterým balíčky na jaře ve službách udělaly velkou radost a připomněli jim, že si vážíme jejich práce a nasazení. Se skvělým týmem, srdečnými dárci a podporovateli můžeme pomoci bezpočtu pacientů, kteří lékařskou péči pro uzdravení potřebují. A o zdraví tu jde především,” dodává Jan. 

Sbírka je opět organizovaná ve spolupráci s Donio.cz, kde mohou dárci transparentně přispět libovolnou částkou a koupit tak symbolický balíček zdravotníkovi. Sbírka zahájená v pátek v podvečer se i nyní těší mimořádně podpoře, první milion korun se podařilo vybrat za necelých 36 hodin od spuštění. 

 


Vybrané reakce zdravotnických zařízení, které obdržely energetické balíčky na jaře: 

 

Kolektiv havířovské infekce zdraví Vás, ty, jenž myslí na druhé i v tento nepříznivý čas. Neposlali jste nám pouze dávku energie, ale také víru, že dobří lidé existují. Děkujeme velmi moc za to velmi velmi moc a s vděčností přijímáme tuto pomoc.

Nemocnice s poliklinikou Havířov, infekční odd. 

 

Energii využijeme… v boji s tím otravným virem a za zdraví našich pacientů.“ 

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně 

 

Lépe se nám pracuje, když máme takovou podporu…” 

Nemocnice Břeclav 

 

Mockrát děkujeme za vaše výrobky, které byly výborné a nás povzbudily v pracovním procesu. Moc si toho vážíme” 

Krajská nemocnice Karlovy Vary, infekční odd. 

 

Dobrý den, velice děkujeme za za energetické balíčky, které náš kolektiv velice uvítal. Podpora je příjemná, zdraví celý kolektiv infekční kliniky.” 

Klinika infekčních nemocí, 1. LF UK a ÚVN 

 

Dobrý den, minulý týden jsme obdrželi balíček s energetickými tyčinkami a výživou pro personál I. neurologické kliniky. Všichni zaměstnanci moc děkují.” 

Fakultní nemocnice u Sv. Anny v Brně, I. neurologická klinika


O iniciativě 

Iniciativu Energii lékařům založili Jan Lukačevič a Anna Fučíková z Akademie věd ČR v březnu roku 2020. Od začátku si kladla za cíl pomoci vytíženému zdravotnickému personálu, tzv. “první linii”, v době pandemické epidemie koronaviru. V řádu několika málo dní vznikl virtuální tým dobrovolníků rozličných profesí, kteří společně projekt Energii lékařům spustili. Projekt měl od začátku obrovskou podporu veřejnosti, široké i odborné, influencerů, médií a samozřejmě těch nejdůležitějších, zdravotníků. Během prvních 40 hodin od spuštění se podařilo vybrat přes dárcovskou platformu Donio přes dva miliony korun. Do iniciativy se postupně zapojovaly větší i menší firmy, ať už potravinářské, logistické či mediální. Během druhé pandemické vlny v říjnu 2020 a blížící se krize zdravotnictví v Česku se Jan rozhodl s obměněným týmem iniciativu opět spustit a prostřednictvím nutričně hodnotných balíčků dodat potřebnou energii tisícům zdravotníků. 

www.energiilekarum.cz

 

Comments

comments

Vyhledat