S dětmi v autě – peklo, nebo zábava?

 

Čas dovolených a výletů se kvapem blíží a s ním i doba strávená v autě. Pokud cestujete s dětmi, může to být dvojnásob náročné. Kdo by neznal dohadující se sourozence, neustálé požadavky na čůrání, pití, protahování se a „milovanou otázku: kdy už tam budeme“? Proto tu pro vás máme pár tipů, jak si takový čas zpříjemnit.

  1. Kdo si hraje, nezlobí – zabavte své potomky během cesty. Samozřejmě je můžete umlčet výdobytky moderní techniky, ale co tak strávit čas vlastně společně? Stálicí je lety osvědčený slovní fotbal (v naší rodině vydržel i několik set kilometrů), ten ale umí být po čase trochu jednotvárný. Dnes je k dispozici celá řada herních sad určených právě na cesty, od magnetického člověče nezlob se až po cestovní bingo. To si můžete i sami vyrobit. Podstatou této hry je, že všichni členové posádky (i když doporučujeme vyřadit řidiče) hledají během cesty různé záležitosti uvedené na kartičce. Může to být traktor, růžové auto, železniční přejezd, malý oranžový dům, černá ovce, zkrátka cokoli, na co se dá cestou narazit. Kdo zaškrtá tvůj seznam jako první, vyhrává. Zdá se to jednoduché, ale chce to postřeh a je to vážně zábava.
  2. Pohodlí především – ať už jezdíte čímkoli, zkuste svým potomkům cestu zpříjemnit doplňky jako jsou polštářky, deky, přenosné DVD přehrávače (některá auta už je mají zabudované a výrobci přesně vědí proč), stínítka na oknech nebo pohodlné dětské sedačky, pokud je ještě vaše děti potřebují. Děti si nerady ukrajují ze svého pohodlí a pokud uděláte maximum pro to, aby měly po cestě možnost se pohodlně vyspat nebo jen tak odpočívat v teple a bez bolesti za krkem, ocení to ve finále celá posádka.
  3. Bezpečí až na prvním místě – je jisté, že se na výlet nebo k moři těšíte, ale určitě není kam spěchat…sami dobře víte, že děti jsou všetečné, a že i po cestě se může stát spousta věcí. Je dobré být připraven. Proto vždy zkontrolujte, jestli máte po ruce všechny potřebné věci pro ošetření drobných ranek a také hygienické gely, které určitě přijdou vhod na nevybavených benzínkách. Na celkovou bezpečnost na cestách je ale důležité myslet už při výběru a přípravě vozu. Kontrola stavu vozidla před dlouhou cestou je jistě nutností a ušetří případné komplikace a „nervy“ při cestování. I výběr vozu na dlouhou cestu se vyplatí. Můžete-li si třeba od kamarádů půjčit větší vůz, udělejte to. Více místa pro malé pasažéry i pro vás samotné, pohodlné sklápěcí sedačky, to jsou možná maličkosti, které ale o sobě po 100 km dají vědět. Nejen pohodlí v automobilu, ale i jeho bezpečnostní stránka stojí za pozornost. Mezi nejbezpečnější značky podle průzkumu z roku 2017 patří Toyota. Japonští inženýři zkrátka vědí, jak na to a s ochrannými prvky skutečně nešetří. Naopak šetří životní prostředí třeba díky hybridnímu motoru, který vám při popojíždění po městě či v zácpách (na D1) může uspořit i dost peněz.
  4. S jídlem to rychleji uteče – nepodceňte výbavu dobrým jídlem a pitím. Mějte vše pěkně po ruce (na dně kufru auta to není úplně ono) a průběžně děti zásobujte. S plnou pusou se přece nemluví. Bohužel nemalé množství řidičů (především mužů) vidí jídlo v autě jen velmi nerado, někdo ho dokonce striktně zakazuje. Pokud tento boj nevyhrajete, a my doporučujeme skutečně zabojovat, berte případné zastávky na jídlo jako příjemný benefit. Můžete tak pěkně stolovat všichni pospolu, a ještě se u toho protáhnout. U dlouhých cest jsou takové přestávky zvlášť osvěžující. Zásoby vážně nepodceňte, protože nikdy nevíte, kdy se zaseknete v zácpě, která může trvat i několik hodin, a to je bez vody a chleba skutečně velmi stresující.
  5. Dlouhé cesty si naplánujte na noc – pokud vám nevadí řídit za tmy, je to při cestách s dětmi ideální varianta. Děti usnou – pohodlně, protože přeci mají polštářky, deky a další vychytávky, a na silnicích bývá volněji a klid. Navíc je prokázáno, že za tmy se jezdí bezpečněji, protože řidiče nerozptyluje nic z okolí.
  6. Nenechte se vystresovat – znáte to, děti ječí, stále něco chtějí a vy, jako řidič časem ztratíte nervy. Zkuste si to nebrat, tak nějak vypnout a nenechte se zatáhnout do jejich konfliktů. Vaší hlavní starostí má být řízení a bezpečný dojezd do cíle. Navíc, když to vydržíte, děti vám kupodivu dají pokoj a začnou se chovat také klidněji. Nenechte atmosféru zhoustnout, protože to může mít vliv na vaše soustředění.
  7. Přibalte si mapu – ano klasickou papírovou. Navigace je prima věc, ale znáte to, někdy vás zavede do neznámých končin a sama neví kudy kam. Často se také seká nebo ztrácí signál. Stará dobrá mapa se pak hodí, a navíc můžete děti naučit se v ní orientovat, a to se taky neztratí. Taková hra na nejkratší cestu po okreskách v Chorvatsku může být zábava, i když s jistou dávkou adrenalinu a stresu.

A rada poslední – zabalte si dobrou náladu. Čeká vás přece léto, prima zážitky a celé by to nemělo být za trest, no nemyslíte? Zkrátka, hlavně klid a sváču v kapse.

Šťastnou cestu!

 

Comments

comments

Vyhledat