Studenti uměleckých škol zařizují Pokoje
10. ročník site-specific výstavy mladého umění POKOJE prověří studenty vysokých uměleckých škol v jejich duchaplnosti a vynalézavosti. Po roce v domácí izolaci a speciální stay home edici, se jejich útočištěm stane historické sídlo České strany národně sociální na náměstí Republiky, jehož místnosti promění instalace vytvořené na téma důvtip. Na téma výstavy navazuje i série tematických přednášek, workshop i komentovaná prohlídka. Nápaditost současných studentů výtvarných škol odhalí výstava probíhající od 10. do 17. listopadu. Vstupenky jsou v prodeji v síti GoOut.
Naproti obchodnímu domu Kotva stojí budova, která v minulosti sloužila také jako ústřední sídlo České strany národně sociální, jejíž členkou byla i Milada Horáková. V únoru 1948 tu na příkaz ÚV KSČ proběhl protistranický puč a do vedení vlivné politické strany, která se stala v období po 2. světové válce druhou nejsilnější, byli dosazeni příznivci komunistů. Prázdným místnostem historicky významné budovy vdechnou studenti architektury, volného umění či designu opět nový smysl.
30 pokojů neobarokní budovy oživí celkem 13 škol z 9 měst ČR. Každý z vybraných ateliérů má za úkol vytvořit site-specific instalaci navrženou přímo pro konkrétní místo, která musí s místem zároveň komunikovat. „Studenti mají v proměně pokoje zcela volnou ruku, přičemž téma výstavy se jim stává jakýmsi vodítkem a prvotní inspirací,“ vysvětluje ředitelka výstavy Kamila Huptychová. Téma důvtipu uchopili studenti umění z celé České republiky rozdílně. Někteří řeší samotný význam slova důvtip, jiní zase chytré zacházení s odpadem, který člověk během života vyprodukuje. Nejednou studenti vyzvou návštěvníky ke hře, ať už to bude důvtipná hra s LED světly, únikovka nebo osvědčená dětská hra na detektiva a vraha.
Po loňském roce, který zavedl diváky Pokojů do soukromí studentů a nechal je nahlédnout do domácích prostředí, oživují organizátoři úspěšný koncept kurátorského pokoje. O jeho podobu se tentokrát postarají studenti kurátorských studií Fakulty umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (FUD UJEP). V instalaci pojmenované Kolik důvtipu máš, tolikrát jsi člověkem zkoumají institucionální rámec odkazující k aktuálním tendencím i možnostem prezentace současného umění, které je nuceno skrze virtuální dimenzi stále více expandovat do veřejného prostoru. Tento trend více akcelerovala pandemická situace, která zásadním způsobem
ovlivnila způsob prezentace galerijních i muzejních institucí. Mezi vystavujícími umělci kurátorského pokoje bude etablovaný umělec Milan Mikuláštík, který ve své tvorbě primárně řeší charakteristické aspekty společnosti, respektive problémy, jež společnost sužují. S problematikou frustrace z tlaku způsobeného vlivy covido-lockdownového stavu se zabývá ve své práci studentka FUD UJEP Lucie Kramperová. Svět sítí a internetovou kulturu zkoumá dlouhodobě i další student a vizuální umělec Zdeněk Svejkovský. Vedle českých autorů představí svůj velkoformátový triptych slovenský umělec Matúš Lányi, jež je součástí cyklu Wikipedia Prophet, v němž spojuje téma virtuálního světa a sakrálních námětů.
Jednu z místností oživí také Hostina. Instalace autorského fotokoutku, který navazuje na fotografický soubor Kukbuk Kateřiny Sýsové. Hostinu bude tvořit na první pohled (ne)zcela jedlé pokrmy již tradiční české kuchyně. Každý z návštěvníků je vítán se jí zúčastnit. Pokud však očekává, že se zde dobře nají, může být zklamán. Svíčková z pravých svíček nebo dávno utopení utopenci totiž nakrmí především objektiv fotoaparátu.
Odměna pro vystavující studenty
Čtveřice nejlepších studentských instalací si rozdělí finanční odměnu 20 000 Kč. O třech vítězích rozhodne odborná porota, čtvrtého určí diváci.
Doprovodný program
Pestrou paletu témat a problémů otevřou odborné přednášky a panelová diskuze, které budou přístupné veřejnosti.
