Projekt Some like it Czech pro české expaty zahajuje svou druhou sezónu.

Current team of  Some Like It Czech / Tým projektu Some Like It Czech / Foto Lucie Bezoušková
Current team of Some Like It Czech / Tým projektu Some Like It Czech / Foto Lucie Bezoušková

Unikátní projekt z žižkovského kina Aera, který se snaží cizincům žijícím v Praze zprostředkovat českou kulturu skrze filmové médium, letos v září zahájí druhý rok své existence. Zahraničnímu publiku tentokrát přiblíží české reálie prostřednictvím snímků jako jsou Pelíšky, Kristián nebo Hoří, má panenko.

Ačkoli byly studentky a zakladatelky projektu Anna Šenfeldová a Šárka Bekrová od svého nápadu promítat cizincům české filmy zpočátku odrazovány, po roce existence promítacího cyklu Some like it Czech je nasnadě, že i zahraniční divák si k české kinematografii dokáže najít svou cestu. Od října roku 2021 tak organizátorky pravidelně každý měsíc přivítaly v žižkovském kině Aero přibližně stovku dychtivých expatů a zahraničních studentů na výměnném pobytu, toužících se nenásilnou cestou vzdělat o české historii a povaze. „Tým Some like it Czech odvedl úžasnou práci a přinesl širokou paletu českých filmů, z nichž byste některé neměli šanci vidět jinde s anglickými titulky,“ chválí iniciativu Joanne Elvy, profesorka světové kinematografie z kanadské univerzity, jedna z pravidelných návštěvnic cyklu.

Největší divácký úspěch co do počtu prodaných vstupenek měl jediný polistopadový vítěz Oscara Kolja, bizarní komedie Zdeňka Trošky Slunce, seno, jahody a Menzelův film Postřižiny doplněný o ochutnávku postřižinského piva. „Postřižiny s Maryškou, která se cpe jednou klobásou za druhu, zapíjí je litry piva, a do toho nad ní slintá celá správní rada, to jsme v dnešní době považovaly za velkou výzvu pro současného diváka neznalého české kultury. Expaté ale přistoupili na hrabalovský humor a královsky se bavili, “ říká Šenfeldová. Kromě samotného filmu se návštěvníkům dostane vždy i krátkého populárně naučného úvodu, který jim dovysvětlí české reálie nutné pro pochopení filmu a připraví je na svérázný český humor. „Každou projekci se snažíme něčím ozvláštnit. Ať už je to výzdoba, tombola, ochutnávka cukroví či nebo speciální hosté. Naši projekci Snowboarďáků tak navštívil Jiří Mádl a po filmu Příběh kmotra následovala moderovaná debata s Hynkem Vlasem, kriminalistou, který vyšetřoval případ Františka Mrázka, jehož osobou je snímek inspirován,“ sděluje Bekrová.

Projekt po krátké letní pauze zahájí svou druhou sezónu. „Studnice českých filmů je hluboká, a my zjištujeme, že máme ještě spoustu snímků, které chceme zahraničnímu publiku ukázat,“ říká s nadšením Šenfeldová. V následujících měsících se tak pražští expaté můžou těšit na snímky ukazující české fenomény chataření (Na samotě u lesa), hasičských bálů (Hoří, má panenko) či prvorepubliké nostalgie (Kristián). Nezůstanou ani ochuzeni o velké divácké hity jako jsou Pelíšky či Samotáři. Právě Ondříčkova hořkosladká komedie z přelomu tisíciletí se v letošní sezóně představí na plátně kina Aera jako první z promítacího cyklu, a to už 21. září od 20:30. „Kromě diváků neznalých češtiny rády na promítání přivítáme všechny, které baví český film, ostatně velký podíl našich návštěvníků tvoří národnostně smíšené skupinky. Proto i vy vezměte své zahraniční přátele na Samotáře, ať konečně poznají, jak probíhá normální večeře normální české rodiny a jak zní česká hymna,“ zve na první promítání Bekrová. .

 

Comments

comments

Vyhledat