Tipy na víkend 23. – 25. září 2022: David Bowie v Moonage Daydream, nabitá Žižkovská noc a mnohem víc!

Do 28. září nabízí Galerie Neumannka v Prachaticích průřez  tvorbou studia designérky Anny Marešové, které je také autorem vítězného návrhu nového designu lanovky na Petřín.  / Foto Anna Maresova Designers
Do 28. září nabízí Galerie Neumannka v Prachaticích průřez tvorbou studia designérky Anny Marešové, které je také autorem vítězného návrhu nového designu lanovky na Petřín. / Foto Anna Maresova Designers

Náš výběr akcí na (nejen) volné dny…

KinaHudba, divadlo, tanecVýtvarno a design. → Literatura, gastro a další akceKino Bio Oko, Světozor, Aero: BANGER, Trojúhelník smutku, Moonage Daydream a další

Kino Pilotů: To nic, drahá, Moonage Daydream, Planeta Praha, Řeka a další

Kino Dlabačov: Muži na pokraji nervového zhroucení, Ucho a další

Edison Filmhub: Sedmá pečeť, Divoch, Faunův labyrint a další

24.9: 19:00 Kino Kavalírka: Seriálový půlmaraton: Kancelář Blaník

Velmi věrohodný Marek Daniel ve své životní roli Tondy Blaníky, lobbisty, který se s každým zná a snaží se tak trochu řídit svět. Stále aktuální, i když novinové zprávy stárnou neuvěřitelně rychle… Promítneme první dvě série

23.9.  19:00 Los Culos a TGP v Pivovaru, Vinohradský pivovar

Rovnodennost v Pivovaru! Napřed rozryvné písně o lásce v podání TGP, následně hispánský nářez Los Culos. To chcete.

25.9. 19:30 Kino Ponrepo: Žert (1968)

Film Jaromila Jireše podle Kunderova prvního románu Žert, se stejně jako knižní předloha vrací k tématu stalinistických represí. Film zavřený na začátku normalizace do pomyslného trezoru se dočkal uvedení na řadě mezinárodních filmových festivalů. Oceněn byl v italském Sorrentu nebo španělském San Sebastianu

23. – 24.9. KI-NO Liberec 2022 – Bizár, LIBEREC, Pražská ul.

Moucha v kufru (https://youtu.be/mx4cNNkTT00)
Mechanický pomeranč (https://youtu.be/T54uZPI4Z8A)
Happy End  (https://youtu.be/ex8KXTG_ZaM)
Being John Malkovich (https://www.youtube.com/watch?v=LEtlqumjXLw)
Rubber (https://youtu.be/hVKgY1ilx0Y)
Sharknado 1 (https://youtu.be/M-pXDoe5a0E)

KI-NO je urban festival v samém centru Liberce. Festival vznikl jako reakce na vylidňující se centrum Liberce, kdy se lidé z dříve rušných ulic přesunuli do útrob obchodních center. Filmy, gastro, hudba, ulice. Tentokrát na téma bizár…

20.–⁠25. 9. Mezinárodní festival seriálů Serial Killer, BRNO

https://serialkiller.tv/

Organizátorům pátého ročníku mezinárodního festivalu seriálů Serial Killer se povedlo ve spolupráci s Aerofilms získat českou premiéru nové řady kultovního seriálu Larse von Triera Království Exodus. Festival vám během pěti dnů naservíruje mezinárodní premiéry, soutěžní televizní i webové snímky a další seriálové lahůdky.22. – 24.9. Žižkovská noc, horní Žižkov

https://zizkovskanoc.net/

https://www.facebook.com/zizkovskanoc/

Mimo velká a již zaběhlá jména budete mít šanci poznat i nové interprety české a slovenské alternativní scény.

23.9. Grausame Töchter, Plague Called Humanity, Bolehlav , Underdogs‘

Hudebně-vizuální smršť skupiny Grausame Töchter s charismatickou frontmankou Araneou Peel představuje fúzi celé řady stylů, doplněnou o jevištní performanci s prvky BDSM. Jejich texty oslavují lidskou zkaženost, chamtivost, egoismus a promlouvají k neprobádaným zákrutům posluchačovy mysli.

23. 9. 20:00 Sons Of The East , Rock Café

Pro kapelu je typický moderní přístup k tradičnějšímu stylu folkové hudby. Jedinečný akusticko-elektronický zvuk australského tria se stal doslova značkou, kterou si v Praze budeme moci vychutnat naživo.

23.9. Alvaro Soler (ES), Tipsport Arena

Autor letních hitů jako Sofia nebo La Cintura, které si poslechly miliardy posluchačů, chystá na letošní léto svou třetí desku Magia.

23.9. Penny and Sparrow, Café v lese

Indie folkové písničkářské duo Penny & Sparrow vzniklo v texaském Austinu na počátku roku 2010 a kombinuje bohaté harmonie a moderní citlivost inspirovanou kapelami jako Bon Iver, Swell Season nebo Mumford & Sons.

