Profesor a vizionář Hiroši Išii: vím, co v digitálním světě chybí
Profesor z věhlasného amerického MIT představil v prosinci v Praze svou vizi Tangible Bits (hmatatelných bitů) a koncepci Radical Atoms (radikálních atomů), a to v CAMPu a na ČVUT.
„Cílem jeho výzkumného týmu je převádět čistě digitální informaci do formy, kterou lze skutečně vnímat a pocítit, nikoli jen zhlédnout jako vizualizaci na obrazovce,“ uvádějí pořadatelé jeho přednášky v Praze.
Hiroši Išii se narodil v Tokiu a vyrostl ve městě Sapporo. Vystudoval Hokkaido University a působil an několika vzdělávacích institucích, v 90. letech se přestěhoval do USA. Letos získal cenu SIGCHI Lifetime Research Award a jeho práce je velice ceněna odborníky i laiky. Přednáška bude v anglickém jazyce.
Podařilo se nám získat s profesorem rozhovor. Jeho spoluautoři jsou Josef Kortan a Ivan Sobička. Podívejte se i na video z přednášky!
Rozhovor s Hirošim Išiim
Jsou k vidění v hollywoodských filmech. 😉
Komunikace, design a umělecké vyjádření.
Pokud se podíváme na svět za 20 nebo 50 let, jaká bude podle vašeho názoru největší změna v UI?
Sním o tom, že se naše fyzické prostředí samo o sobě stane rozhraním.
A váš sen? Co byste chtěl prožít nebo pomoci vymyslet?
Setkávat se s mladými a kreativními studenty, inspirovat je a vymyslet něco, co si ještě nikdo nevysnil.
Velká část toho, co děláte, souvisí s uměním. Kdo jsou někteří z vašich oblíbených umělců a kdo vás ovlivnil v této oblasti, když jste byl mladý?
Inspirovalo mě mnoho umělců. Miluji Isamu Nogučiho (sochař), Maxe Billa (designér z Bauhausu) a Ben Shahn (malíř)…
Jaký okamžik vás přiměl říci si „to je skvělé, tomuhle se chci věnovat?“
Když vidím široce otevřené oči svého publika (přátelů, kolegů, studentů, návštěvníků), vždycky si s velkým úspěvem řeknu „ach!“.
Jak jste se dostal do MIT a co vás vede k tomu, že jste i nadále součástí tohoto institutu?
V roce 1994 jsem byl v Atlantě na konferenci VANGUARD a odlovili mě tam Alan Kay a Nicholas Negroponte. V roce 1995 jsem se tam přemístil. Chci-li stavět hory a demonstrovat své vize, je MIT Media Lab ideálním prostředím.
Opravdu se mi líbí termín „radikální atomy“ – co by dělalo atom ne-radikálním, líným, šedým a nudným?
Nedostatek představivosti.
Často přemýšlím, jak odlišný je svět pro lidi, kteří se narodili do počítačového světa, využívají internet a technologie od dětství. Jak to vidíte vy?
Mám štěstí, že jsem se narodil před PC a internetem, protože znám a oceňuji hodnotu analogových fyzických materiálů. Proto vím, co v digitálním světě chybí.
Můžete popsat typický den, kdy jste v MIT?
Stále přemýšlím, stále črtám myšlenky na listey papíru a pořád si povídám se svými studenty, aby myšlenky mohly krystalizovat.
Vidíte budoucnost lidstva nadějně?
Kdo to ví? Krásné je, že nikdo nezná odpověď, ale já v to věřím.