Půlměsíc nad Prahou poodhalí současnou orientální kulturu

Réka Deák a Jeries Abu Jaber: Zum&Zack, Dafa Theater
Réka Deák a Jeries Abu Jaber: Zum&Zack, Dafa Theater

Kulturní festival Nad Prahou půlměsíc, jehož název inspirovala sbírka milostných veršů syrského a českého básníka, nakladatele, pedagoga Charifa Bahbouha, slaví letos už patnáct let existence.

Vznik festivalu byl motivován snahou zaplnit bílá místa v naší neznalosti klasické i současné arabské, perské, ale třeba i turkické, kurdské kultury. Zároveň chtěli pořadatelé upozornit na to, že mezi námi žijí tvůrci s kořeny v těchto kulturách, kteří jsou opomíjenou součástí české kultury. Jejich umění podporujeme a propagujeme. Ať už jde např. o tvorbu Marwana Alsalomaina a hudební skupiny Ziriab, hudebníka Sharifa Khliefa, loutkáře Husama Abeda a dalších.

Slavnostní zahájení se uskuteční v Malém sále Městské knihovny. Po předchozích zaměřeních na poezii, vyprávění a písně letos přichází festival s tanečním programem. Královéhradecká skupina Sahar vás provede světem orientálních tanců Maghrebu a Mašreku. A k tomu si také zasoutěžíte ve znalostech blízkovýchodních kultur a ochutnáte arabské kulinářské speciality.

Ve spolupráci s Katedrou Blízkovýchodních studií na FF UK  v roce 2012 založili pořadatelé tradici uvádění divadelních premiér v arabštině. Vznikl studentský soubor Arabského nedivadla, který každoročně nabízí divákům jednu inscenaci. Letos to bude hra současného syrského dramatika Mustafy Tádžuddína Al-Músá Služebná a rodina básníků v divadle Kolowrat. Spojuje v sobě komiku, absurditu i zásadní povzdech nad podobou mezilidských vztahů v moderním světě.

Různorodým programem bude nabitý zejména víkend v nesmírně charismatickém prostředí kina Kavalírka a Divadla D21. Kromě divadelních představení nabídne akce také krátké íránské nezávislé filmy, debatu na téma Ženy v umění, prezentaci nevšedního divadelního projektu v Jordánsku či koncert skupiny Ziriab a kapely Sharifa Khliefa. 

Každoročně jsou zváni ze zahraničí vzácní hosté – autoři a autorky, jejich vybrané texty jsou přeloženy a uvedeny v české premiéře. Letošním hostem bude libanonská dramatička Valérie Cachard, mj. laureátka Prix RFI z roku 2019. Její dvě krátké hry En direct a La lotion fraiche budou uvedey v překladu Petra Felčera jako audio-výtvarná instalace, kterou vytvoří scénografka Mara Ingea, letošní nositelka studentské ceny PQ a režisér Jakub Šmíd. Kromě toho bude autorka, Valérie Cachard, debatovat také se studenty a studentkami na FF UK a gymnáziu Boženy Němcové v Hradci Králové.

Představí se také tvorba íránských tvůrců. V nové inscenaci Echoes of my silence se herečka a režisérka Azadeh Kangarani nechala inspirovat svým vlastním životem. Zamýšlí se nad tím, jakým způsobem ovlivnily normy patriarchální společnosti její vlastní vnímání ženství. Morvarid Ramezani v premiérovém uvedení své inscenace Landless se zabývá konfliktem mezi vnitřním a vnějším světem člověka, který se rozhodl odejít ze své země a nyní se vrátil ke svým kořenům, otázky po odchodu či návratu si však klade pořád. A do třetice: Mehran Nael přiveze svoji sólovou inscenaci s názvem Forbidden, která je příběhem hudebníka, jenž se snaží prosadit v prostředí, kde k hudbě panuje díky ortodoxnímu náboženství silný odpor. 

Nezapomíná se ani na program pro rodiny s dětmi. Pro ně je v neděli odpoledne připravena Divadle D21 premiéra loutkového představení Zum a Zack v podání Réky Deák a Jeriese Abu Jabera. 

Jeries Abu Jaber je režisérem také další premiérové inscenace, tentokrát pro dospělé. Jmenuje je Catwalk a jde o částečně interaktivní fyzické divadlo na téma předsudků a viktimizace. 

A na samotný závěr festivalu jsme uvidíte v Ateliéru 22 na Malostranském nábřeží výjimečnou reprízu scénické koláže Istyklál o životě Vlasty Kálalové-di Lotti, v níž osud této české lékařky, která v letech 1925-1933 působila v Iráku, ztvární Jana Plodková a Roman Zach. Tato výrazně výtvarně pojatá inscenace vznikla podle scénáře Lenky Jungmannové.

15. ročník festivalu blízkovýchodních kultur

Nad Prahou půlměsíc

23. – 27. listopadu 2023

Praha – Hradec Králové

https://www.nadprahoupulmesic.cz/

Pořádá Komba, z.s.

Comments

comments

Vyhledat