Seznam věcí, které zkontrolovat při nákupu automobilu z bazaru

Foto: unsplash.com
Foto: unsplash.com

Koupě bazarového automobilu je sice v mnoha směrech výhodná, ale může s sebou nést také spoustu nástrah. Když ale dodržíte pár základních pravidel a vše si dobře zkontrolujete, pak můžete brázdit silnice se svým ojetým vozem ještě mnoho dalších let. Vyberte si spolehlivý vůz z druhé ruky, který vám ušetří spoustu peněz. Abyste ovšem prodejci nenaletěli, držte se následujících zásad už během nákupu.

Průzkum je základ

Než vyrazíte do autobazaru, udělejte si průzkum trhu. Sledujte internetové stránky nejrůznějších bazarů ideálně každý den. Představu o reálné ceně vozů získáte pouze tak, že budete pečlivě sledovat nabídky po nějaký čas.

Kamenný bazar nebo online inzerce?

Každý z těchto způsobů má své výhody i nevýhody. Nákup v ověřeném autobazaru, který nabízí auta na prodej už nějaká ta léta, s sebou nese větší právní jistotu. Na druhou stranu na online bazarech mnohdy narazíte na daleko lepší ceny.

Pečlivá kontrola dokumentů

Kontrola veškerých dokumentů vozidla by měla být samozřejmostí jak v případě nákupu v kamenném bazaru, tak přes bazar internetový. Pomocí identifikátorů umístěných na různých místech vozidla si ověřte původ vozu a rok uvedený do provozu.

  • VIN kód: VIN kód musí souhlasit s údaji, které jsou uvedené v technickém průkazu vozidla. Hledat ho můžete nejen na motoru, ale i pod čelním sklem nebo v kufru auta.
  • Kód na sklech: Veškerá skla automobilu musí být označena stejným kódem. Pokud je některý kód jiný, sklo bylo pravděpodobně měněno.
  • Rok výroby: Rok výroby kupovaného vozu najdete uvedený v technickém průkazu, na bezpečnostních pásech nebo sklech.
  • Databáze CEBIA: Veškeré identifikátory automobilu je dobré si pro jistotu ověřit v databázi CEBIA.

Foto: unsplash.com

Prověření technického stavu auta

Pokud nejste automechanik a v autech se nevyznáte, zkuste poprosit známého, který se v problematice orientuje, aby šel na prohlídku s vámi. Na slova prodejce se v dnešní době nelze spoléhat.

Tip: Zkušební jízda – vyzkoušení si auta na vlastní kůži by mělo být samozřejmostí. Projeďte se i na dálnici, abyste věděli, jak se auto chová při vyšších rychlostech.

Kupní smlouva

Kvalitní kupní smlouva je základ. Díky ní pak nebude problém například reklamace. Smlouvu si dobře přečtěte a klidně požádejte třetí osobu, aby si vám s tím pomohla. Dbejte na zápis všech vad a nedostatků!

Pojištění

Bez povinného ručení by se auto nemělo dostat na pozemní komunikaci. Sjednejte si jej tedy už ve chvíli, kdy se auto chystáte z bazaru nebo od dealera odvézt. Prodejce vám nejspíš nabídne zajistit pojištění z jejich strany, ale pokud chcete mít jistotu, spolehněte se raději sám na sebe.

Tip: Nechte si zpracovat více nabídek ať víte, která je pro vás ta nejvýhodnější.

Bezpečnostní výbava vozu

Při koupi vozu z druhé ruky je důležité také zkontrolovat bezpečnostní výbavu jako jsou reflexní vesty, lékárnička, náhradní autožárovky či pojistky. Pokud automobil tyto věci nemá, je vhodné do nich investovat. Ať už reflexní vesty, která splňuje normy evropských předpisů pro viditelnost a odrazivost, takže zajistí maximální viditelnost při chůzi nebo jízdě na kole po silnicích či stezkách, či lékárničky a dalších.

 

 

Comments

comments

Vyhledat