RAMAR Berlin: Tady se vyrábí high-endové příslušenství pro milovníky vinylů
Přehrávat vinyly není jen tak a jak si každý hudební fanoušek brzy všimne, existuje sorta lidí, kteří to berou velmi, velmi, velmi vážně.
Asi jste už slyšeli o kabelech za statisíce, reprosoustavách v ceklách aut a lidech, kteří sedí strnule ve své poslechové místnosti a naslouchají detailně podanému zvuku nahrávek Supertramp, Pink Floyd a Dire Straits.
Toto hobby má své absurdní výběžky, fascinující zaumné odborné recenze a spoustu atributů, které smrtelník těžko chápe. Samozřejmě se mezi sebou hifiti i půvabně hádají. Rozdíly detekované pravými hifisty běžný posluchač nepozná, což ničemu nevadí. Pro takovéhle lidi se samozřejmě vyrábí i různé precizně spočítané doplňky, které jejich zálibě konvenují. Když jsem náhodně na instagramu našla jednoho výrobce takových věcí, sídlícího ve starém průmyslovém areálu v Berlíně, musela jsem se tam vypravit.
Ramar Berlin. Malá firma, která má ve světě audiofilů velice dobrý zvuk díky svým vyhlášeným kartáčkům na otírání desek. Jen díky těmhle zdánlivě nedůležitým proprietám se proslavili a mají tolik objednávek, že na jejich kartáček za 357 euro čekáte týdny. „Uživatelé kartáčků se obecně dělí na dva tábory,“ vysvětluje mi majitel firmy, Rangel Vasev. Rangel je Bulhar, který v Berlíně žije něco přes 20 let. „Jeden přísahá na karbonová vlákna, jeden na živočišná, a každý má své důvody.“
Výrobky jeho dílny jsou ovšem kombinací obou. „Zjistili jsme, že to nikdo nedělá,“ usmívá se.
Ramar proto nabízí kartáčky se 6 dvojitými řadami karbonových vláken a 2 řadami kozích. Používají různá dřeva, mají i speciální edice.
Japonská edice s černým dřevem má materiál ošetřený speciální technikou opalování – pokud máte doma japonské nože s tmavou dřevěnou rukojetí, je to stejná technologie. „Líbí se nám kombinovat moderní high tech a staré postupy a dodávat do Japonska něco, co bylo upraveno jejich postupem,“ říká Rangel.
Nedávno přibyla do sortimentu horká novinka, o které právě teď čteme na hifistických stránkách: Závaží na vinyly.
To se používá při přehrávání desek tak, že ho posadíte nahoru na vinyl; má tlumit nežádoucí vibrace a rezonance, které narušují poslech.
Obvykle mají tato závaží přesně symetrický tvar, aby všechno sedělo, ale i zde na to jde Ramar trochu jinak.
Jejich závaží má tvar kytičky, ale přesto je symetrické: jednotlivé části mají různou výšku, takže ve finále zatěžují desku rovnoměrně. Výrobce si samozřejmě nechal přesně spočítat rozměry tak, aby vše sedělo.
„Naši zákazníci jsou extrémně konzervativní,“ říká podnikatel. „Musí se jim hodně vysvětlovat a hodně přesně argumentovat, pořád se na něco vyptávají.“
První tvary si nechal vyrobit na 3D tiskárně, ale samotné závaží je z ušlechtilé oceli, zespoda vyjíždějí malé tyčinky a vše tlumí kroužek z materiálu používaného třeba i u běžeckých bot.
Výrobek se jmenuje Jewel a prodává se za 799 euro.
Marketing celé věci je spíš decentní, pár hifi influencerů na sítích, média, eshopy s příslušenstvím a fotka s Rogerem O’Donnelem z The Cure, který se s Rangelem už léta přátelí. Což je vzhledem ke klientele asi nejlepší způsob. Zdá se, že závaží, které bylo vyvíjeno dva roky, si své zákazníky najde stejně jako kartáčky. Z malé dílny a kanceláře v Berlíně každopádně lezou zajímavé věci.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Více o detailech výrobků:
https://www.instagram.com/ramar.berlin/