Selekci toho nejvýraznějšího mladého designu uvidíte v Curator Contemporary

Nová galerie Curator Contemporary zahájila činnost ve svých prostorách na Malé Straně. Ve druhém výstavním projektu představuje kolektivní výstavu SELEKCE 2022 mladých designérů a designérek ve svrchované selekci Czech Design Week.

Galerie Curator Contemporary bude v pravidelných cyklech uvádět tři výstavní linie, z nichž ta primární představuje dialogické propojení obrazu a plastiky. První takový dialog dvou umělců přinesla listopadová výstava kreslířky Annemari Vardanyan a sochaře Kryštofa Kaplana. Měla velký úspěch, celá polovina výstavy se prodala druhý den po vernisáži a putuje do soukromé sbírky.

Nyní Curator Contemporary uvádí vernisáží 20. prosince v 18 hodin druhou výstavu  – a to rovnou kolektivní, která představí práce čtrnácti autorů a autorek na pomezí designu a volného umění. Nejen to nejkřehčí, co autoři a autorky ve svých letošních pracích nabídli v podobě skleněných objektů a porcelánových setů, ale také to hravé a tvarově přitažlivé a zároveň i to bezodpadové, udržitelné a ekologické. Reprezentace nových technologií kombinující tradiční postupy, neotřelost a zároveň respekt k řemeslu představují tyto vybrané práce, které jsou exportním artiklem vhodným do každého osobního prostoru.

Na výstavě budou představeny práce konkrétně Anny Rauferové, Adély Anny Kokešové, Františka Jungvirta, Gréty Kušnírové, Jana Jánoše, Juliány Brnákové, Kristýny Mikoláškové & Terezy Drobné, Marka Hanáka, Markéty Masnicové, Pavlíny Šváchové, Petry Kmošťákové, Petry Švejdarové, Tomáše Kučery a Viktora Tabiše. Prostory jednoho z nejstarších domů v ulici U Lužického semináře, s terasou přímo u Čertovky a výhledem na Karlův most, tak na pomezí roku ožijí současným užitým designem na pomezí volného umění. Výstava v Curator Contemporary je prodejní a potrvá do 20. 1. 2023.

Anna Rauferová

Absolventka ateliéru Produktového designu na FUD UJEP a studentka ateliéru Skla na téže fakultě se v rámci tvorby zaměřuje na práci s novými materiály a technologiemi.

Ateliér produktového designu FUD UJEP

Instalace autorských čajových setů od studentů ateliéru Produktového designu FUD UJEP (Adéla Anna Kokešová, Marek Hanák, Petra Kmošťáková, Anna Rauferová a Markéta Masnicová). Výběr přináší skrze konfrontaci tvarů a funkčnosti intimní nahlédnutí do různorodého procesu tvorby každého designéra.

František Jungvirt

Sklářský výtvarník, designér a čerstvý absolvent Ateliéru skla na pražské UMPRUM, jehož doménou jsou především vázy, ve kterých propojuje tradiční techniky se současným přístupem v designu.

Gréta Kušnírová

Studentka Ateliéru keramiky a porcelánu na UMPRUM Gréta Kušnírová výrazně zaujala s barevnými „(pochm)urnami“. Zde představuje porcelánové vázy Glazeruption, u kterých pracuje s takzvanými vulkanickými a crawling glazurami, jež dodávají vázám neopakovatelné strukturální dekory.

Jan Jánoš (ateliér HORA)

Designér a zlatník Ján Jánoš je absolventem Školy užitkových řemesel v Kremnici a katedry Úžitkového umenia na VŠVU v Bratislavě. V rámci svého ateliéru HORA se zaměřuje na tvorbu autorského šperku, kterou připodobňuje k hledání cesty k vystoupání na metaforickou Horu.

Juliána Brnáková

Studentka Odevného dizajnu na VŠVU v Bratislavě Juliána Brnkáková představuje kolekci oděvů a ledvinek, ve které dává doslova šanci textilnímu odpadu, který by se dále v oděvním průmyslu nepoužil. Odpad je získaný přímo z výrobního sektoru a jedná se o různé odstřižky, odpadové kousky nití nebo odřezky z ponožek. Kolekce odpadový materiál zpracovává a už další odpad neprodukuje – jedná se o princip zero waste tvorby.

Kristýna Mikolášková & Tereza Drobná (Mikolášková&Drobná)

Duo designérek Kristýna Mikolášková a Tereza Drobná, které studovaly design na pražské ČVUT, představují společně snové kolekce bytových doplňků. V rámci nejnovější Thanks Girls!, které vévodí teatrální skulpturní paravány, přináší osobní vzkaz největším průkopnicím designu 20. století.

Pavlína Šváchová

Tvorba Pavlíny Šváchové, která vystudovala sklářskou tvorbu na FUD UJEP a v současnosti studuje intermediální tvorbu na AVU, pluje na „skleněné“ hranici mezi designem a volným uměním, a to za přispění propracovaných strategií vymezení a prací s nejrůznějšími materiály.

Petra Švejdarová (PRASKLO)

Designérka Petra Švejdarová se k práci se sklem dostala vlastní cestou a tento materiál ji zcela uchvátil. Skrze své studio PRASKLO vytváří experimentální kolekce váz a interiérových doplňků z recyklovaného skla a hrubého betonu.

Tomáš Kučera

Sklářský designér a student v Ateliéru skla na UMPRUM Tomáš Kučera ve své tvorbě vychází zejména z využívání základních geometrických tvarů v modernistickém umění. V rámci své tvorby spolupracuje s nejrůznějšími designéry, jako je například Johan Pertl (zrcadlo State of Matter) či studio Monotropa (stolek Torzo).

Viktor Tabiš

Slovenský designér z bratislavské VŠVU se v tvorbě zaměřuje na propojení ruční práce s novými technologiemi jako je 3D tisk a automatizace pro vytváření projektů umožňující masovou individualizaci ve společnosti, jež má stále stoupající požadavky na originalitu.

CC: SELEKCE 2022

20.12. – 20. 1. 2023

Curator Contemporary

U Lužického semináře 12 – Malá Strana, Praha 1

FB událost: https://fb.me/e/3Oj1X8IUX   |    www.curatorcontemporary.art 

Comments

comments

Vyhledat