Panelová diskuze s podtitulem Když důvtip nestačí se zaměří na duševní zdraví studentů (nejen) uměleckých škol, kteří často trpí úzkostmi a pochybnostmi o vlastních schopnostech, ale i na hledání způsobů, jak předejít syndromu vyhoření. Mezi panelisty usedne umělec Peter Kolárčik, který se tomuto tématu věnuje ve svém šestidílném podcastu Na čom makáš?, psycholožka Zdeňka Hort Vykoukalová a doktorand bratislavské Vysoké školy výtvarných umění Peter Sit. Diskuzi povede Hana Slívová, editorka pořadu Vizitka na stanici Českého rozhlasu Vltava.
Přednáška Důvtip v českém umění 60. ‑ 80. let 20. století historičky umění doc. PhDr. Pavlíny Morganové, Ph.D. se bude věnovat uměleckým projevům v totalitních režimech, kdy výtvarní umělci a umělkyně museli čelit nepředstavitelným situacím. V mnoha akcích, konceptuálních uměleckých dílech, ale i výstavách objevovali strategie, které by bez totalitního útlaku pravděpodobně nevznikly. Výstavy se konaly v bytech, na tenisových kurtech nebo na chmelnici. Umělecké instalace a akce vznikaly na ulici, na půdách, v přírodě, ale třeba i v prázdných oficiálních galeriích, někdy nenápadně, jindy subverzivně pod heslem, že pod lampou je největší tma. Panelistka je specialistkou na akční umění, performance a happeningy v Československu před pádem železné opony.
Na porozumění a osvojení si principů ecodesignu v umělecké tvorbě se zaměří přednáška Marie Niny Václavkové. Budou představeny nejčastější omyly, se kterými se setkáváme, a způsoby, jak je možné předejít zkratkovitým řešením a greenwashingu.
Na workshopu umělce a designéra Adama Turečka s podtitulem Udělej si, co chceš si návštěvníci vyzkouší zapojení vlastního důvtipu a za jeho pomoci si vytvoří originální artefakt, který bude reagovat na jejich osobní přání a potřeby.
Containall ~ pořadatel výstavy
Organizátorem přehlídky Pokoje je obecně prospěšná společnost Containall, která svými letitými aktivitami oživuje pražská veřejná místa a sezóně provozuje několik kulturních center v srdci Prahy. Stojí za vznikem kulturního prostoru Fuchs2, venkovního kulturního centra Stalin Letná, galerie HYB4, letního sportovně-kulturního centra Containall i plovárny Baden Baden na ostrově Štvanice.
TERMÍNY DOPROVODNÉHO PROGRAMU
- 11. 2021 od 18:00 ‒ Důvtip v českém umění 60. ‒ 80. let 20. století
Přednášející: doc. PhDr. Pavlína Morganová, Ph. D.
- 11. 2021 od 18:00 ‒ Když důvtip nestačí: diskuze o duševním zdraví studentů (nejen) uměleckých škol
Diskutující: Zdeňka Hort, Peter Kolárčik, Peter Sit, Hana Slívová
- 11. 2021 od 14:00 Udělej si, co chceš – Workshop s Adamem Turečkem
- 11. 2021 od 14:00 ‒ Komentovaná prohlídka výstavou
- 11. 2021 od 18:00 – Jak se dovtípit, co je doopravdy “eko”?
Přednášející: Maria Nina Václavková
- 11. 2021 od 14:00 ‒ Komentovaná prohlídka výstavou
Vstupné na doprovodné programy je zdarma k ceně vstupenky na výstavu.
Kapacita je omezena, své místo si rezervujte na rezervace@prehlidkapokoje.cz.
VSTUPENKY: Vstupné na Pokoje 2021 je rozděleno do tří kategorií ‒ 150 Kč plné, 100 Kč snížené, 80 Kč studenti uměleckých škol ‒ a je k zakoupení v síti GoOut.
Důležité odkazy
Webové stránky: www.prehlidkapokoje.cz
Facebookové stránky: fb.me/e/SJpguqC8
Vstupenky: goout.net/cs/listky/pokoje-2021/thal/
–
POKOJE 2021: DŮVTIP | 10. – 17. listopadu 2021
Bývalý palác České strany národně sociální na náměstí Republiky 7 (vstup z ulice Králodvorská 16)