23. – 24.9. 17. FREE JAZZ FESTIVAL, Kaštan – scéna Unijazzu

Tradiční přehlídka jazzových hvězd a jejich experimentálního přístupu: Elliott Sharp (US), Eternal Triangle (UK), Conny Bauer (DE), Free Jazz Trio Olomouc

24. 9. Žižkovská noc x Heartnoize: Alina Pash, Palác Akropolis

Na Ukrajině se v roce 2016 stala senzací, teď se vydala ohromovat svět. 29letá rodačka ze Zakarpatské oblasti Alina Pash přijede ukázat svůj talent poprvé do Prahy po vystoupení na Colours of Ostrava, ze kterého máme husí kůži ještě teď. Mezinárodně proslavená zpěvačka, rapperka a skladatelka boří stereotypy svou směsí elektroniky, rapu a lidové hudby.

24.9. Cory Wells, Youth Fountain, Café v lese

https://www.facebook.com/events/976320143174538

Mladý skladatel a hudebník sice vyrůstal na metalu, svou inspiraci ale dle svých slov čerpá v každém žánru. Coryho hudba je emotivní i dynamická, umně pracuje s nostalgií i dojetím. V textech glosuje životní eskapády od prvního rozchodu po setkání, která mu pošramotila duši.
Special Guest: Youth Fountain

25.9. Warsaw Village Band, Kulturní centrum Novodvorská

Polská Kapela ze wsi Warszawa získala mezinárodní věhlas svým strhujícím koncertním nasazením, pro které bývá řazena do škatulky trance-folk. Současným koncertním turné slaví 25. výročí vzniku. Pražské vystoupení 25. září 2022 v KC Novodvorská tak slibuje mimořádně šťavnaté zážitky.

25.9. Disquiet, Punctum

Festival Next Wave – www.nextwave.cz :: DIVADLO ::

Festival …příští vlna/next wave… již 29 let funguje jako platforma pro prezentaci českého divadelního okraje, hudební, taneční, výtvarné a jiné alternativy. Letošní motto je: Mezi Čechy domov můj.

19.- 24.9. 30 let divadla Continuohttps://www.continuo.cz/30let/ :: DIVADLO ::

Divadlo Continuo slaví 30 let od svého založení. U příležitosti tohoto výročí připravuje soubor festival 30 let Divadla Continuo, který se bude konat 19. – 24. září v Praze. DIVADLO ARCHA, DIVADLO X10, PONEC.22.9. – 28.9. LUSTR – Festival ilustrace

Nenechte si ujít 9. ročník největšího českého festivalu ilustrace a komiksu, který se odehraje od 22. do 28. září v pražském Kampusu Hybernská.

Nikdo sem nepatří víc než vy, Veletržní palác

Ústřední výstava Fotograf Festivalu představuje umělecké strategie, které si uvědomují tento útok na občanská práva a svobody a chápou jej jako symptom posunu od demokratického politickému uspořádání k autoritářskému.

23.9. – 8.1.  V kroužcích dýmu: Portrét moderního umělce, Veletržní palác

Co vedlo malíře Jana Preislera, Františka Kupku, Emila Fillu či Bohumila Kubištu k tomu, aby odložili paletu a štětec a zobrazili se na svých autoportrétech s kuřáckými atributy? Výstava V kroužcích dýmu ukáže, jak tento typ zobrazení vypovídal o proměně tradičně vnímaného umělce v nezávislého tvůrce.

23.9. – 8.1.  Ceny Jindřicha Chalupeckého 2022, Veletržní palác

Výstava představí laureáty a laureátky 33. ročníku nejvýznamnějšího tuzemského ocenění pro autory a autorky do 35 let.

 

24. 9. 17:30 komentovaná prohlídka Casting s Ivanou Štenclovou Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady

Významná současná česká umělkyně Ivana Štenclová se představuje poděbradskému publiku souborem prací prostorových koláží, k jejichž zhotovení využívá autorka nejmodernější digitální a laserové technologie.

Stále trvají další výstavy:

Lidé jsou křehké bytosti, ale měkké cíle a UrgePragovka Gallery

Čím je médium textilu tak fascinující? Výstava mapuje aktuální tendence týkající se textilních principů a technik a zasazuje je do kontextu současného umění. Vernisáž proběhne v sobotu 17. 9. od 18 hodin. The White Room návštěvníkům otevře projekt Urge, který tvoří tři samostatné výstavy. Jejich kurátorkou je Jagna Domżalska a společným tématem zkoumání instinktů, hluboce zvnitřněných potřeb a tuh.

Festival Čekání proměny – Libuš, Písnice, Kačerov, Pankrác, Muzeum a na Nádraží Holešovice

Umělecké intervence a živé umění, jako jsou divadlo, procházky, poutní hostina, workshopy a diskuse, vznikly v přímé reakci na lokalitu sídliště Libuš a Písnice. Do čtyř stanic metra C – Kačerov, Pankrác, Muzeum a na Nádraží Holešovice – proběhne vysílání příběhů z jihu v podobě uměleckých instalací.

Realita nádražních budov, železničních tratí a jejich okolí spoluvytváří na první pohled zřetelné mantinely základu konceptu letošního ročníku Festival m3 – Umění v prostoru, který potrvá do 30. září.

