Program MeetFactory červenec 2022

Válka je umění, a ne věda
MeetFactory
Válka je umění, a ne věda MeetFactory

GALERIE 

 

Ať zaslechnu tvé stopy / Let Me Hear Your Footprints 
22. 6. – 11. 9. 2022
Galerie MeetFactory
vystavují: Michaela Blažková a/and Ráchel Skleničková ve spolupráci s/in collaboration with Alžběta Bačíková a/and Synth Library (CZ), David Escalona (ES), Elfa Björk Jónsdóttir (IS), Guðjón Gísli Kristinsson (IS), Aaron McPeake (UK), Joanna Pawlik (PL), Javier Téllez (VE)
kurátorky: Eva B. Riebová, Tereza Jindrová

Výstava Ať zaslechnu tvé stopy se zaměřuje na bohatost lidského vnímání a poznávání světa, toho a to především s ohledem na zkušenost lidí s různými typy tělesného, smyslového či mentálního znevýhodnění. Vystavená díla tuto zkušenost tematizují a pocházejí od umělkyň a umělců, kteří sami mají určité znevýhodnění nebo se znevýhodněnými osobami blízce spolupracují. Zastoupené jsou autorky a autoři s neurodiverzním myšlením, nevidomí či slabozrací jedinci či umělci a umělkyně s pohybovým omezením. Výstava chce jejich zkušenost nejen přiblížit druhým, ale také ji emancipovat vůči ableistické ideologii, která v naší společnosti převládá.

 

Výstava je podpořena grantem Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci FOndů EHP. / Supported by the peoples of Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Grants.

 

Javier Téllez: La Passion de Jeanne d’Arc | Ať zaslechnu tvé stopy
22. 6. – 11. 9. 2022
Galerie Kostka
kurátorky: Eva B. Riebová, Tereza Jindrová

Videoinstalace La Passion de Jeanne d’Arc (Nemocnice Rozelle, Sydney), kterou Téllez v roce 2004 vytvořil ve spolupráci s psychiatrickými pacientkami, vychází ze slavného stejnojmenného filmu Carla Theodora Dreyera z roku 1928. Téllez se prostřednictvím dialogu mezi historickým filmem a nově natočeným materiálem snaží ukázat, jak gender historicky ovlivňoval konstrukce a diagnózy duševních chorob. Vytváří souvislost mezi mučednickou smrtí Johanky z Arku a procesem institucionalizace. Mezititulky z původního Dreyerova němého filmu, přetvořil Téllez se skupinou žen z Rozelleské nemocnice tak, aby vyprávěly příběh fiktivní nové pacientky, která trpí megalomanstvím a domnívá se, že je Johanka z Arku. Druhý film představuje monology jednotlivých pacientek, které promlouvají o své diagnóze, dětství, životě v psychiatrické instituci i zkušenostech s předsudky a diskriminací.

 

Výstava je podpořena grantem Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci FOndů EHP. / Supported by the peoples of Iceland, Liechtenstein and Norway through the EEA Grants.

 

Informace pro návštěvníky

DIVADLO

Válka je umění, a ne věda
termíny: 08. 07. premiéra, 09. 07., 10. 07.
místo konání: dvorek MeetFactory

 

Letní večer roku 2022. Jedna Češka po třicítce nedělá nic a k tomu má puštěné zprávy. Myšlenky, které okupují její hlavu, ji přenášejí z příjemného pražského bytu do bombami pustošeného Grozného v Čečensku 90. let, zkoušeného ukrajinského Mykolajiva dnešních dnů, údajně šťastného Finska a zase zpět k vlastní bolesti zubů. Open air projekt je intervencí do naší inscenace Alumuniová královna z roku 2018. Na scéně se po krátkém společném soustředění setkají české herečky s herečkou ukrajinskou, čečenskou a s ruskými hudebnicemi. Jak lze sdílet bolest? Jakou roli má  lhostejnost? A jak s nimi navázat dialog?

 

Dech
termíny: 21. 07. premiéra, 28. 07.

Josef se jmenuje Josef, ale nikdo mu neříká jménem. Když byl malý, věřil, že hvězdy se každou noc kousek přibližují. Hlavu si čistí náročnými horskými treky, má oblíbený bar, kde často zpívá jedna zajímavá zpěvačka smutné písně o náznacích lásky. Jeho osobní život je v troskách, svou manželku podváděl s ženskými z internetu v hnusných hotelových pokojích.  Z nebe se spustil déšť, tichounký jako mrtvola.

 

Inscenace se z větší části, podobně jako všechny zajímavější události našich smutných životů, odehrává ve tmě, aby tak nechala vyniknout podstatným smyslovým vjemům; vysokému tónu nervového systému, hlubokému tónu hučící krve a dynamicky se proměňujícímu rytmu lidského dechu, daného aktuální intenzitou paniky ze smrti našich matek.

