Přehlídka německy mluvených filmů DAS SOMMERKINO zpestří plátna letních kin

Goodbye Lenin
Goodbye Lenin

Filmová přehlídka DAS SOMMERKINO zamíří od června do září na plátna letních kin v Praze, Brně, Hradci Králové a nově také v Ostravě, kde se mohou diváci opět těšit na úspěšné filmy z Německa, Rakouska a Švýcarska. Sesterská akce zavedeného festivalu německojazyčných filmů DAS FILMFEST nabídne v průběhu léta nejnovější snímky, které slavily úspěch nejen na jeho loňském ročníku a získaly řadu mezinárodních ocenění, ale i oblíbené filmové evergreeny. Filmy, které diváci v kinech uvidí, nabídnou aktuální témata včetně ekologie, vážné i humorné vhledy do více či méně zašmodrchaných klubek lidských vztahů i vlivu historických konsekvencí na životy jednotlivých lidí i společnosti. Tedy to, co německy hovořící tvůrci všech generací skvěle ovládají.

 

Přehlídku stejně jako hlavní podzimní festival DAS FILMFEST spolupořádají Goethe-Institut, Rakouské kulturní fórum a Švýcarské velvyslanectví v Praze. V hlavním městě filmy v rámci přehlídky DAS SOMMERKINO uvedou Letní kino Evergreen – DOX a CAMP, v Brně jsou projekce realizovány ve spolupráci se spolkem Noční Motýl v Letním kině Brno-střed a v Hradci Králové filmy představí na své letní scéně Bio Central. Nově se zapojí také ostravský Pavilon na Černé louce.

 

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky, pokud není uvedeno jinak. Program a další informace jsou k dispozici na www.dassommerkino.cz a  www.facebook.com/dasfilmfest

 

Z filmů, které zaujaly na loňském DAS FILMFESTu DAS SOMMERKINO nabídne snímek Curveball (Curveball – Wir machen die Wahrheit) Johannese Nabera, který odkrývá skutečný příběh jedné z největších fake news novodobé historie o výrobě biologických zbraní v Iráku za vlády Saddáma Husajna i rakouskou komedii Byli jednou dva rebelové… (Waren einmal Revoluzzer) pojednávající o tom, jak si přátelskou pomoc může každý vykládat jinak. Velký zájem sklidilo také sci-fi dokumentární drama z nedaleké budoucnosti Ekocida (Ökozid). Jistě pobaví švýcarská špionážní komedie z období kolem pádu Berlínské zdi Táhněte do Moskvy! (Moskau einfach!), jejíž děj se odehrává na pozadí takzvaného Fichenscandal, během kterého se provalilo, že švýcarský stát špehoval statisíce lidí nejen levicové orientace.

 

Kromě děl, které vyvolaly pozornost na podzimním DAS FILMFESTu nabídne DAS SOMMERKINO řadu snímků, které i po mnoha letech stále diváky oslovují. Program nabídne dnes již ikonickou komedii Good Bye, Lenin! německého režiséra Wolfganga Beckera o ženě, před kterou její blízcí zatajili pád režimu, který proležela v kómatu. Klasikou je již také film Toma Tykwera Lola běží o život (Lola rennt) o letním dni v Berlíně 90. let, v němž minuty rozhodují o lásce, životě a smrti. Ve stejném městě se octnou diváci i při sledování dokumentu B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína 1979-1989 (B-Movie), mapujícím dodnes inspirativní a neopakovatelnou tvůrčí atmosféru města v časech, kdy v něm žili a tvořili Nick Cave, Blixa Bargeld i David Bowie. A německá metropole samozřejmě hraje klíčovou roli i v legendárním filmu Wima Wenderse Nebe nad Berlínem (Der Himmel über Berlin), příběhu andělů, vyhnaných z nebe do Berlína, který je jedním z nejvýraznějších filmových děl 80. let v celosvětovém měřítku. Almanya – vítejte v Německu (Almanya – Willkommen in Deutschland) je barvitě vyprávěná komedie o turecké rodině usazené po několik generací v Německu, zatímco Freistatt se odehrává v létě 1968, v čase studentských nepokojů, Rolling Stones, minisukní a sexuální revoluce. K hudbě má blízko vysoce ceněný celovečerní dokument Divoké srdce (Wildes Herz), věnovaný legendární německé punkové kapele Feine Sahne Fischfilet a jejímu frontmanovi Janu „Monchi“ Gorkowi, kteří shodou okolností minulý týen vystoupili v pražském Rock Café. Kurdský gigolo Baran, snící o budoucnosti v Evropě a německá pilotka Marion, snažící vyrovnat se s diagnózou rakoviny jsou ústředním párem romantického filmu Byl jsem a budu (Es gilt das gesprochene Wort). Historické téma v příběhu velkého umělce v době, kdy Evropa byla na útěku, nabídne film Před ranními červánky (Vor der Morgenröte), mapující závěrečné období života spisovatele Stephana Zwiega v brazilském a newyorském exilu.

 

Comments

comments

Vyhledat