Převrat připomene i apka

Vzdělávací a vzpomínková aplikace Svobodu! z dílny české vývojářské firmy Ackee slouží jako autentický průvodce historickými událostmi 17. listopadu 1989 a umožňuje sledovat počátek sametové revoluce v přímém přenosu.

Aplikaci ocení jak pamětníci, kteří 17. listopad 1989 zažili na vlastní kůži, tak mladá generace, která ho zná jen z vyprávění. Nyní mají zájemci obou věkových skupin možnost připomenout si tento revoluční den netradičním způsobem a prostřednictvím moderních technologií sledovat rychlý sled tehdejších událostí v reálném čase.

“Aplikace Svobodu! vznikla v rámci dlouhodobé snahy Ackee věnovat se i neziskovým projektům se společenským přesahem. Jelikož se nás téma svobody a demokracie osobně dotýká, k 30. výročí sametové revoluce jsme se rozhodli přispět aplikací, která kromě pamětníků dokáže oslovit i mladou generaci. Zažít atmosféru 17. listopadu 1989 tak nyní mohou i lidé, kteří se ho osobně neúčastnili,” vysvětluje Josef Gattermayer, spoluzakladatel společnosti.

Klíčovými okamžiky uživatele provedou Alena a Jan, fiktivní postavy studentů, díky nimž se na jeden den přenesete zpět do roku 1989 a pocítíte jeho neopakovatelnou atmosféru. Stačí stáhnout aplikaci, sledovat vývoj dění na časové ose nebo ve výpisu událostí, sestavit si vlastní program, sdílet ho s přáteli, vydat se na důležitá místa a společně si připomenout zlomové momenty.

Na vybrané historické události aplikace upozorní zasláním notifikace před jejich vypuknutím. Pak už je jen na vás, zda počátek sametové revoluce v přímém přenosu budete sledovat z tepla domova, nebo se vydáte po stopách Čechů a Slováků na cestu, která oba národy dovedla k vytoužené demokracii.

Rekonstrukce revolučního dění vychází z veřejně dostupných zdrojů. Jako zdroj informací autorům posloužil např. web Demokratická revoluce 1989 Ústavu pro soudobé dějiny AV ČR, web Totalita.cz nebo Ústav pro studium totalitních režimů. Dobové fotografie pocházejí převážně z archivu fotografů Tomkiho Němce a Karla Bucháčka.

Aplikace Svobodu! je dostupná pro platformu iOS od 11. listopadu 2019.

O společnosti Ackee

Firma Ackee byla založena v roce 2012 absolventy ČVUT v Praze. Na trh prorazila vlastní aplikací App4Fest, kterou dnes používají desítky českých i zahraničních festivalů. Mezi referenční klienty Ackee patří například ŠKODA AUTO, Audi AG, Zonky, Ethereum Foundation a Německý spolkový sněm (Deutscher Bundestag). Kromě vývoje a designu mobilních aplikací se společnost zabývá také tvorbou webů, pomáhá digitalizovat firmy a zaměřuje se na nové technologie, jako je například Blockchain nebo AR. V roce 2016 Ackee otevřela pobočku v Berlíně. Rok poté získala ocenění v kategorii Recognition of Excellence na mezinárodní soutěži Deloitte Technology Fast 50 Central Europe. Více informací na www.ackee.cz.

Comments

comments

Vyhledat