R.I.P. Jane Birkin

Dnes zemřela Jane Mallory Birkin, slavná britská herečka, režisérka, skladatelka a zpěvačka – a také módní ikona. Bylo jí 76 let.

 

Od 60. let žila ve Francii. Proslavila se coby velmi mladá díky vztahu s hudebníkem Sergem Gainsbourgem, který jí pomohl ještě pozvednout rozjetou kariéru ve filmu i v hudební branži: hrála v  legendárním Antoniově filmu Zvětšenina a také snínku Blowup, při natáčení dalšího filmu Slogan poznala Gainsbourga, se kterým pak léta žila a měla dceru. Byla matkou celkem tří dcer, jen jedna z nich, Charlotte Gainsbourg, se ale stala také herečkou.

S Gainsbourgem natočila slavnou píseň Je t’aime moi non plus, kterou Serge původně nazpíval s Brigitte Bardot, ta si ale (prý kvůli svému manželovi) nepřála jeho vydání.

Jane Birkin natočila tucty filmů a hudebních alb. Její polodětská postava a nejspíše i kontrast éterického vzezření s mužným Gainsbourgem z ní učinily celebritu, jejíž styl ovlivnil dvě generace. Díky jejím stížnostem na to, že nemůže najít kabelku, jaká by se jí líbila, navrhla firma Hermés legenrární „Birkin bag„, která se v různých iteracích vyrábí dodnes a je předmětem sběratelství, považuje se i za investici:

Wen-Cheng Liu, CC BY-SA 2.0, via Wikimedia Commons

Comments

comments

Vyhledat