Recenze: Kafka Band v DOXu

foto Jiří Janda
foto Jiří Janda

 

 

Temný příběh mladíčka Karla Rossmanna z nedokončeného románu Franze Kafky Amerika ožil v sobotu v podání Kafka Bandu v pražském DOXu v rámci doprovodného programu k veletrhu Svět knihy. Byla to jedna ze vzácných příležitostí, kdy hudbu z programu, kterou kapela kolem Jaromíra 99. Jaroslava Rudiše a Dušana Neuwertha vydala před pár týdny na desce, mohlo české publikum uslyšet naživo. Druhou bude ještě 30. května koncert v Brně.

foto Jiří Janda

Zážitek to byla náramný – pro ucho i oko divákovo. Kafka mu má co říct i po téměř sto letech, co už není mezi námi. “Jeho hrdinové se snaží, ale věci se jim nedaří. Je to až tak, že to občas působí tragikomicky, jak to není možné – čím víc se snaží vyjít vstříc věcem, aby se povedly, tak to vypadá, že efekt je přesně opačný. Je v tom velké téma nedorozumění, o kterém si myslím, že je zásadní i v dnešním světě,” řekl nám nedávno v rozhovoru Dušan Neuwerth. Prostě přesně takoví jako my.

 

foto Jiří Janda

 

Každého z nás ovšem ani dnes naštěstí okolnosti nepřeválcují natolik jako nebohého románového hrdinu, přinejmenším na koncertě: poházené končetiny jeho rozcupované figuríny se ve finále koncertu povalovaly po celé scéně. Při následném ceremoniálu křtu alba už bylo pódium čisté a chmury zmizely. Užívali si jej muzikanti i jejich němečtí spolupracovníci z divadla v Brémách, pro jehož prkna celý projekt vznikl.

foto Jiří Janda

 

Kafka Band,

Praha, Dox, 11.5.2019

 

Comments

comments

Vyhledat