Pražské židle jsou zpět již počtvrté! Letos se na ně posadíte na více než 70 různých místech

foto IPR Praha
foto IPR Praha

Pražské židle a stolky jsou zpět v ulicích, letos ještě ve větším počtu než předcházející tři sezony. Ikonické černé židle letos naleznete na více než 70 lokalitách. Kromě oblíbených míst jako je Malostranské náměstí, Stalin či ostrov Štvanice si nově můžete posedět, posvačit či vypít kávu na Vítězném náměstí, na Proseku či v parku Jezerka.

„Těší mě, že se čím dál více lidí zapojuje do projektů a akcí, které zlepšují naše město. Projekt Pražské židle a stolky dokazuje, že i zdánlivě malá změna dokáže výrazně zkvalitnit a zpříjemnit pohyb a život ve městě,“ říká Zdeněk Hřib, pražský primátor. Pražské židle můžete nalézt dokonce i před magistrátem hl. města na Mariánském náměstí.

Projekt Pražské židle & stolky, který vznikl na půdě Institutu plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR) funguje již od roku 2016. V pilotní sezoně byly židle a stolky celkem na 8 místech. Od té doby každoročně přibývají další lokality a zájem ze strany správců je čím dál větší. V loňském roce bylo v provozu celkem 1558 židlí a 393 stolků. Ty se nově objevily i na 16 kulturních akcích a na 19 příhodných lokalitách zůstaly židle dokonce i přes zimu.

Vyhodnocení loňské sezony ukazuje, že úbytek mobiliáře se mírně zvýšil (ze 4 % na 11 %), a to především z důvodu postupného dosluhování židlí a také kvůli jejich nesvazování. Přesto však lokalit, kde jsou židle svázané proti krádeži, ubývá. „Chceme, aby sezení na pražských židlí bylo pro obyvatele Prahy co nejpohodlnější a aby si mohli židle libovolně přesunout do stínu či na slunce,“ vysvětluje Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha.

V letošním roce se židle ještě více rozšířily mimo centrum Prahy. Kromě zmíněného Proseku je to například Jižní město či Palmovka. Židle také jistě po loňském úspěchu v dejvickém kampusu ČZU ocení studenti Univerzity Karlovy v areálu Jinonic či na Albertově. Zajímavou novinkou je umístění pražských židlí i v italských Benátkách v rámci přehlídky současného výtvarného umění Biennale di Venezia.

Pražské židle a stolky jsou k dispozici i pro krátkodobé zapůjčení. V minulém roce se židle objevily na neziskových akcích ve veřejném prostoru jako jsou sousedské sešlosti či kulturní akce typu Zažít město jinak. Tento týden Rada hlavního města Prahy schválila rozšíření projektu o lehátka, která budou umístěna do vybraných lokalit v průběhu léta.

Co je projekt Pražské židle a stolky?
Pražské židle & stolky jsou projekt drobného měřítka, ale velkého dopadu. Slouží k zlepšování veřejných prostranství, ve kterých se nenachází dostatečné možnosti posezení či k zvelebení doposud nevyužitých míst ve veřejném prostoru. Projekt řídí IPR Praha ve spolupráci s Trade Center Praha a Odborem hospodaření s majetkem Prahy.

Seznam míst pro sezonu 2019:
Loňské lokality
Parčík v Kolodějích
Komunitní prostor Buďánka
Malostranské náměstí
Žižkov – prostor před budovou Atria
Senovážné náměstí
Karlín – ul. Thámova u metra Křižíkova
Piazzetta Národního divadlo – nám. Václava Havla
Centrální park Na Pankráci
Prostor před Veletržním palácem
Pražská tržnice – Jatka 78
Kampus Dejvice – ul. Technická
Containall – Stalin
Plácek v ul. Libušina pod Vyšehradem
Prostor před Kinem Pilotů
Rudolfinum
Botanická zahrada na Albertově
Pražské kreativní centrum (PKC) vnitroblok
Hájovna na Cibulce
Palác Archa – Na Poříčí
Centrum architektury a městského plánování (CAMP)
Ul. Korunovační
Janáčkovo nábřeží
Rašínovo nábřeží
Terasa Emauzy
Klementinum
Puškinovo náměstí
Kongresové centrum
Prosek – náměstí
Čakovice – zámek
Čakovice – Třeboradice
Nuselské schody
Řepy – ul. U Průhonu
Kampus ČZU
Za Poříčskou bránou
Kasárny Karlín
Corso Karlín
Ul. Bělohorská – park u klubu Kaštan
Veronské náměstí
Kampus Albertov
Klánovice – náměstí Hedviky Vilgusové
Klánovice – zahrada KC Nová Beseda
Prostor před NTK
Vnitroblok na sídlišti Ďáblice
Palackého náměstí
Ostrov Štvanice
Ortenovo náměstí
Strossmayerovo náměstí
Národní galerie – Staroměstské náměstí – palác Kinských
Václavské náměstí
Dům U Kamenného zvonu

Nové lokality
Dopravní hřiště Na Výšinách
Palmovka
Ul. Na Strži
Resslova
Vítězné náměstí
Park Jezerka
Zbraslav – před Městským domem

Comments

comments

Vyhledat