Rozhovor: Žižkovské muzeum

foto archiv PT
foto archiv PT

Žižkovské muzeum je projekt, který milovníky této rázovité a krásné pražské čtvrti potěší. Bavili jsme se s polovinou jeho autorského týmu, Pavlem Trojanem, o tom, jak se z myšlenky stal web a zda nastane i chvíle, kdy se do muzea vypravíme.

 

Jak vznikl projekt Žižkovské muzeum? Kdy jste ho založili?

Přiznám se, že ho mám v hlavě tak posledních 8 let. Tehdy, v roce 2010, jsem zakládal nekuřáckou pivní kavárnu Republika Žižkov na Ohradě, kam se začali stahovat patrioti z širokého okolí a nosit mi nejrůznější žižkovské knihy a předměty, které jsem věšel na stěny a ukládal na skříně. No a to je vlastně gros dnešní sbírky, kterou prezentujeme prozatím jen ve virtuálním muzeu. Na pivo se občas stavil i Jirka Ptáček, druhý spoluzakladatel, který se po mých nářcích rozhodl mi s projektem pomoci.

Proč máte tak rádi Žižkov?

To víte, já vám to prozradím a ještě ho začnete mít ráda taky – abych s vtipem parafrázoval známou hlášku o pivu z filmu Sunce seno ☺ Ba ne, odpovím rád. Žižkov je totiž čistá diagnóza, které se lze jen velmi těžce ubránit. Pokud jste odsud, pak stejně během žvota nikam daleko neutečete, což mi potvrzuje počet spolužáků ze základky na Jiřáku a gymplu na Slaďárně, které neustále na Žižkově potkávám. A pokud jste odjinud, pak vás to buď chytne anebo ne.

Jaká významná místa a instituce vaše muzeum nyní připomíná?

Žižkov má těch opravdu celopražsky významných míst jen několik, ale stojí za to. První pražský mrakodrap, jeden z největších jezdeckých pomníků na světě, jedinečná socha Haška, který zde napsal převážnou část svého veledíla anebo třeba podkopaný kopec, na jehož úpatí sídlila firma na patrony, jež prý rozhodly prusko-rakouskou bitvu u Královýho Hradce v roce 1866. Tam, kde létaly koule prudce z kanónů a flintiček, do ubohejch lidiček – jak praví známá píseň. Převážná většina materiálů je ale mnohem více regionální, včetně sokolských legitimací nebo obchodní korespondence místních podnikatelů.

Když hledám žižkovské muzeum, najdu webovou stránku https://zizkovskemuzeum.cz – bylo, je, či bude i nějaké “hmatatelné” muzeum?

Když ho může mít varšavská čtvrť Praga, proč bychom i my nemohli mít vlastní muzeum? Zájem by určitě byl, a to ze strany jak místníc,h tak i turistů.

3 tipy na skvělá místa na Žižkově, která můžeme navštívit (a třeba je neznáme)?

  1. Vrch Parukářka při letním západu slunce
  2. Nákladové nádraží Žižkov s foťákem než ho zbourají
  3. Olšanské hřbitovy na podzimní procházce

 

Comments

comments

Vyhledat