Projekt MINISALON 1984 se vrací do Prahy jako výstava i film

Foto NOMAD Films s.r.o.
Foto NOMAD Films s.r.o.

Už 23. února od 18:00 zavede projekt návštěvníky zpět do neklidné doby normalizace prostřednictvím otevření výstavy v Tibet Open House ve Školské 693/27 za přítomnosti některých z autorů, a bude trvat do 21. března. Následně bude uveden ve filmovém zpracování do kin od 14. března v podobě snímku Janka Růžičky s názvem 15 x 15 x 5 (minisalon 1984). Celý projekt je nejen pozoruhodnou prezentací rozmanitých uměleckých děl a důležitou historickou výpovědí z doby silné cenzury umění režimem. Umění se zde stává revolucí a tvůrčími hranicemi jsou čtvercové formáty.

Ilegální experiment Minisalon vznikl v roce 1984 a inicioval ho pod záštitou Jazzové sekce výtvarník a disident Joska Skalník, který aktuální výstavu osobně zahájí. Právě on vymyslel koncept holých dřevěných krabiček, omezení, které mohli umělci využít dle svého uvážení a vlastních možností. Kolekce 244 výtvarných děl, jež v rámci jeho iniciativy vznikla, zahrnují umělkyně a umělce jako jsou například Margita Titlová-Ylovsky, Michael Rittstein, Mária Bartuszová, Stanislav Kolíbal, Kurt Gebauer, Tamara Kolenčíková, Čestmír Suška, Adriena Šimotová, Rudolf Sikora, Otis Laubert, sestry Válovy, Vladimír Kokolia, Libor Fára a Květa Pacovská, a mnoho dalších tvůrců, jejichž umění a kreativita překonaly období režimu, kdy byly občanské a umělecké svobody omezeny. V příloze najdete kompletní seznam děl včetně uvedení jejich autorů.

Paradox tvůrčího omezení čtvercovým formátem je jednou z esencí úspěchu výstavy, která se při svých předchozích uvedeních stala hojně navštěvovanou. Soubor byl poprvé veřejně vystaven roku 1992 v pražské Nové síni, cestoval pak pod záštitou Václava Havla po světových, převážně amerických galeriích jako součást oficiální prezentace československé neoficiální kultury, a poté byl vystaven na Pražském hradě až do prvního prezidentského mandátu Václava Klause. Ten nechal připomínku působení Václava Havla z hradních prostorů odstranit a vrátil se tak do zapomnění ve sklepě Skalníka. Při zatím posledním vystavení v Nové síni v roce 2022 však výstavu navštívilo za necelé tři týdny zhruba 3,8 tisíce lidí.

Více se dozvíte na webu výstavy a FB události

14. března pak bude uveden do kin autorský film režiséra Janka Růžičky 15 x 15 x 5 (minisalon 1984) v distribuci Aerofilms. Experimentální audiovizuální esej kombinuje různé autorské přístupy k tvorbě a přináší fascinující mozaiku minulosti, která promlouvá k naší současnosti i blízké budoucnosti. Čerpá inspiraci také z románu George Orwella „1984“, pomocí kterého zkoumá roli odvahy a imaginace v odporu proti totalitním režimům a systémům. Diváci jsou vybízeni k zamyšlení nad výzvami, kterým čelíme i v dnešní době. K uvedení filmu rádi poskytneme na vyžádání více informací, brzy budou uvedené také na webu Aerofilms.

Více se dozvíte na webu filmu a FB události

Janek Růžička – Filmový režisér, scénárista, dramaturg současného tance, publicista a básník. Vystudoval Katedru dokumentárního filmu FAMU v dílnách Jana Špáty a Olgy Sommerové (1995 – 1998). Autor koncepce a jeden ze scénáristů a režisérů magazínu České televize „Q“/“Queer“ (2007 – současnost). Scénárista a režisér dokumentárních filmů a cyklů pro Českou televizi i nezávislé producenty (např. Sametová revoluční procházka, Hlava státu, A vy jste kdo?, cyklus 13. komnata, For the Love of Prague, The Space of Light, Kmeny TV – Skinheads a Tuning, Úl, Cesta šedou zónou), krátkých filmů včetně animovaných, videoklipů, znělek a upoutávek (dlouhodobá spolupráce s Činohrou Národního divadla).

Nomad Films – Mnoha cenami ověnčená produkční společnost se sídlem v Praze a Bratislavě, vytváří obsah pro širokou škálu platforem, od TVC, online obsahu až po ten zážitkový, jak lokálně, tak globálně.

Comments

comments

Vyhledat