Hrají: Jan Hájek, Barbora Milotová

 

Psí dny
termíny: 25. 07., 26. 07.

místo konání: Bazén Barrandovských teras

Nejjižnější místo Evropy. Ostrov, kam kdysi zabloudil Odysseus, aby ho tu na sedm let uvěznila Kalypsó. Svého času tu žilo na 8000 obyvatel, později se v důsledku eroze a vyčerpání přírodních zdrojů, především vody, vylidnil. Cestují na něj především dobrodruzi, tzv. hledat sami sebe. Jako Jamie, jehož vztah s Julií se vyčerpal. V Řecku je opravdu extrémní vedro, časté jsou požáry a Julie za Jamiem přijede, aby se naposledy pokusila oživit téměř vyhaslý cit. Rozhodnou se pro zvláštní experiment. U cesty je nalezena mrtvola. Klimatická změna se fatálně projevuje na chování lidí. Jaké jste měli léto vy?

 

 

 

HUDBA

SHHT (BE) + MMNK (CZ)
termín: 06. 07.

Pětice kosmických zvukonautů přiveze ve sváteční červencový den do smíchovské továrny svůj space rock pro novou generaci. Shht jsou notoricky známí svými výbušnými, participativními live shows. Hudba této bláznivé sestavy z Gentu je založena na hutných syntetických basových linkách, noisu, dekonstrukci a rekonstrukci. Eklektický post-popový mokrý sen.

Na konci roku 2018 vydali svůj debut Love Love Love. Každé slovo „Love“ v názvu alba představuje jinou konotaci tohoto pojmu – přímočaře od triviálního používání slova láska na sociálních sítích, přes silně pozitivní vztah mezi blízkými až po nejintimnější verzi lásky mezi milenci. Love Love Love je pokusem přenést energii z koncertů do nahrávky, která je co nejvíce poslouchatelná. Zároveň si chtěli zachovat svoji absurditu, podivínství a prvky překvapení.
O dva roky později se Shht vrátili s deskou Noneketanu – svěžím a přímočařejším zvukem, který stále zní pozoruhodně odlišně od čehokoli jiného. Dalo by se říct, že intergalaktický zvuk předchozích nahrávek Shht úspěšně přistál na planetě Zemi. Jako obvykle jejich zvuk stále překračuje všechny hranice žánrů. Od noisu přes krautrock, dekonstruovaný pop až po wagnerovský klasicishhtmus. V textech se zabývají existencialismem, vesmírem, náboženstvím, penězi, sociálními rozdíly, životem v celé jeho absurditě a samozřejmě láskou.

Kromě báječných koncertů si získali popularitu v Belgii díky čtyřem singlům, které hrálo i slavné rozhlasové Studio Brussel. Seznam umělců, kteří je ovlivnili, je stejně pestrý jako jejich tvorba: Oizo, Kanye West, The Beatles a belgická skupina Raketkanon. Shht, kteří dříve hráli na koncertech od Best Kept Secret festivalu v Nizozemsku po jihoafrický festival Oppikoppi, přivezou letos v létě svůj koncert na dvorek MeetFactory.

Host:

MMNK

České texty, surová rytmika, ostré riffy, nadžánrová směs hudebními kritiky popisována jako mix poťouchlosti Pražského výběru s úderností Red Hot Chilli Peppers. Jejich debut Uměnení 2: Ohnivá pomsta vyšel v únoru na brněnském labelu Kabinet Records. Mísí se na něm posthardcore, prog, math rock, art rock, noise, pop, brněnská alternativa nebo jazzové breaky a drzý, sebejistý floutkovský vokální projev a kinky rap.

Hosté v MeetFactory:
10. 07. Rock for People uvádí: Hatari (IS)
23. 07. Fource uvádí: Jeremy Zucker (US)

 

Připravujeme:
01. 08. Efterklang (DE) + Plàsi (SE)
11. 08. DIIV (US) + support
27. 08. Kevin Morby (US) + support
30. 08. PINCH POINTS (AU) + Katastr (CZ) – koncert na dvorku

 

REZIDENČNÍ PROGRAM 

 

Seznam aktuálních rezidentů a rezidentek najdete na našem webu.

 

OSTATNÍ 

 

LETNÍ KINO ZEĎ
začátek v 21:30, vstup zdarma

05. 07. Ninjababy

  1. 07. Nejhorší člověk na světě
  2. 07. 107 matek
  3. 07. Spencer
    více: http://www.meetfactory.cz/cs/letnikino

 

Comments

comments

Vyhledat