Právě probíhá týden štítné žlázy

foto: tydenstitnezlazy.cz
foto: tydenstitnezlazy.cz

Poruchou štítné žlázy trpí asi 200 milionů lidí na celém světě. Snížená funkce štítné žlázy, tzv. hypotyreóza nebo zvýšená funkce štítné žlázy (hypertyreóza) postihne v průběhu života až 10 % populace. Lidé však podceňují nespecifické příznaky, jako jsou například únava, pokles mentální výkonnosti, změny nálady až deprese či poruchy menstruačního cyklu a pouze každý druhý si je své nemoci vědom a léčí se. V týdnu od 21.5. – 27. 5. se proto koná již „10. připomínkový týden štítné žlázy“ (www.tydenstitnezlazy.cz) ve spolupráci s Českou endokrinologickou společností ČLS JEP a nadnárodní pacientskou organizací TFI – Thyroid Federation International. Letošní „Týden štítné žlázy“ je na téma „Jak štítná žláza ovlivňuje naše tělo.“

„Rizikovými faktory pro vznik onemocnění štítné žlázy jsou především přítomnost onemocnění v rodině, nedostatečný nebo nadměrný přísun jodu, stres, předchozí léčba zářením a užívání některých léků, včetně tzv. biologické léčby.  Průběh a prognóza některých poruch je výrazně horší u kuřáků,“ říká doc. MUDr. Jan Jiskra, Ph.D., vědecký sekretář České endokrinologické společnosti ČLS JEP.

„Dostatek hormonů štítné žlázy je důležitý od nitroděložního vývoje až po pozdní věk, v určitých životních etapách je jejich význam zcela klíčový,“ dodává doc. MUDr. Jan Jiskra, Ph.D. Hormony, které produkuje štítná žláza, zasahují do všech metabolických dějů a významně ovlivňují všechny orgány a procesy v těle.

Ženy mívají poruchy menstruačního cyklu, častější potraty a problémy s otěhotněním. „Neléčené onemocnění štítné žlázy u těhotné matky může způsobit komplikace v těhotenství, předčasný porod nebo dokonce potrat, vliv má i na mentální vývoj dítěte. Důležitý je přísun jódu, ideálně potravou, jako jsou mléčné výrobky a ryby. Preventivní vyšetřování hormonů štítné žlázy na počátku těhotenství se zatím neděje automaticky, ale záleží na rizikových faktorech konkrétní pacientky. Česká endokrinologická společnost ČLS JEP prosazuje, aby toto vyšetření bylo jako součást krevních testů na začátku gravidity prováděno plošně, “ doplňuje MUDr. Richard Stejskal, předseda Sdružení ambulantních endokrinologů.

Štítná žláza je orgán s vnitřní sekrecí, který se nachází na přední straně krku. Má motýlovitý tvar a jejím úkolem je produkovat hormony a podílet se na rychlosti látkové výměny, spotřebě kyslíku, růstu a vývoji. Onemocnění štítné žlázy postihují obě pohlaví, bez ohledu věku. Ženy však onemocní 8–10 x častěji nežli muži. Hypotyreóza se nejčastěji diagnostikuje u žen ve věku 40-50 let. Hypertyreóza je nejběžnější u žen ve věku 20-40 let, ale může se vyskytnout v každém věku. Když se nemoc odhalí včas, většinou je dobře léčitelná a nezanechává žádné trvalé následky, v rozvinutém stadiu však závažně zasahuje do života, který může i ohrozit. Štítná žláza patří k orgánům, výrazně závislým na zevním prostředí, konktrétně na dodávce jodu, díky kterému poté vyrábí hormon tyroxin. Pokud je jodu nedostatek, štítná žláza se sice zvětšuje, ale produkce hormonu klesá. Důležitou roli při vzniku onemocnění štítné žlázy hraje dědičnost.

Hormony štítné žlázy ovlivňují teplotu těla. Teplá, jemná kůže a nadměrné pocení mohou být projevem zvýšené funkce štítné žlázy, zrovna tak, jako návaly a špatná tolerance teplého prostředí. Pacient si uvědomuje i sníženou fyzickou výkonnost, během které se také více potí, je dušný, má svalovou únavu, a cítí obtíže při stoupání do schodů.

Onemocnění se také může projevovat v trávicím traktu, a to zácpou v případě snížené funkce a řídkými a častějšími stolicemi v případě hypertyreózy.

Poruchy štítné žlázy významně ovlivňují také kardiovaskulární systém. Zvýšená funkce štítné žlázy má jasné projevy s rychlou srdeční akcí, nepříjemně vnímá bušení srdce a má pocit vnitřního neklidu a tenze.

Více o štítné žláze, jejích poruchách a příznacích na www.tydenstitnezlazy.cz

Comments

comments

Vyhledat