SCANDI 2023 představuje své hosty

Přehlídka SCANDI: toho nejaktuálnějšího z filmového severu, která se  uskuteční ve 34 českých kinech od 18. do 25. 1. 2023, představuje své hosty.  Letošní ročník ovládne jak známý norský režisér Erik Poppe, tak finská  debutantka Hanna Bergholm nebo norský režisér Kristoffer Borgli. Se všemi se  diváci budou moct setkat buď živě nebo online v rámci bohatého  doprovodného programu. 

Už za necelé dva týdny se otevřou brány kina Lucerna, kde 18. 1. v 18:00  odstartuje slavnostní zahájení devátého ročníku přehlídky SCANDI.  Snímek Emigranti (2021) nepředstaví nikdo jiný, než sám jeho norský režisér Erik  Poppe osobně. Po projekci epického historického dramatu, založené na literární  předloze Vilhelma Moberga, bude následovat Q&A s režisérem. Další debata po  filmu, které se Poppe zúčastní, se odehraje 19. 1. v Edison Filmhubu od 19:00.  Dialogovým partnerem v tomto případě bude Martin Severýn ze Švédské ambasády.

Erik Poppe, známý z filmů jako Utøya, 22. července (2018) nebo Králův  nesouhlas (2016), je jeden z evropských režisérů známý pro svou důkladnou práci s  herci a mnohovrstevnaté vyprávění. Poppe se díky smyslu pro rytmus, výrazné práci  s kamerou a silnému výběru hereckého obsazení stal během poslední dekády jedním  z nejčastěji oceňovaných filmových režisérů Skandinávie.

Další host festivalu je zároveň i autorem filmu, ze kterého pochází vizuál se SCANDI  2023. Norského režiséra Kristoffera Borgliho budou moci diváci potkat online na  plátně Edison Filmhubu 21. 1. od 19:00. A to hned po projekci snímku Je mi ze sebe  špatně (2022), který měl premiéru v sekci Un Certain Regard na filmovém festivalu v  Cannes. V této černé, satirické komedii Borgli zobrazuje toxický vztah, který rychle  eskaluje do děsivých úrovní narcistické sebeprezentace. Satirizuje tak  sebeprezentační tendence v současných médiích a impulzivní hledání pozornosti  zakořeněné v současné společnosti. Debatu povede filmová historička a publicistka  Šárka Gmiterková.

Pozvání na SCANDI 2023 přijala i finská debutantka Hanna Bergholm, autorka  hororového filmu Ono (2022). Snímek, který byl uvedený v půlnoční sekci na festivalu  Sundance, je portrétem podstaty mateřského instinktu, ve kterém se dvanáctiletá  Tinja zoufale snaží zavděčit své matce, posedlé snahou reprezentovat světu obraz  dokonalého života. Groteskní a krvežíznivá tvář rodiny se však dere na povrch a  vylíhne se z podivného vejce, které Tinja jednoho dne přinese domů a před všemi  schová. Bergholm se v žánru hororu již uvedla svým krátkým filmem Puppet Master,  který byl uveden na několika mezinárodních festivalech a byl i součástí MOMA – Museum of Modern Art in New York. Debatu s režisérkou povede filmový publicista  Ryan Keating-Lambert v rámci svého pravidelného cyklu v Edison Filmhubu Movie  Barf Monday, a to 23. 1. v 19:00.

Tím však doprovodný program zdaleka nekončí. Stejně jako v minulém ročníku, i  letošní SCANDI má svou studentskou porotu. Jsou jí součástí studenti ze studentů  Ústavu Germánských studií, oddělení skandinavistiky, kteří jsou zapojení do  oficiálního spolku Alting Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Studenti však nebudou  oceňovat pouze nejlepší film, ale ocení snímky přehlídky i podle měřítek nejlepšího  překladu originálního znění a nejrelevantnějšího zachycení skandinávských reálií. Na  vyhlášení a odbornou debatu se pak mohou diváci těšit 2. 2. 2023 v Edison Filmhubu  od 19:00.

Stále probíhá jednání s dalšími hosty festivalu, o kterých bude informováno na  SCANDI webových stránkách a sociálních sítích. Kompletní program filmů, seznam  hostů, stejně jako doprovodný program, mohou diváci nalézt na  webu na: www.scandifest.cz

Kompletní seznam filmů na programu SCANDI 2023:

 • Bombastický Johan (2022, Hallvar Witzø) – Norsko
 • Ono (2022, Hanna Bergholm) – Finsko
 • Emigranti (2021, Erik Poppe) – Norsko
 • Posedlost (2022, Henrik Martin Dahlsbakken) – Norsko
 • Všechny dopisy spal (2022, Björn Runge) – Švédsko
 • Je mi ze sebe špatně (2022, Kristoffer Borgli) – Norsko
 • UFO Švédsko (2022, Jimmy Nivrén Olsson) – Švédsko
 • Nic (2022, Trine Piil Christensen, Seamus McNally) – Dánsko
 • Letní světlo, a pak přijde noc (2022, Elfar Adalsteins) – Island
 • Dealer I. (1996, Nicolas Winding Refn) – Dánsko, Velká Británie
 • Dealer II. (2004, Nicolas Winding Refn) – Dánsko, Velká Británie
 • Dealer III. (2005, Nicolas Winding Refn) – Dánsko, Velká Británie

Comments

comments

Vyhledat