V Telegraph Gallery Olomouc můžete až do 25. září obdivovat přes sto uměleckých děl Sbírky Roberta Runtáka. Zastoupeny jsou malby, grafiky, fotografie, ale i sochy či objekty od zhruba devadesáti umělců, od Jana Zrzavého, Františka Kupku až po Adrienu Šimotovou či Petra Nikla.

Ve Veletržním paláci trvá do 10. října výstava Intimita jako vzdor, kterou pořádá Národní galerie Praha ve spolupráci s Centre Pompidou. Otázka intimity je zkoumána i prostřednictvím propojení a shodných postojů mezi umělci nebo mezi jejich tvorbou.

Designérka Anna Marešová představuje desetiletí tvorby svého studia v Galerii Neumannka v Prachaticích. Do povědomí veřejnosti se zapsala kolekcí erotických pomůcek pro ženy, která zaujala svojí čistou estetikou a precizním provedením. Z původně studentské práce vznikla značka Whoop·de·doo a výrobky mladé designérky posbíraly řadu ocenění, včetně Red Dot Award a Národní ceny za studentský design. Anna Marešová a její studio jsou také autory vítězného návrhu nové lanovky na Petřín.

V Praze můžete vidět nové muraly na Smíchově, V Karlíně nebo také v Holešovicích a ve Vršovicích .

Bienále Ve věci umění 2022 2022 probíhá do 23. října v Galerii hlavního města Prahy, ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze a v Šalounově ateliéru. Výstava začleňuje „menšinovou“ perspektivu dětí, tzv. neprofesionálních umělců a umělkyň, dospělých dětí a introvertních lidí i „neplnohodnotnou“ zkušenost chronicky nemocných, předčasně zemřelých a „monstrózních lidí“ jakožto aktérů, kteří jednají, tvoří a určují významy.

Za prohlédnutí určitě stojí i monumentální Skrýš , kterou stvořil s pomocí ohně v Uherském Hradišti sochař Robert Buček (do 23. října).

Z dalších probíhajících výstav vybíráme:24. 9. – 25. 9. 2022, so 10–21 h, ne 10–19 h. Art Book Fair, Zámek Troja

Druhý ročník prodejního veletrhu pořádaný Galerií hlavního města Prahy zaměřujícího se na literaturu o umění. Bohatý doprovodný program.


Stále se konají akce v rámci Zažít město jinak
www.zazitmestojinak.cz ♬, DIVADLO, TAKY PRO DĚTI
Stáhněte si v pdf:
KATALOG ZAŽÍT MĚSTO JINAK 2022
(lokality, články, doprovodný program)


23.9. KampusFest 2022 – VŠCHT Praha slaví 70 let, Dejvice

V odpoledních hodinách se v Dejvicích rozpoutá kulturní festival KampusFest, jehož náplní budou kromě soudobé hudební produkce vystoupení studentských spolků, včetně univerzitního orchestru a sboru. Pro veřejnost budou dále připraveny prohlídky školy a dvě velké chemické show.

24.9. Den hrdinů na Výstavišti Praha: práce složek IZS, 20 let od povodní

Jako již tradičně i letos představí složky integrovaného záchranného systému svou dennodenní práci široké veřejnosti na Výstavišti Praha v rámci Dne hrdinů. Nadcházející ročník rovněž připomene povodně z roku 2002, a to nejen prostřednictvím interaktivních ukázek stavby protipovodňových bariér, ale i putovní tematické výstavy.

22. – 25.9. Festival SÝPKA, Hradecká sýpka, Za Škodovkou 868, Hradec Králové

www.menumusic.cz

Hradecká sýpka / Foto Vít Šimek

Série uměleckých a kulturních intervencí pod názvem SÝPKA 2022 opět otevře veřejnosti objekt bývalého obilného sila v ulici Za Škodovkou v Hradci Králové. Festival nabídne autorské projekce, koncerty, výstavy, instalace a umělecké intervence, filmový program, performance, výtvarné dílny, ale také diskuzní panely nad různými tématy. Mimo jiné nad budoucností tohoto objektu, který v nedávné době unikl demolici.

23.9. Svět knihy dětem Plzeň – https://www.svetknihy.cz/plzen2022/navstevnik/program

Literární festival zaplní čtyři programové sály pořady určenými pro děti a mládež. Snahou je tak podpořit čtenářství a zájem o literaturu, jak je tomu v rámci celoroční kampaně Rosteme s knihou, kterou pořádá společnost Svět knihy. Zváni jsou předškoláci, žáci obou stupňů základních škol a program je připraven i pro středoškoláky. Na odpoledne jsou pak na pořady zváni především rodiče s dětmi.

V Národním muzeu se objevil 3D dinosaurus!


Nevybrali jste si? Nechce se vám tlačit v davu lidí někde v klubu nebo na festivalu? Máte prostě plné zuby lidí? Nevadí, i doma o samotě se dá hezky strávit víkend.


Chybí tu vaše akce? A neměla by? Napište nám!

Foto Touann Gatouillat, Denise Jans, Nick Night, Jojo Yuen / unsplash,

Comments

comments

Vyhledat