Přednáška Karla Císaře – Nový druh obrazového písma: fotografie v Devětsilu

RED II, č. 8, duben 1929 věnovaný fotografii, filmu a typografii, obálka Karel Teige, soukromá sbírka
RED II, č. 8, duben 1929 věnovaný fotografii, filmu a typografii, obálka Karel Teige, soukromá sbírka

Galerie hlavního města Prahy zve na přednášku Karla Císaře s názvem Nový druh obrazového písma: fotografie v Devětsilu pořádanou v rámci doprovodného programu k výstavě Devětsil 1920–1931.

Základní rozpor v devětsilské fotografii spočívá v asymetrii mezi proklamovaným zájmem o toto médium a skutečným angažmá fotografů na programových postojích a výstavních aktivitách jmenované skupiny. Čeští historici fotografie na tuto asymetrii reagovali od osmdesátých let 20. století narativem o Rösslerovi a Funkem jakožto zneuznaných průkopnících, kteří předběhli dobu. Teprve v nultých letech 21. století došlo k revizi dosavadního pojetí vztahu české meziválečné fotografie k avantgardě. Abychom mohli fotografii i nadále přisuzovat klíčové postavení v Devětsilu, nesmíme ji interpretovat jako životní dílo jednotlivých autorů, ale jako širší diskursivní praxi zahrnující užití, šíření a reflexi fotografie, která nebude dohánět umění, ale naopak se umění bude snažit nahradit anti-uměním, které přinese „nové vidění“.

Karel Císař je teoretik umění. Vystudoval filozofii na Univerzitě Karlově v Praze a na Ženevské univerzitě. Působí jako docent pro obor teorie a dějiny moderního a současného umění na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Zabývá se teorií moderního a současného umění a dějinami fotografie.

5. 2. 2020, 18:00

Dům U Kamenného zvonu, koncertní sál

vstupné
zdarma

 

přednáší
Karel Císař (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze)

 

Rezervace na emailu rezervace@ghmp.cz

Comments

comments

Vyhledat