Robert Mikoláš: Česká centra jsou důležitá

Robert Mikoláš, foto Karel Cudlín S
Robert Mikoláš, foto Karel Cudlín S

Přinášíme interview s Robertem Mikoláše, který řídí České centrum v Tel Avivu. K čemu vlastně Česká centra slouží?

 

Co vlastně České centrum dělá a v čem spočívá vaše práce?

Česká centra působí zhruba ve dvaceti zemích v různých částech světa. Jsou určitě pro Českou republiku důležitá. A proto se naši zemi snažíme co nejvíce prezentovat i v oblasti kultury, a jak vidíte z počtu akcí i ohlasů, tak se to, dovolil bych si tvrdit, daří.

Jak dlouho už v Tel Avivu působíte?

Od letošního února, ale někdy mi připadá, že už to je mnohem déle ☺

Co považujete za svůj největší profesní úspěch?

Dohoda s aerolinkami, které nám díky tomu přepravují umělce za výhodných podmínek. Bez toho bychom nemohli mít v Izraeli tolik akcí, tolik hudebních těles, souborů, hudebníků a dalších, kolik vozíme a pořádáme. Ze samotných akcí pak mám velkou radost z toho, že se podařilo domluvit v izraelském parlamentu, Knessetu výstavu “Masaryk and the Holy Land” a tato výstava je putovní, takže ji chceme představit i v dalších izraelských městech.

Předpokládám, že často pomáháte českým umělcům dostat se k izraelskému publiku. Jak si vytipováváte, koho pozvete, a jak taková věc potom probíhá?

Někdy si řeknou sami Izraelci. Např. teď mne oslovili z jeruzalémské radnice, že by rádi přivítali hudební a taneční dívčí soubor LADA. Takže slovo dalo slovo a už v červenci tento jedenáctičlenný soubor vystoupí v Jeruzalémě, Haifě i v Tel Avivu. Podobně národní divadlo v Tel Avivu, Habima, vyjádřilo přání, aby v programu jejich podzimního mezinárodního festivalu nechyběl Kabaret Velázquez. Spojili jsme tedy síly a skutečně na podzim v Habima Theater bude.

Samozřejmě si ale sám vytipovávám, přemýšlí, kdo a jaký umělec by se hodil v Tel Avivu ve staré Jaffě, na jazzovém festivalu, mezinárodní přehlídce fotografií, atd. Je ale nezbytné dané prostory zajistit, což není vůbec jednoduché a musíte tak přemýšlet hodně dlouho dopředu. No a pak už “jen” domluvit konkrétní podmínky ☺

Co má dělat hudebník, výtvarník nebo divadelník, když má pocit, že by ho lákalo také se zúčastnit nějaké akce v rámci spolupráce s Českým centrem?

Ať napíše na náš mail uvedený na webu Českého centra Tel Aviv: http://tel-aviv.czechcentres.cz/cs/

Na konci června se v Izraeli koná festival Tel Aviv-White Night festival, který má pověst akce, kdy město žije celou noc, včetně třeba obchodů. I tam se prý díky spolupráci s Českým centrem ocitnou čeští umělci – jací?

Přivážíme Bratry v tricku (Trick Brothers), úžasné duo, které se izraelskému publiku představí s hrou nazvanou “Běžkařská Odyssea”. A jak už z názvu vyplývá, vše se odehrává na běžkách! Představte si tak, jak kousek od pláže, pod žhavým sluncem na jednom z telavivských bulvárů běhají čeští herci na běžkách. A k tomu se k nim mohou přidat I sami obyvatelé Izraele. Součástí představení je totiž I půjčovna běžek. Ano! Letecky přepravujeme i 16 (šestnáct!) párů běžek dlouhých 230cm.

Jaké další akce jsou na obzoru a koho budete zvát?

Z těch nejzajímavějších a nejvýznamnějších bych uvedl Radima Vizváryho, který na Mezinárodním festivalu v Beer Šhevě v červenci vystoupí se Sólem. Celou druhou polovinu srpna pak v pěti městech vyplní Československý filmový týden, což bude čtrnáctidenní přehlídka toho nejlepšího z československé kinematografie a k tomu navíc retrospektiva Jana Kadára i vzpomínka na Miloše Formana. Na podzim se pak na Mezinárodním festivalu fotografie představí tři české ženy-fotografky, Liba Taylor, Jarmila Štuková a Michaela Mildorfová. Už ale přemýšlíme nad příštím rokem, který chceme nazvat “Rok Václava Havla v Izraeli”. Od Sametové revoluce totiž uplyne už třicet let, a to je vynikající příležitost představit třeba Havlovy hry, fotografie Tomkiho Němce, přeložit knihu Havel od Michaela Žantovského, instalovat další Havlovu lavičku, tentokrát v Jeruzalémě a tak dále.

 

Comments

comments

Vyhledat