Red Bull 400: Habanec a Choupenitch se chystají na nejtěžších čtyři sta metrů

Credit Jan Kasl Red Bull Content Pool
Credit Jan Kasl Red Bull Content Pool

Šestý ročník dnes již legendárního závodu Red Bull 400 bude 18. září opět hostit skokanský areál na Ještědu. Můstek K120 v severočeském Liberci se budou snažit zdolat amatéři, profesionálové i sportovní hvězdy z jiných odvětví. Mezi nimi nebudou chybět ani tradiční účastnice snowboardistka Eva Samková nebo dva úplní nováčci Maxim Habanec a čerstvý olympijský medailista Alexander Choupenitch. A jak oba tuší, jednoduché to nebude. 

Před měsícem dokázal v olympijském Tokiu hodně nečekanou věc. Po 113 letech vybojoval pro Českou republiku medaili v šermu na nejprestižnější sportovní akci na světě. Životní úspěch Alexander Choupenitch oslavil, ale už se pomalu vrací do tréninkového procesu.

A poprvé v životě zapojí do své přípravy i obrovskou sportovní výzvu v podobě zdolání skokanského můstku. Na závodě Red Bull 400 oceňuje hlavně jeho zajímavý koncept.

„Nikdy jsem o něčem podobném neslyšel a je to brutus. Čtyři sta metrů do kopce a takhle brutálního? Vnímám to jako opravdu unikátní, strašně zajímavý a hodně fyzicky náročný závod. Člověk prostě doběhne na úplnej vrchol a zároveň je fyzicky dole,“ popisuje svůj respekt bronzový medailista z letní olympiády v Japonsku.

Pomůže trénink ze skateparku?

Jen o vlásek unikla nakonec olympijská účast Maxi Habancovi. Ten sice potvrzuje, že image skateboardistů je už na zcela jiné úrovni, než tomu bývalo dříve a dávno se jedná o opravdové profesionály, přesto jeden z nejlepších českých jezdců čeká opravdu tvrdou dřinu.

„Jsem zvyklý ve skateparku hodně běhat do kopce. Někdy i celý den. Tak doufám, že mi to v tomhle ohledu může trochu pomoct. Ale možná by se mi víc vyplatilo, kdybych běhal nějakej ninja run. Pro mě to bude všechno nebo nic,“ usmívá se devětadvacetiletý autor populární cestovatelsko-skateboardové série Skate of Mind.

Čtyři sta metrů do vrchu skokanského můstku rozhodně nebude pro slabé povahy. Profesionálním běžcům trvá tenhle šílený výběh něco kolem čtyř minut. Jak si s ním poradí Habanec a Choupenitch nebo třeba Eva Samková, která už prostředí kopce vysokého jako čtyřicetipatrový dům zná, se uvidí v sobotu 18. září.

Red Bull 400

S myšlenkou na využití skokanských můstků během léta přišel v roce 2011 Rakušan Andreas Berger. Překonání klasické atletické vzdálenosti 400 metrů od místa, kam v zimě dopadají skokané, až po rozjezdovou lavici se sklonem až 37 stupňů dělá ze závodu Red Bull 400 jeden z nejkratších a zároveň nenáročnější sportovních klání. Současné rekordy na české půdě drží Jakub Šiarnik a mezi ženami Adéla Stránská.

Pro registraci a další informace navštivte web www.redbull.cz/400.

 

Comments

comments

Vyhledat