Serial Killer promítne Hřebejkova Vítěze i kultovní severské seriály

Satirický finský horor Bojovníci z úřadu práce
Satirický finský horor Bojovníci z úřadu práce

Šestý ročník mezinárodního festivalu Serial Killer přivede na konci září do Česka na tři desítky  finských tvůrců a tvůrkyň, ale také všechny klíčové osobnosti zdejšího televizního trhu. Diváci se mohou těšit i na seriálové premiéry a projekce 40 titulů. Chybět nebude ani soutěž seriálů ze střední a východní Evropy. O cenu pro nejlepší seriál z této části světa, kterou rozhoduje mezinárodní porota televizních profesionálů, se bude letos poprvé ucházet také titul ze Slovenska – komedie Vítěz režírovaná Janem Hřebejkem z distribuce SkyShowtime. Svoje prvenství bude mít na festivalu také televize Prima. Jejich nový komediální seriál Banáni o nálezu bedny koksu v jednom českém supermarketu celý festival zahájí. 

Do programu letošního ročníku zařadili organizátoři i další povedené české premiéry. Festival exkluzivně uvede například adaptaci úspěšné belgického komediální seriálu České televize Smysl pro tumor, svoje první diváky zde bude mít také nová minisérie od Voyo mapující zločiny, dopadení a usvědčení vrahů normalizačního Československa s názvem Metoda Markovič: Hojer.

Letošní festivalový hledáček zaměřený na kvalitní finskou televizní tvorbu divákům například přiblíží život zaměstnanců jednoho finského pracovního úřadu v satirickém hororu Bojovníci z úřadu práce nebo svět začínajících raperů a raperek z obyčejného helsinského sídliště v komedii Savela. Adaptaci románu o mocném rodinném klanu z Laponska uvedou tvůrci seriálu Sobí mafie. Ve spolupráci s festivalem Film a architektura uvede Serial Killer také temně vtipnou dystopii komentující bytovou krizi, nerovnost i osamělost s názvem Architekti. „Domnívám se, že s české publikum s tím finským spojuje překvapivě mnoho, ale v první řadě je to smysl pro černý humor,“ dodává ředitelka a zakladatelka festivalu Kamila Zlatušková.

Adaptace románu o mocném rodinném klanu z Laponska Sobí mafie

I do šestého ročníku festivalového programu zařadili organizátoři sekci reflektující jeden z aktuálně nejsilnějších seriálových trendů – popularitu seriálů pro mladé, jejichž nadšenými diváky jsou všechny generace. „Všichni chtějí objevit novou Euforii nebo Sex Education, my jsme pro vás objevili 5 nových evropských seriálů, z nichž některé jsou instantně ikonické jako dánský Nordland 99 nebo norské Kids In Crime. Jejich tvůrci, kteří vyrostli v 90.letech, se v nich vrací do mládí a vyprávějí ho dnešníma očima. Výsledkem je neskutečně zábavná jízda – hutné vrstvy popkulturních inspirací tu pomohly vytvořit nové světy, které pohltí náctileté i ty, kteří už v devadesátkách dávno měli občanku,“ říká dramaturgyně programu Táňa Zabloudilová o line-upu festivalové sekce s názvem Mladí a neklidní.

V programu třídenní konference TV Days pro TV profesionály a profesionálky ve dnech 20.- 22. 9. pod vedením šéfky odborného programu Dominiky Brané vystoupí na 50 přednášejících z řad vysílatelů a festivalových zástupců, tvůrců i nadcházejících talentů. Středo a východoevropskou seriálovou produkci bude reflektovat bývalý výkonný ředitel HBO pro evropskou tvorbu Antony Root a o důležitosti odvahy v rozhodovacím procesu bude mluvit šéf hrané tvorby finské veřejnoprávní televize YLE Jarmo Lampela. Televizní trendy představí britská mediální společnost K7 Media a řeč bude také o plánovaném seriálovém remaku kultovního filmu Věry Chytilové Vlčí bouda z produkce ČT. 

Minisérie mapující vyšetřování vražd v normalizačním Československu – Metoda Markovič: Hojer.

Konference je díky vysoké kvalitě a úrovni příspěvků dlouhodobě ceněnou součástí festivalu pro televizní profesionály z celé Evropy. A letos uvítá i první mluvčí z USA – Molly Nussbaum, scenáristku amerického seriálu Umbrella Academy či Daredevil: Born Again, ale i mnohé další. 

„Díky výbornému zahraničnímu renomé naší konference jsem se po deseti letech stala první Češkou, kterou odborná americká komise vybrala do prestižního programu Eisenhower Fellowships. Odjíždím do USA na tři měsíce hned po letošním skončení festivalu navazovat pro nadcházející roky nové cenné kontakty s řediteli amerických televizí na východní i západním pobřeží,“ říká Kamila Zlatušková.

 Držitelem ceny Progressive Killer pro významnou televizní osobnost ze střední a východní Evropy se letos stane producent a skandálně odvolaný ředitel slovenského audiovizuálního fondu Petr Badač. Po Tomáši Hrubém, Viktoru Taušovi, Tereze Polachové a Michalu Reitlerovi bude tak v pořadí už pátým držitelem této ceny. Je mi velkou ctí, že se stanu laureátem tohoto ocenění a zařadím se tak do výjimečné společnosti lidí, kterých si vážím a obdivuji je za jejich pracovní výsledky. Jsem rád, že festival se nezaměřuje jen na oceňování tvůrců, ale dává také prostor kreativním producentům nebo představitelům institucí, kteří jsou pro audiovizuální prostředí rovněž důležití,“ říká Badač. 

Festival tradičně nabídne i bohatý doprovodný program v ulicích města Brna. Na Moravském náměstí se mohou návštěvníci od středy těšit díky spolupráci s TIC Brno na veřejně přístupné večerní projekce, diskuze či hudební program. Tamtéž se v pátek a v sobotu se svým programem představí Česká televize. Ve stejné dny na Jakubském náměstí proběhne doprovodný program v režii televize Nova a Voyo. V sobotu uzavře šestý ročník festivalu koncert kapely Tata Bojs v klubu První patro.

Navzdory uzavření sálů kina Scala a Divadla Bolka Polívky se organizátorům podařilo relativně adekvátně kompenzovat kvalitní chybějící prostory k promítání, ačkoliv pro ně tato situace byla a je stále velmi náročná. Festival se letos bude konat v prostorech Divadla na Orlí, klubu První patro, kině CIT, Tržnici na Zelném trhu, Cabaretu des Péchés nebo v nových prostorách právě rekonstruovaného prostoru Televizního institutu, který je ve spolupráci se všemi významnými vysílateli novou organickou součástí festivalu Serial Killer a vzdělávací platformou pro nové i stávající televizní talenty. 

Vstupenky na Serial Killer 2023 jsou v prodeji na webových stránkách festivalu, akreditace na celou dobu festivalu stojí 450 Kč. Akreditace i vstupy na jednotlivé projekce bude možné zakoupit také v akreditačních centrech v Kině Scala a Divadle na Orlí. Jednorázové lístky budou k zakoupení i na projekčních místech.


 

Serial Killer: Season 6
Mezinárodní festival seriálů
19. – 24. 9. 2023
www.serialkiller.tv

Comments

comments

Vyhledat