Site-specific art v liberecké galerii pracuje s duchem i historií Lázní

Fotografie instalace od jednoho z autorů - Dávida Sivého
Fotografie instalace od jednoho z autorů - Dávida Sivého

Oblastní galerie Liberec se po deseti dlouhých týdnech, kdy musela být uzavřena z důvodu pandemie koronaviru, znovu otvírá veřejnosti a návštěvníkům nabízí unikátní instalaci z kategorie site-specific art. Interaktivní výstava nazvaná Interference je společným projektem trojice mladých umělců. Využívá nové technologie, představuje principy fyzikálních jevů a svébytný přístup k umění. Pracuje s pamětí místa i geniem loci libereckých Lázní, kde se učily plavat celé generace Liberečanů.

Instalace pracuje se světlem, optickou iluzí a fantazií návštěvníků

Site-specific instalaci v liberecké galerii vytvořili Josef Šafařík, Adéla Bébarová a Dávid Sivý. Centrální instalace Josef Šafaříka v prostoru bazénové haly je založena na principu moiré a optické interferenci. „Horizontální grafické vzory vycházejí z architektonického detailu podlahy a jsou navrženy tak, aby u pozorovatele navodily pocit nejistoty a dezorientace,“ popisuje svůj záměr Josef Safařík. „Hlavním motivem je pomyslná vodní hladina, kterou vytváří zdvojená interferenční plachta. Ta rozděluje prostor na temný svět pod ní a světlý nad ní,“ vysvětluje kurátorka Zuzana Štěpanovičová. Díky vzájemné interakci dalších objektů sochařky Adély Bébarové a multimediálního umělce Dávida Sivého, kteří svými díly reagují a celý koncept významově doplňují, si návštěvník z výstavy odnese nevšední zážitek a zcela nový pohled na galerijní prostor.

Bazénovou halu znovu oživí vodní hladina

„Interiér bazénové haly pro nás byl velikou výzvou. Prostor je specifický svými světelnými vlastnostmi a osobitým charakterem. Architektonické prvky jsou hodně výrazné a tím i limitující,“ říká Adéla Bébarová, sochařka, autorka dvou instalací v prvním podlaží bazénové haly. „Ve svém site specific projektu vycházím ze dvou daných realit. Jednou je architektura interiéru galerie a druhou komunikace s konceptem Josefa Šafaříka. V rámci respektu ke zvolenému místu – apsida na jedné straně a výklenek na druhé – se nesnažím popřít charakter prostoru s jeho detaily, ale jemným zásahem vtáhnout klenby do celkové instalace výstavy,“ vysvětluje Bébarová. Obě její instalace na ochozu reagují na projekty Josefa Šafaříka v bazénové hale a Dávida Sivého ve světlíku.

Bébarová vytvořila s využitím 3D tisku ve velkém okně ve druhém podlaží bazénové haly pomyslné světelné paprsky. Ty komunikují s objekty jejích uměleckých kolegů a díky využití zrcadlení a dalších optických jevů navodí dojem mihotání odlesků od hladiny vody v bazénu zčeřené koupajícími se diváky.

Dávid Sivý, který se ve své tvorbě pohybuje na hranici experimentálního designu a umění, aplikoval i v případě liberecké instalace moderní technologie a nová média. Jeho světelný objekt ve světlíku bazénové haly vytváří nadpřirozený element a komunikuje s ostatními prvky výstavy.

Návštěvník může změnit prostor pouhým pohledem

Hlavní instalaci doplňuje Josef Šafařík ještě sedmi vertikálními grafickými vzory v apsidě, kde si návštěvníci budou moci vyzkoušet interferenci na vlastní oči. Svým pohybem a změnou úhlu pohledu totiž rozpohybují transparentní grafické listy a změní charakter místa včetně architektonických prvků. I tady je nosným motivem dualita fenoménu světla v kontrastu s tmou.

 

INTERFERENCE / Josef Šafařík, Adéla Bébarová, Dávid Sivý

Site specific instalace pro Oblastní galerii Liberec koncepčně vychází z charakteru místa a genia loci

Kurátorka: Zuzana Štěpanovičová

Termín: 26. 5. – 27. 9. 2020

Vernisáž: 18. 6. v 17:30

Výstava bude několikrát oživena videoprojekcí, poprvé na vernisáži 18. 6. Další termíny budou upřesněny dodatečně.

Místo konání: bazénová hala a ochoz, Oblastní galerie Liberec, Masarykova 723/14, Liberec

 

Oblastní galerie Liberec je příspěvkovou organizací Libereckého kraje. Galerie je otevřená denně mimo pondělí od 10 do 17 hodin, ve čtvrtky do 19 hodin. Galerie nabízí každý čtvrtek vstup zdarma.

www.ogl.cz

Comments

comments

Vyhledat